Dva dana nakon završetka G20 summita u Hamburgu u ponedjeljak se rasplamsala rasprava oko odgovornosti za nerede i nasilje koji su pratili ovaj događaj, a traži se i ostavka hamburškog gradonačelnika Olafa Scholza (Socijaldemokratska stranka Njemačke SPD).
„Gradonačelnik je u potpunosti krivo procijenio nasilni potencijal izgrednika i građane pojedinih dijelova grada u potpunosti prepustio na milost i nemilost nasilnicima“, rekao je Andre Treppol, predsjednik zastupničkog kluba Kršćansko-demokratske unije (CDU) u Hamburškom senatu (vijeće grada-savezne pokrajine Hamburga). On je zaključio kako se radi o „najgoroj pogrešnoj procjeni“ koju je ikada načinio jedan hamburški gradonačelnik te od Scholza zatražio podnošenje ostavke.
Scholz je gostujući u političkoj raspravi javnog servisa ARD Anne Will odbio podnijeti ostavku.
„Ja neću podnijeti ostavku. Odgovornost snose izgrednici i protiv njih ćemo nastupiti svim sredstvima koje nam zakonski stoje na raspolaganju“, rekao je Scholz.
Scholza je u zaštitu uzeo ministar zadužen za kancelarski ured Peter Altmeier (CDU), koji je objasnio kako su savezna vlada i Hamburg zajednički organizirali summit G20.
„Mislim da to u ovom trenutku nije pitanje međustranačkog sučeljavanja nego sučeljavanja između demokrata koji žele obraniti pravnu državu i radikalne lijevo-ekstremne manjine koja se suprotstavlja pravnoj državi“, rekao je Altmeier za javni servis NDR.
On je dodao da su se ovakvi problemi mogli dogoditi i u svakom drugom gradu.
Njegov stranački kolega, ministar unutarnjih poslova savezne-pokrajine Baden-Würtenberg, Thomas Strobl okrivio je atmosferu po kojoj se u Hamburgu već desetljećima, kako je rekao, tolerira samovolja ekstremno lijeve scene.
„Dugogodišnje okretanje glave i lažna otvorenost i popustljivost prema kršiteljima zakona sada se u Hamburgu osvetilo“, rekao je Strobl.
Ministar unutarnjih poslova Bavarske Joachim Herrmann (Kršćansko-socijalna unija CSU) optužio je sve stranke lijevog spektra da godinama ignoriraju opasnost koja dolazi od ekstremno lijeve scene.
„Imamo osjećaj da dijelovi SPD-a, stranke Zeleni i kompletno cijela stranka Ljevica, godinama ne žele ništa čuti kada se radi o nasilju s lijeve scene“, rekao je Herrmann u razgovoru za emisiju Berlin direkt javnog servisa ARD.
Predsjednik SPD-a i kancelarski kandidat socijaldemokrata Martin Schulz, Herrmannove izjave je nazva „čistom drskošću“.
„Ova rulja u Hamburgu nema nikakve veze s SPD-om. To nisu ljevičari nego budale“, rekao je Schulz.
U neradima koji su vladali u Hamburgu tijekom summita G20 u petak i subotu te u četvrtak, ozlijeđeno je 476 policajaca a uhićeno je i privedeno preko 400 prosvjednika. Istodobno je zapaljeno preko 200 osobnih automobila, a opljačkane su i mnoge trgovine.
Tjednik Der Spiegel tvrdi kako su mnogi izgrednici, unatoč ponovno uvedenim kontrolama na granici, stigli iz Francuske, Grčke, Italije i Španjolske, a da su za pljačke trgovina odgovorne „socijalne napetosti“ u ovom gradu.
Mnogi kritiziraju činjenicu da se summit G20, koji u pravilu prate nasilni prosvjedi lijevih ekstremista, održavao upravo u Hamburgu koji slovi kao utvrda ovog političkog spektra i to u dvoranama Velesajma, koji se nalazi tik uz poznatu liberalnu četvrt Schanzenviertel.
Njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier brani odabir Hamburga kao mjesta održavanja summita u godini u kojoj Njemačka predsjeda ovom grupom.
Nakon što je utvrđeno da su mnogi izgrednici doputovali iz drugih zemalja, njemački ministar pravosuđa Heiko Maas traži uvođenje jedinstvene baze podataka s registriranim nasilnicima ekstremno lijeve scene. On je najavio da će ubuduće biti više energije i novca uloženo u praćenje ekstremista.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.