U Parizu prosvjed podrške i protiv genocida nad Rohingyama

Svijet 16. ruj 201715:44 > 16:01
N1

U znak podrške muslimanskoj manjini Rohingy u Parizu se održava prosvjed protiv genocida nad najbrojnijim narodom apatrida na svijetu koji provodi vlada Mjanmara.

Podsjetimo, glavni tajnik UN-a Antonio Guerres pozvao je u srijedu vladu Mjanmara da prekine vojnu operaciju i nasilje protiv Rohindža kojih je 400.000 izbjeglo u susjedni Bangladeš i taj egzodus trećine stanovnika muslimanske zajednice nazvao je etničkim čišćenjem.

Naime, milijun Rohingya žive u Mjanmaru, neki generacijama, ali Mjanmarci ih smatraju Bangladešanima i oni predstavljaju najbrojniju populaciju apatrida na svijetu.

Trenutačna kriza, tijekom koje je od 25. kolovoza u susjedni Bangaldeš pobjeglo njih 160.000, pokrenuta je podjelom britanske Indije, koja uključuje Burmu i Bangladeš.

Ovi sunitski muslimani govore jedan oblik bengalskog dijalekta koji se koristi na jugoistoku Bagladeša od kuda su podrijetlom. Većina ih živi u državi Rakhine, na sjeverozapadu Mjanmara, ali oni su apatridi jer im Mjanmar odbija dati državljanstvo.

Mjanmarski zakon o državljanstvu iz 1982. određuje da samo etničke skupine koje mogu dokazati nazočnost na teritoriju prije 1823, datuma prvog englesko-mjanmarskog rata, mogu dobiti mjanmarsko državljanstvo.

Predstavnici Rohindža tvrde da su oni bili tamo i puno prije tog datuma.

Tisuće su pobjegle iz zemlje posljednjih godina morem u Maleziju ili Indoneziju, a drugi su pobjegli u Bangladeš pred nasiljem krajem kolovoza između vojske Majnmara i pobunjenih Rohingya.

Njih u Mjanmaru smatraju strancima i oni su žrtve višestrukih diskriminacija, poput prisilnog rada, iznuđivanja, ograničenja slobode kretanja, nepravednih zakona o braku i konfiskacije zemlje.

Ograničen im je pristup obrazovanju i javnim službama.

Od 2011. i raspuštanja vojne hunte koja je vladala gotovo pola stoljeća, rastu napetosti između zajednica.

Jedan moćni pokret nacionalističkih redovnika posljednjih godina potpiruje mržnju, jer smatra da muslimani predstavljaju prijetnju za Mjanmar, koji je većinski, više od 90 posto, budistički.

Tijekom 2012. žestoki sukobi su izbili u zemlji između budista i muslimana u kojima je poginulo oko 200 osoba, uglavnom muslimana. Prošlog listopada, vojska je pokrenula veliku operaciju nakon napada naoružanih muškaraca na pogranična mjesta u državi Rakhine. Tada je više desetaka tisuća civila pobjeglo i isti scenarij se ponavlja od kraja kolovoza.

Jedno međunarodno povjerenstvo koje vodi bivši glavni tajnik UN-a Kofi Annan je nedavno pozvalo Mjanmar da pruži više prava svojoj muslimanskoj manjini Rohingya, kako se ona ne bi radikalizirala.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.