Među mogućim dobitnicima Nobelove nagrade za 2017. mogli bi se naći znanstvenici koji su sudjelovali u otkrivanju gravitacijskih valova dok bi pregovarači koji su kreirali iranski nuklearni sporazum u 2015. mogli biti dobitinici Nobelove nagrade za mir.
Kalendar Nobelovih nagrada započinje u ponedjeljak objavom nagrada za medicinu ili fiziologiju a nakon toga slijede nagrade za fiziku u utorak, kemiju u srijedu i ekonomiju 9. listopada. Nobelova nagrada za mir bit će objavljena 6. listopada u Oslu.
Nobelov odbor primio je 318 nominacija za mir ove godine što je drugi najveći broj od 1901. kada je prvi puta dodijeljena.
Među nominiranima su i Bijele kacige, dobrovoljna skupina koja je spašavala ljude u Siriji.
Odbor savjetuje one koji nominiraju da to ne objavljuju i skriva 50 godina njihova imena.
Tenzije oko sjevernokorejskog nuklearnog balističkog programa mogle bi igrati ulogu u odabiru ovogodišnjeg dobitnika, smatra nekoliko stručnjaka.
Iranski nuklearni sporazum iz 2015. kojima je Teheran pristao na inspekcije i obustavu razvoja nuklearnog oružja na kratkom je popisu Henrika Urdala koji je nedavno preuzeo vođenje Instituta za mirovna istraživanja u Oslu.
“Važno je da Sjeverna Koreja vidi da međunarodna zajednica sada odaje priznanje iranskom sporazumu”, kazao je za dpa. Urdal među potencijalnim dobitnicima spominje i UNHCR i njegova šefa Filippa Grandija zbog pomoći i “davanja glasa” izbjeglicama kojih je u svijetu 65 milijuna. Agencija je već dva puta dobila Nobela za mir.
Na Urdalovu popisu je i turski dnevni list Cumhuriyet i njegov bivši urednik Can Dundar koji su na čelu borbe za slobodu tiska u Turskoj.
Norveški povjesničar Asie Sveen, koji se specijalizirao za povijest nagrada za mir kazao je kako bi dodjela nagrade iranskom nukelarnom sporazumu znatno otežala SAD-u da se povuče iz njega.
Dan Smith direktor Međunarodnog stockholmskog instituta za istraživanje mira kaže kako bi bilo “vrlo primjereno kad bi nagradu dobila skupina ili pojedinci koji su bili fokusirani na postizanje nuklearnog razoružanja ili barem sprječavanja razvoja nuklearnog oružja”.
Mats Karlsson direktor švedskog instituta za međunarodna pitanja nada se da će nagradu osvojiti ECOWAS, Ekonomska zajednica zapadnoafričkih zemalja koja je igrala ove godine ključnu ulogu u Gambiji u kojoj je izbjegnut rat i postignuta mirna tranzicija.
Još nije objavljen datum dodjele nagrade za književnost, a ove godine među favoritima su kenijski pisac Ngugi wa Thiong’o ispred Japanca Harukija Murakamija i Kanađanke Margaret Atwood. Ukoliko se odbor odluči za europskoga autora nagradu bi mogao odnijeti Nijemac Botho Strauss ili Austrijanac Peter Handke.
Otkriće gravitacijskih valova opisanih kao nabori u tkivu prostor-vremena označavaju vrhunac nekoliko desetljeća znanstvene suradnje a sada bi otkriće moglo donijeti i Nobelovu nagradu za fiziku. Valovi koji su otkriveni i izmjereni 2016. u Laserskom interferometrijskom opservatoriju gravitacijskih valova (LIGO) smještenom na oba kraja SAD-a i njihovo otkriće smatraju se glasnikom nove ere u astronomiji.
Albert Einstein, dobitnik Nobela za fiziku 1921., 1916. objavio je u teoriji mogućnost njihova postojanja a nagrada za fiziku 1993. dodijeljena je nakon što su znanstvenici pokazali da bi bilo moguće mjeriti ih.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.