"Prostor za kompromis u Kataloniji se sužava"

Svijet 04. lis 201715:06 > 15:30
N1

Europski zastupnici odlučili su da će na dnevni red sjednice uvrstiti stanje u Kataloniji koje je obilježilo policijsko nasilje u nedjelju tijekom održavanja referenduma o neovisnosti.

Izvanredna sjednica održat će se u srijedu poslijepodne u Strasbourgu, a na prijedlog tri najveće političe skupine u parlamentu – konzervativaca, socijalista i liberala – tema rasprave će biti: “Ustav, vladavina prava i temeljna prava u Španjolskoj u svjetlu nedavnih događaja u Kataloniji”.

Zeleni su, podsjetimo, bili predložili nešto oštriji naziv teme: “Policijsko nasilje nad mirnim građanima Katalonije”.

Ova odluka EP-a da izmijeni svoj dnevni red događa se nakon odluke Europske komisije u ponedjeljak da prekine šutnju o katalonskoj krizi, a podsjetivši da nedjeljni referendum nije bio “zakonit” po španjolskom ustavu, glasnogovornik Komisije Margaritis Schinas istaknuo je da “nasilje nikad ne može biti instrument politike. Pozivamo sve glavne aktere da sa sukoba brzo prijeđu na dijalog”.

Katalonski regionalni parlament mogao bi ovih dana proglasiti neovisnost te bogate pokrajine na sjeveroistoku Španjolske nakon referenduma na kojemu je za neovisnost glasovalo 90 posto birača, prema podatcima katalonske vlade, uz odaziv 42,3 posto. Taj referendum koji je Madrid htio spriječiti, gurnuo je zemlju u jednu od najgorih kriza od ponovne uspostave demokracije.

Bit će to jedna vrsta suženog izjašnjavanja budući da će riječ uzeti samo šefovi devet političkih skupina u EP-u bez šire rasprave koja bi vjerojatno bila vrlo živopisna i sigurno bi bilo važno čuti argumente zastupnika, koji različito doživljavaju ono što se dogodilo, kazao je, između ostalog, europarlamentarac Tonino Picula u razgovoru za N1.

Nešto ranije održana je druga rasprava iz koje se može izvući zaključak da svi neovisno kojoj političkoj grupaciji pripadali svi smatraju da se španjolska demokracija nalazi u najtežem razdoblju od sredine prošloga stoljeća.

Obrana ustavnog poretka i pravo građana da se bez obzira na propise izjašnjavaju – dvije su stvari oko koje su podijeljene “strane”. Što bi moglo biti dalje – jedni kažu da bi španjolske vlasti mogle reagirati sve do privođenja ljudi koji su u vlasti dok drugi smatraju da je riječ o neizbježnoj poljedici svega onoga što je Madrid propustio učiniti, a Picula upozorava da se prostor za kompromis u Kataloniji sužava.

Što je još rekao Picula komentirajući za N1 odnos EU prema referendumu u Kataloniji, pogledajte u videu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.