Španjolska vlada vjeruje da su neke skupine u Rusiji koristile društvene mreže promovirajući referendum o nezavisnosti Katalonije u cilju destabiliziranja Španjolske i time Europske unije, rekli su u ponedjeljak španjolski dužnosnici.
Španjolska ministrica obrane i ministar vanjskih poslova rekli su kako imaju dokaze da su skupine iz javnog i privatnog sektora iz Rusije, ali isto tako i Venezuele, koristile Twitter, Facebook i druge internetske stranice kako bi masovno promovirale ciljeve zagovornika nezavisnosti te promijenile javno mišljenje uoči referenduma 1. listopada.
Zagovornici nezavisnosti Katalonije, na sjeveroistoku Španjolske, tvrde da nije bilo ruske intervencije u korist izjašnjavanja o samostalnosti.
“Ono što znamo u Španjolskoj jest da je velika aktivnost bila usmjerena s ruskog teritorija”, rekla je španjolska ministrica obrane María Dolores de Cospedal na konferenciji za medije u Bruxellesu. “Postoje određene organizacije, koje mogu biti javne i privatne, koje nastoje intervenirati u nacionalne politike i stvoriti nestabilnost u Europi”, dodala je.
Na sastanku i konferenciji za medije u Bruxellesu bio je i španjolski ministar vanjskih poslova Alfonso Dastis. Njega su novinari pitali da li je španjolska vlada sigurna u te optužbe. “Da, da, provjereno je”, odgovorio je.
Dastis je rekao kako je Španjolska detektirala lažne profile na društvenim mrežama, od kojih je 50 posto bilo iz Rusije a 30 posto iz Venezuele. Tvrdi da su profili kreirani s ciljem podrške zagovornicima nezavisnosti te da su s njih slane poruke i komentari.
Ramón Tremosa, zastupnik katalonske stranke PDeCAT u Europskom parlamentu, ponovio je u ponedjeljak kako Rusi nemaju nikakve veze s referendumom u Kataloniji.
“Oni koji kažu kako Rusija pomaže Kataloniji, isti su oni koji su pomagali ruskoj floti posljednjih godina, unatoč bojkotu EU-a”, poručio je preko Twittera Tremosa, govoreći o španjolskim lukama na ulazu u Sredozemno more gdje su prema ranijim izvještajima medija pristajali ruski vojni brodovi. Smijenjeni predsjednik katalonske vlade Carles Puigdemont član je PDeCAT-a.
Španjolska vlada desnog centra zabranila je održavanje referenduma o nezavisnosti Katalonije jer nije u skladu sa španjolskim ustavom. Ustavni sud također ga je zabranio. Izjašnjavanju se odazvalo 43 posto od 5,5 milijuna stanovnika Katalonije s pravom glasa, uglavnom zagovornici nezavisnosti. Od onih koji su izašli na glasovanje 90 posto ih je zaokružilo “Da” za odcjepljenje od Španjolske.
Tada je počela najveća politička kriza u Španjolskoj od 1981. i neuspješnog pokušaja državnog udara. Dastis je rekao kako je pitanje ruskog utjecaja postavio Moskvi. Rusija je u nekoliko navrata odbila bilo kakav utjecaj i optužila Zapad da pokušava diskreditirati Rusiju.
NATO, čija je članica Španjolska, smatra da se Rusija koristi određenom strategijom kojom pokušava dezinformirati i podijeliti Zapad i time razbiti njegovo jedinstvo po pitanju sankcija toj zemlji. EU je uveo gospodarske sankcije Rusiji nakon njene aneksije poluotoka Krima.
Američke obavještajne službe u siječnju su zaključile kako je Rusija utjecala na američke izbore kako bi pomogla sadašnjem predsjedniku Donaldu Trumpu u pobjedi nad Hillary Clinton. Smatraju da su Rusi hakirali i objavili njene kompromitirajuće e-mailove i širili propagandu preko društvenih mreža.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg koji je prisustvovao europskom sastanku u Bruxellesu odbio je u ponedjeljak komentirati optužbe Španjolske. NATO-ov zapovjednik za Europu Curtis Scaparotti rekao je kako je “loš ruski utjecaj” pokušao intervenirati u izbore na Zapadu i tijekom donošenja drugih odluka. On je to nazvao “kampanjom destabiliziranja” iako nije izravno spomenuo referendum u Kataloniji.