Bundeswehru prijeti manjak dragovoljaca

Svijet 26. stu 201715:51 > 15:54
Pixabay/ilustracija

Nakon ukidanja vojne obveze prije šest godina, njemačka vojska privlači svake godine sve manje dragovoljnih ročnika, a ove godine ih je zabilježeno 15 posto manje nego prošle godine, javlja njemačka novinska agencija DPA u nedjelju.

“Do kraja kolovoza ove godine za dragovoljno služenje vojnog roka se prijavilo 10.105 kandidata što je 15 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine”, priopćilo je ministarstvo obrane na upit agencije DPA.

Istodobno svaki četvrti ročnik prijevremeno prekida obuku. Ministarstvo naglašava kako su unatoč smanjenom broju prijava “kapaciteti popunjeni”.

Otkako je 2011. ukinuta vojna obveza, Bundeswehr se bori za prikladne kandidate što je, s obzirom na sve jaču konkurenciju stabilnog tržišta rada, sve teže.

Ministarstvo obrane pod vodstvom ministrice Ursule von der Leyen (Kršćansko-demokratska unija CDU) pokušava već godinama atraktivnim kampanjama i prilagodbom boravka u vojarnama obiteljskom životu privući ročnike.

Ugled Bundeswehra je pretrpio štete nakon višestrukih skandala vezanih uz seksualno napastovanja i desno-radikalne ispade.

“Vrlo je teško povećati broj zainteresiranih kandidata”, smatra povjerenik Bundestaga za Bundeswehr Hans-Peter Bartels. On je upozorio na konkurenciju na tržištu rada koje zadnjih godina integrira i kandidate koji prije ne bi imali izgleda kao i na policiju koja pruža mnogo atraktivnije radne ugovore nego Bundeswehr.

Situacija bi se u godinama koje dolaze mogla pogoršati budući da Bundeswehr planira, s obzirom na nove zadaće koje stoje pred njemačkim oružanim snagama glede misije u inozemstvu, povećati broj pripadnika.

Bundeswehr je tijekom hladnoga rata brojao oko 500.000 vojnika da bi nakon njega spao na samo oko 180.000 u 2017.

Vojna potrošnja Njemačke je bila 37 milijarda eura u 2017. i odgovara 1,2 posto BDP-a što je ispod primjerice Francuske i Velike Britanije pogotovo uzimajući u obzir brojnije stanovništvo i gospodarsku snagu Njemačke. Ovu neusklađenost često kritiziraju njemački saveznici, posebice Sjedinjene Države.