Kina je u petak objavila kako njezini građani uživaju do danas najvišu razinu političkih i građanskih prava, u izvješću objavljenom samo par dana nakon što su Europska unija i Sjedinjene Države izrazile ozbiljnu zabrinutost kršenjem ljudskih prava u Kini.
Posljednjih pet godina kineski predsjednik Xi Jinping provodio je, prema tvrdnjama skupina za zaštitu ljudska prava, pojačano proganjanje aktivista za ljudska prava i odvjetnika, od kojih su deseci završili u zatvoru, prenosi Reuters.
Uoči obilježavanja Dana ljudskih prava u nedjelju Europska unija i Sjedinjene Države objavile su priopćenja u kojima stoji da su “ozbiljno zabrinute” kršenjem ljudskih prava u Kini, ukazujući na mjere poput restrikcija u korištenju interneta te uhićenja odvjetnika.
“Kineski građani nikada ranije nisu uživali takav opseg ekonomskih, socijalnih, kulturnih, kao i građanskih i političkih prava, kao što je to slučaj danas”, navelo je u svom godišnjem izvješću Državno vijeće, kineska vlada.
U izvješću se objavljuje kako je riječ o novoj eri u kojoj se osigurava veća pravna zaštita ljudskih prava u Kini te se kao na dokaz takvoj tvrdnji ukazuje na ustanovljavanje središnje skupine koju je nedavno ustanovila Komunistička stranka kako bi poduzela pravnu reformu.
Prema tvrdnjama skupina za zaštitu ljudskih prava izostanak neovisne istrage vodi kršenju ljudskih prava.
Kina odbacuje kritike na račun stanja ljudskih prava navodeći da te kritike prevelik naglasak stavljaju na politička i građanska prava, a da se pritom ne priznaju socijalne i ekonomske slobode koje su osigurane njezinim građanima.
Diplomati iz zemalja liberalne demokracije navode kako je kineska definicija prava preširoka i da ignorira neke aspekte poput slobode govora koja je ključna po definiciji ljudskih prava koju su usvojili Ujedinjeni narodi.