Njemačko socijaldemokratska stranka (SPD) dala je na izvanrednom stranačkom kongresu zeleno svjetlo početku konkretnih pregovora o formiranju koalicijske vlade s demokršćanskom Unijom CDU/CSU kancelarke Angele Merkel.
„Od 642 izaslanika na kongresu za prijedlog predsjedništva stranke za početak pregovora je glasovalo 362, protiv 279 uz jedan suzdržan glas. Tim je prijedlog predsjedništva prihvaćen“, rekao je član predsjedništva SPD-a Heiko Maas nakon prebrojavanja glasova.
Već u nedjelju navečer o rezultatu izvanrednog kongresa SPD-a raspravljat će i vrhovništva stranaka Unije CDU/CSU. Očekuje se da će konkretni koalicijski pregovor započeti već sljedećeg tjedna. Koalicijske ugovore na kraju mora još potvrditi i socijaldemokratska baza na posebnom glasovanju.
Da ovo još uvijek nije i kraj krize, upozorio je u razgovoru za Dnevnik N1 i novinar Deutsche Wellea Srećko Matić, naime, odluka na Kongresu o većini glasova za pokretanje pregovora ne znači da će Vlada biti i formirana. Sada tek kreću koalicijski pregovori o konkretnim točkama ugovora i tek na kraju tog procesa bi sami SPD-ovci, odnosno baza trebala o tome odlučiti.
Prije nego su izaslanici počeli glasovanje čelnik SPD-a Martin Schulz je emotivno pozvao da glasuju “za” rekavši im kako se odluka očekuje diljem Njemačke i Europe.
“Ne mora se vladati pod bilo koju cijenu”, rekao je Schulz. “Ali se isto tako ne mora biti spreman platiti bilo koju cijenu da bi se odbila vlast”.
Izvanredni kongres je, prema procjenama analitičara, pokazao veliku podjelu unutar SPD-a glede budućnosti stranke te visok stupanj neslaganja s politikom demokršćanske Unije CDU/CSU što bi moglo dodatno otežati predstojeće koalicijske pregovore.
Nakon početnih razgovora između socijaldemokrata i demokršćana prošlog tjedna donesen je dokument s temeljima za koalicijske pregovore. Najsporniji dijelovi dokumenta za SPD bazu odnose se na neke elemente socijalne politike poput reforme zdravstvenog sustava te imigrantske politike.
Merkel i francuski predsjednik Emmanuel Macron rekli su u nedjelju kako žele produbiti bilateralnu suradnju i iznova pogurati Europsku uniju prema tješnjoj integraciji.