Poznati madagaskarski lemuri na rubu su opstanka i za 25 godina mogli bi potpuno nestati, upozoravaju vodeći stručnjaci koji vode računa o ovim živopisnim životinjama. Pretjerano krčenje šuma i lov poprimaju sve veće razmjere, kaže direktor GERP-a, centra za istraživanje primata na Madagaskaru, profesor Jonah Ratsimbazafy.
“Srce mi puca jer je stanje sve gore, a svake godine krče se sve veće površine endemskih šuma, što znači da su lemuri svake godine sve ugroženiji. Dosad je evidentirano 106 vrsta lemura i sve su na rubu izumiranja, a mnoge među njima kritično su ugrožene”, kaže za BBC prof. Ratsimbazafy.
Njihovo stanište ovisi o različitim vrstama šuma koje postoje isključivo na Madagaskaru.
“Kao što riba ne može preživjeti bez vode, tako ni lemuri ne mogu preživjeti bez šuma, a znamo da je na Madagaskaru ostalo manje od 10 posto originalnih vrsta prašumskih stabala. Bojim se da će u idućih 25 godina, ako se krčenje nastavi ovim tempom, na otoku nestati i lemura”, upozorava Ratsimbazafy
Uništavanje šuma rezultat je triju razloga: poljoprivrede utemeljene na paljenju površina za obradu, krčenja te proizvodnje drva za gorivo i drveni ugljen te vrste poljoprivrede poznate među stanovništvom kao “tavi”. Stanovništvo prakticira tavi da bi tropske prašume pretvorilo u polja za sadnju riže te osiguralo egzistenciju i hranu za svoje obitelji. Iskrčeno tlo je nakon nekoliko godina ponovljenog procesa u tolikoj mjeri iscrpljeno da na njemu rastu tek trava i nisko grmlje.