Potpisao sam nešto u što ni sam ne vjerujem, ostavku ne dam!

Svijet 15. srp 201507:00 > 10:02
REUTERS

Grčki premijer Aleksis Cipras branio je u utorak dogovor o novom paketu pomoći postignutom na summitu eurozone izjavivši da iako je to bila "loša noć za Europu", a sporazum "nametnut" Grčkoj, dogovor je spasio Atenu od izlaska iz eurozone i mora se provesti.

“U potpunosti preuzimam svoje odgovornosti za pogreške i previde i za potpisivanje teksta u koji ne vjerujem, ali koji sam obvezan provesti”, rekao je Cipras u intervjuu na javnoj televiziji.

Cipras je rekao da je vodio borbu da se ne smanjuju plaće i mirovine, dodajući da su fiskalne prilagodbe u sporazumu blaže od prilagodbi dogovorenih ranije.

Premijer, suočen sa snažnim nezadovoljstvom unutar svoje stranke Sirize zbog sporazuma, rekao je da se Grčka mora pridržavati fiskalnih prilagodbe predviđene sporazumom i dodao je da namjerava odraditi svoj puni četverogodišnji mandat te je isključio mogućnost prijevremenih izbora.

“Neću bježati od odgovornosti i pokušat ću provesti moj politički program tijekom četverogodišnjeg razdoblja”, kazao je.

“Gorka je istina da nam je ova jednosmjerna cesta za Grčku nametnuta”, istaknuo je Cipras.

Dijsselbloem: Ponestaje razumijevanja za Grčku

Predsjednik Euroskupine Jeroen Dijsselbloem upozorio je u utorak da Europi ponestaje razumijevanja za Grčku i rekao je da bi referendumi u 18 ostalih članica eurozone pokazali nevoljkost da se Ateni da još novca.

U intervjuu za nizozemsku televiziju, čiji su isječci objavljeni prije emitiranja, Dijsselbloem, koji također obnaša dužnost nizozemskog ministra financija, izjavio je da želi da Grčka dobije potrebnu potporu, ali da je njezina vlada to otežala.

“Morate shvatiti da kada bismo održali referendume u ostalih 18 zemalja o tome trebamo li dati još novaca Grčkoj, da bi rezultat bio puno više iznenađujući i negativniji od onih 60 posto koji su glasali u Grčkoj” protiv ponude vjerovnika, kazao je.

Vlade eurozone pristale su nakon niza dugih i burnih sastanaka u Bruxellesu tijekom vikenda dati osiromašenoj Grčkoj novu financijsku pomoć u vrijednosti od 82 miljarde eura kako bi se izbjegao njezin bankrot i izlazak iz eurozone, samo tjedna dana nakon što su Grci odbili sličnu ponudu na referendumu.

10 sati za usvajanje zakona

Grčki parlament u srijedu bi trebao usvojiti niz zakona koji su preduvjet za početak pregovora o trećem paketu međunarodne financijske pomoći Grčkoj.

Sjednica parlamenta započine u 10 sati ujutro, što znači da se čitav proces donošenja paketa zakona mora dovršiti unutar desetak sati, prenosi grčka novinska agencija ANA.

Zakonske prijedloge o promjenama niza poreza kao i mirovinskog sustava, koji bi trebali donijeti porast proračunskih prihoda od 3,175 milijarda eura godišnje, predstavit će novi grčki ministar financija Euklid Cakalotos.

Grčke vlasti procjenjuju da bi najveći prihod donijelo povećanje PDV-a – ukupno 2,39 milijarda eura godišnje, a ostali dio očekivanih proračunskih prihoda stigao bi iz povećanja poreza na osiguranja, poreza na dobit, poreza na luksuznu robu, brodove veće od pet metara, te snažnija motorna vozila kao i iz dodatnih poreza za one s primanjima većim od 30.000 eura, prenosi grčka agencija.