
Dok se trgovinski sukob s Washingtonom zaoštrava, Kina pokreće značajnu diplomatsku inicijativu u jugoistočnoj Aziji.
Kako prenosi BBC, kineski predsjednik Xi Jinping stigao je u Vijetnam, gdje se susreo s najvišim državnim čelnicima, uključujući novog vođu Komunističke partije To Lama te premijera Phama Minha China. Glavni cilj posjeta je predstaviti kineski odgovor na carine koje je uveo američki predsjednik Donald Trump.
Kina, koja je do sada uglavnom pasivno, barem prema van, promatrala razvoj trgovinskog sukoba, sada aktivno djeluje kako bi zaštitila svoje interese. Tijekom razgovora s vijetnamskim liderima, Xi je apelirao na zajedničko suprotstavljanje “jednostranom pritisku”, ističući važnost očuvanja globalne trgovinske ravnoteže i otvorenih tržišta.
Posjet je rezultirao potpisivanjem čak 45 bilateralnih sporazuma koji obuhvaćaju razna područja, od infrastrukture i opskrbnih lanaca do razvoja umjetne inteligencije. Nakon Vijetnama, Xi će posjetiti Maleziju i Kambodžu, što dodatno potvrđuje širinu kineske regionalne inicijative.
Osjetljiv trenutak za regiju
Kineska diplomatska turneja događa se u vremenu kada zemlje jugoistočne Azije osjećaju sve veći pritisak iz Washingtona. Nedavno je američka administracija najavila 90-dnevnu stanku u uvođenju novih carina, koje su do tada išle i do 49 posto za izvoz iz određenih zemalja regije. Istovremeno, većina kineskog izvoza prema SAD-u već je pogođena carinama koje dosežu čak 145 posto.
Xi Jinpingov angažman u regiji dio je šire strategije jačanja kineskog utjecaja u jeku sve zategnutijih odnosa s SAD-om. Kina ima dugogodišnje ekonomske veze sa članicama ASEAN-a, a sada se ti partneri nalaze pred izborom – ostati uz Kinu ili se prikloniti sve zahtjevnijim američkim pozicijama.
Preusmjeravanje proizvodnje
Trumpova carinska politika, obnovljena njegovim povratkom na vlast, izazvala je val premještanja kineske proizvodnje u treće zemlje poput Vijetnama i Kambodže, kako bi se izbjegle američke mjere. Danas se procjenjuje da oko 25 posto kineskog izvoza ide neizravno preko tih zemalja.
No, i te države sada vode vlastite trgovinske pregovore sa SAD-om, što u Pekingu budi sumnju da bi Washington mogao pokušati izolirati Kinu iz globalnih opskrbnih lanaca. Takav scenarij bio bi poguban za ekonomije regije – primjerice, oko 30 posto vijetnamskog BDP-a dolazi od izvoza na američko tržište.
“Kina je pouzdan partner”
Xi Jinping želi uvjeriti regionalne lidere da je Kina stabilan, dugoročan i vrijedan partner. Tijekom nedavne konferencije o kineskoj vanjskoj politici prema susjednim zemljama, naglasio je kako su odnosi s jugoistočnom Azijom ključni za kineski gospodarski rast.
Ujedno, kinesko Ministarstvo vanjskih poslova dodatno naglašava bliskost odnosa s regijom. Glasnogovornik Lin Jian izjavio je da Kina i jugoistočna Azija dijele zajedničke interese i sudbinu.
Jedna od glavnih kineskih prednosti u ovom nadmetanju s Amerikom su velika infrastrukturna ulaganja, osobito u željeznice. Za razliku od SAD-a, koji je smanjio sredstva za međunarodnu razvojnu pomoć, Kina se pozicionira kao glavni financijski pokrovitelj velikih projekata u regiji.
U ovom sve izraženijem ekonomskom natjecanju, Xi Jinping želi potaknuti zemlje jugoistočne Azije da jasno definiraju svoj stav – i procijene moguće posljedice tog izbora.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare