Da su klimatske promjene i vremenski ekstremi nešto na što ćemo se morati priviknuti i naučiti se nositi s njihovim posljedicama, vidljivo je ne samo na primjeru Hrvatske, već i u svijetu.
Olujno nevrijeme pogodilo je španjolsko popularno odmaralište Mallorcu i nanijelo štetu na objektima i automobilima, a nekoliko je osoba i ozlijeđeno. U Kini je zbog obilnih kiša i poplava evakuirano na tisuće stanovnika, a SAD-u prijeti tropska oluja za koju strahuju da bi mogla prerasti u uragan.
Obilna kiša i olujni vjetar protutnjali su španjolskim popularnim odmaralištem Mallorcom i Katalonijom. Kiša je poplavila ceste i objekte, uništila plaže, na automobile su padala stabla, a nekoliko je osoba ozlijeđeno.
“Jako sam se uplašila kad je bor pao. Ovo i stolice iz šanka su odletjele. Sve. Vidjela sam kako je drveće padalo. Bilo je strašno”, rekla je Španjolka Virtudes Lopez.
“Počelo je s vjetrom. Vidio sam stolice kako lete. Izašao sam provjeriti stolice i okrenuo sam se i vidio drvo kako pada. Ispod njega je bio motocikl i pao je iznad mog auta i drugog automobila koji je vozio u blizini”, izjavio je Španjolac Ignacio Diaz.
Snažni vjetrovi koji su dosezali brzinu i do 120 kilometara na sat nosili su sve pred sobom – letjeli su stolovi i stolice, ležaljke i suncobrani na terasama hotela, ali i krovovi koji su padali na obližnje zgrade. Turisti koji borave na Mallorci objavili su na društvenim mrežama videe na kojima se mogu vidjeti da su se od nevremena sakrivali iza automobila i bježali od predmeta koji su letjeli po cesti.
U Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj traju borbe s bujičnim poplavama i odronima. Više od dvije tisuće vatrogasaca angažirano je u poplavama u Tirolu zbog čega su zatvorene ceste i željeznička pruga. Oko 100 ljudi evakuirano je iz svojih domova, a dio stanovnika ostao je i bez struje. Neke rijeke i potoci već su se izlili iz korita.
Snažne oluje, orkanski vjetrovi i tuča veličine oraha poharale su i Italiju. Jaki vjetrovi i grmljavinsko nevrijeme oštetili su desetke automobila i objekata. Međunarodne željezničke linije između Italije i Francuske kroz tunel Frejus prekinute su zbog velikog odrona u francuskoj regiji Savoy.
Tropska oluja u SAD-u
Slične posljedice, pa i gore nevrijeme od onoga u Europi očekuju u SAD-u. Tropska oluja Idalia koja se formirala u Karipskom moru mogla bi u narednim danima ojačati i prijeći u uragan 2. kategorije te udariti u Meksički zaljev i Floridu. Guverner Floride apelira na oprez i moguću evakuaciju.
“Tropska oluja Idalia trenutačno se nalazi 80 milja od obale Cozumela s vjetrovima od 35 milja na sat. Postat će uragan do utorka kasno poslijepodne. Oluje, naravno, kao što znamo, mogu se pojačati. Zbog toga bi građani Floride duž naše obale Meksičkog zaljeva trebali biti na oprezu”, izjavio je guverner Floride, Ron Desantis.
Stanovnici ne žele ništa prepustiti slučaju i već su krenuli s pripremama za najgori scenarij.
“Svaki put kad je oluja dobijem vreće s pijeskom. To je dobar način da zaštitim vodu od ulaska u moju garažu. Živimo blizu rijeke Hillsborough i dobro je da smo sigurni i zaštićeni u slučaju da voda poraste više nego što mislite da će porasti”, rekla je Emily Rogers iz Tampe na Floridi.
Na istoku Kine traje evakuacija tisuća stanovnika – i to nakon višetjednih obilnih kiša koje su uzrokovale poplave stvorivši opasna klizišta. U nekoliko mjesta iz kojih su stanovnici evakuirani voda se danima drži na razini višoj od jednog metra. Krajem srpnja oluje izazvane tajfunom Doksuri donijele su u Pekingu najveću kišu u posljednjih 140 godina.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.