Svrgnuti sirijski predsjednik Bašar Al-Asad i njegova obitelj vjerojatno neće voditi raskošan život u Rusiji. Vjerojatnije je da će biti skriveni na nekom osamljenom imanju, zaštićeni od pogleda javnosti.
Izvlačenje Asada iz Sirije i prebacivanje u Rusiju je odrađeno u tolikoj tajnosti da navodno čak ni diktatorov brat nije bio obaviješten, piše Guardian.
Desetljeće ranije, ruska vojna moć je spasila vladavinu Bašara al-Assada kada je izbio građanski rat. Sad, dok su se sirijski pobunjenici približavali Damasku, Moskva je ponovno stala uz njega i pomogla mu da pobjegne.
Zašto je Asad izabrao Rusiju, a ne Iran?
Asadove mogućnosti putovanja uvijek su bile ograničene. Kao izopćenik na globalnoj sceni, njegova dva glavna saveznika, Rusija i Iran, bila su očita mjesta za utočište.
Kako smatraju promatrači, činjenica da je odabrao Moskvu sugerira da se odlučio za poznato mjesto koje je u skladu s njegovim raskošnim navikama. Istovremeno, odabrao je i utočište s relativnom geopolitičkom stabilnošću.
David Lesch, stručnjak za Siriju na Sveučilištu Trinity u Teksasu, koji se susreo s Asadom više puta, navodi da su Bashar i njegova obitelj otvoreno sekularni pa im je Rusija u tom smislu privlačnija od Irana.
Ruska zaštita
Osim toga, manje su šanse da će se Rusija suočiti s pritiscima ili poticajima da preda Asada onima koji bi ga htjeli kazneno goniti, budući da je i sam ruski čelnik Vladimir Putin pod nalogom za uhićenje Međunarodnog kaznenog suda.
“Asad vjerojarno misli da Rusija i Vladimir Putin mogu bolje zaštititi njegovu obitelj od izručenja ili bilo kojih drugih pokušaja međunarodne zajednice da ga privede pravdi”, rekao je Lesch.
Nadalje, Lesch navodi da će Rusija vjerojatno pružiti bolju medicinsku skrb za Asadovu suprugu Asmu, kojoj je u svibnju dijagnosticirana leukemija.
Ruske veze s obitelji Asad
Ruske veze s obitelji Asad datiraju iz 1970-ih kada je Asadov otac, Hafez al-Asad, učvrstio mjesto Sirije u sovjetskoj sferi.
Odnosi između dviju zemalja dobili su novi poticaj 2015. godine nakon Putinove intervencije u građanskom ratu u Siriji.
U godinama koje su uslijedile, Asadova djeca, zajedno s drugim potomcima sirijske elite, provodila su praznike u ljetnim kampovima na Krimu koji je anektirala Rusija. Asadov najstariji sin, Hafez, poslan je na studij na prestižno rusko sveučilište MGIMO. U međuvremenu, rođaci su kupovali milijune dolara vrijedne nekretnine u prestižnoj moskovskoj četvrti.
Hladan odnos Asada i Putina
No unatoč sve većoj ovisnosti Sirije o Moskvi, osobni odnos između Asada i Putina uvijek je ostao hladan. Iako se čini da je Putin sklopio istinska prijateljstva s nekim svjetskim čelnicima, ponajprije sa Silviom Berlusconijem, kojeg je ugostio na vinskim turama na Krimu, čini se da s Asadom nije tako. Čini se kako su oba lidera zadržala dozu opreza.
Kad je Asad pao, ruski mediji i državni dužnosnici poručivali su da je diktator sam kriv za poraz. Ipak, Kremlj je naglasio da je Putin osobno odlučio evakuirati Asada.
“Čak i da se Putinu nije sviđao Asad, on nikada ne bi dopustio da ga prožderu pobunjenici”, rekao je bivši diplomat.
Što sad čeka Asada?
Suočen s irelevantnim položajem u ruskoj prijestolnici, očekuje se da će Asad voditi zaštićen, ali ugodan život, sve dok je Putin na vlasti.
Guardian uspoređuje Asadovu sudbinu s onom bivšeg ukrajinskog predsjednika Viktora Janukoviča, koji je živio u multimilijunskoj rezidenciji u elitnom moskovskom predgrađu od svog svrgavanja tijekom revolucije na Majdanu 2014. godine.
Ipak, Asad i njegova obitelj vjerojatno neće živjeti ekstravagantnim načinom života u Moskvi. Umjesto toga, pod strogim nadzorom ruskih sigurnosnih službenika, vjerojatno će biti skriveni na osamljenom imanju, zaštićeni od pogleda javnosti.
Kako bi održao svoj ostanak u Rusiji, Asad će vjerojatno moći pristupiti nekim od svojih prijavljenih dvije milijarde dolara za koje se vjeruje da su skrivene diljem svijeta u offshore računima i lažnim korporacijama.
Lesch vjeruje da će Bashar živjeti mirno i tiho. “Ne vidim da će se uopće vraćati u politiku, ni u Siriji ni bilo gdje drugdje.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare