Tko oblikuje novu politiku EU-a? Ovo su ključni akteri

Svijet 20. velj 202518:26 2 komentara

S obzirom na svoju birokratiziranost i tromost, Europska unija čak se i brzo prilagodila novim okolnostima, a francuski predsjednik Emmanuel Macron preuzeo je vodstvo. Sastanci o Ukrajini te odnosima sa SAD-om održavaju se u Parizu i on određuje sastav.

S druge strane kao jedna od ključnih figura pokazuje se britanski premijer Keir Starmer. Poseban odnos Washingtona i SAD-a, nadaju se na otoku, ali i u Europskoj uniji, mogao bi se u situaciji zaoštrenih odnosa pokazati presudnim, međutim rano je još o tome govoriti. Činjenica je da ova dva lidera, svaki odvojeno, idući tjedan putuju u Washington na razgovor s Donaldom Trumpom.

Zašto u prvom planu nema Njemačke i dosadašnje francusko-njemačke osovine? Odgovor je jednostavan, u Njemačkoj su u nedjelju izbori i dosadašnjeg kancelara socijalista Olafa Scholza, sasvim izvjesno zamijenit će Friedrich Merz i CDU.

Međunarodna se politika u ovom trenutku odvija takvom brzinom da od Njemačke, dok se formira koalicija, donese proračun i preuzme vlast, ne treba očekivati presudnu ulogu u pregovorima.

Ako gledamo tko je još bio pozvan na krizni mini summit u ponedjeljak, tu je poljski premijer Donald Tusk, političar s velikim europskim iskustvom iz zemlje koja od Rusije ima brojne povijesne rane i koja bi se mogla naći u neposrednom sigurnosnom izazovu. Poljska trenutačno i predsjeda Europskom unijom, a od 1. srpnja preuzima Danska čija premijerka Mette Frederiksen donedavno nije, a sada mora razmišljati o tome hoće li joj SAD uzeti Grenland.

Zanimljiva je pozicija Giorgie Meloni, koja je unatoč krajnje desnoj poziciji svoje stranke i prijateljskom odnosu prema Trumpu, vodi odgovorno europsku politiku i odmah je pokazala jasnu distancu prema Vladimiru Putinu. Ipak, Meloni je vrlo pragmatična političarka i posljednjih dana, u informacijskom kaosu koji vlada, ona nastoji pokazati da puno više brine o zdravlju pape Franje nego što izaziva reakcije komentirajući Ukrajinu.

Nizozemski premijer Dick Schoof, bivši špijun na čelu najdesnije Vlade u povijesti te zemlje također je pozvan u Macronov uži krug. Njegova i uloga Nizozemske u kreiranju dogovora za Ukrajinu, ovisit će prije svega o političkom dogovoru u Haagu.

Posljednje mjesto među EU liderima pripalo je Pedru Sanchezu iz Španjolske, jednom od najglasnijih kritičara Donalda Trumpa, ali i američkih tehnoloških magnata Elona Muska i Marka Zuckerberga. Trump proziva Španjolsku jer teško dostiže čak i dva posto, a kamoli pet posto BDP-a za obranu koliko traži SAD.

Ursula von der Leyen pala je u drugi plan nakon pojačanih antagonizama SAD-a i Europske unije, a predsjednik Vijeća Antonio Costa dosad još nije ni izbio u prvi plan. Europski okvir postizanja dogovora trenutačno nije opcija, vidljivo je da se predsjednik Vijeća ni ne trudi okupiti države članice u tom formatu. Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte vjerojatno se još oporavlja od Münchenske sigurnosne konferencije. S obzirom na sve što je američki potpredsjednik JD Vance rekao javno, možemo samo zamisliti što je Rutteu rekao u četiri oka. Rutte možda ima i najteži posao trenutačno u svijetu, voditi Savez u kojem SAD radi što hoće, a sigurnosne ugroze su ogromne.

Na drugom pariškom summitu, neki kažu održanom samo zato što su se manje članice bunile, jučer su bile pozvane i sve ostale članice Europske unije, među njima i naša zemlja. U razgovoru su sudjelovali i predstavnici zemalja nečlanica Europske unije kanadski premijer Justin Trudeau čija je zemlja također suočena s prijetnjama američkog predsjednika te Norveška, bolno svjesna svog položaja i ruske politike teritorijalnih pretenzija.

Puno se govori i o onima kojih nema, iako nema formalnog obrazloženja, mađarski premijer Viktor Orban te slovački Robert Fico, od prvog dana ruske agresiju na Ukrajinu pokazuju razumijevanje prema Kremlju, s njim održavaju sastanke i koordinacije. Iako su je mnogi zazivali, nije pozvana ni Turska ni njezin predsjednik, velika i važna zemlja i članica NATO-a. Turska se već nudila za posrednika, a imala je i važnu ulogu u blokadi, odnosno pokušajima deblokade, brodova sa žitaricama u Crnom moru.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare