Zdravstveno osiguranje, putovanje vlakom i gorivo samo su neke od stvari koje će poskupjeti u Njemačkoj sljedeće godine.
Mirovine bi se trebale povećati 1. srpnja. Službena prognoza povećanja mirovina je oko 3,5 posto. No, to još nije sasvim izvjesno jer će tek na proljeće Savezna vlada odrediti koliko će mirovine stvarno rasti, ovisno o trenutnoj gospodarskoj situaciji i kretanju plaća. Tada će se razmjerno povećati i dodatak na invalidsku mirovinu, piše Fenix magazin.
Već sada je izvjesno da građani s niskim primanjima od države dobivaju veće subvencije za stanarinu. Mjesečna naknada za stanovanje raste u prosjeku za 30 eura ili 15 posto na prijelazu godine.
Kupovna moć i gospodarstvo: umjereni izgledi
Ne nazire se poboljšanje gospodarske situacije nakon prijelaza godine. Stručno vijeće za ocjenu ukupnoga gospodarskog razvoja nedavno je smanjilo svoju gospodarsku prognozu na samo 0,5 posto. Očekuje se stopa inflacije od 2,1 posto.
Iako se više ne očekuje toliki rast cijena, stručnjaci nisu previše optimistični u pogledu kupovne moći potrošača. Malo je vjerojatno da će se prihodi u novoj godini tako značajno povećati kao nedavno.
“Privatna kupovna moć vjerojatno će rasti sporije nego 2024. zbog pada rasta plaća”, kaže Philipp Scheuermeyer, ekonomski stručnjak u KfW Researchu.
Viša minimalna satnica i viša stambena naknada
Ipak, ima pozitivnih vijesti za narednu godinu. Zakonska minimalna satnica 1. siječnja porast će s 12,41 na 12,82 eura po satu. U nekim industrijama ljudi se također mogu veseliti plusu. Od 1. srpnja minimalna satnica za medicinsko osoblje porast će na 20,50 eura, za kvalificirane njegovatelje na 17,35 eura, a za njegovatelje na 16,10 eura.
Mini-jobberi ubuduće više neće smjeti zarađivati samo 538, već 556 eura mjesečno. Godišnja granica zarade je 6.672 eura. Tu je i plus za pripravnike. Minimalna satnica u prvoj godini obuke raste za 4,7 posto na 649 eura mjesečno. Visina naknada i socijalne pomoći ostat će nepromijenjena i u 2025. godini.
Promjene roditeljskog i dječjeg doplatka
U budućnosti će biti manje novca za neke majke i očeve koji ostaju kod kuće nakon rođenja djeteta. Roditeljski dodatak trebao bi ići samo parovima koji imaju najveći oporezivi godišnji prihod od 175.000 eura (prije: 200.000 eura). Ovo novo ograničenje primjenjuje se ako je dijete rođeno 1. travnja ili kasnije.
Dječji doplatak od početka godine raste na 255 eura – to je pet eura više mjesečno po djetetu. Porezna olakšica za djecu bit će povećana za 60 eura na 6672 eura. Trenutni dječji dodatak za obitelji s niskim primanjima također se povećava za pet eura na 25 eura mjesečno.
Povećat će se osnovni porezni odbitak
Ukupno 130 novih pravila utječe na porezni zakon. Reforma poreza na nekretnine stupa na snagu od siječnja 2025. godine. Neki vlasnici tada plaćaju više, drugi manje. Iznos ovisi o nekretnini, zgradi na njoj i općinskoj procjeni. Ponekad postoje velike razlike među njemačkim gradovima.
Kod poreza na dohodak barem je spriječena opasnost od povećanja zbog visoke inflacije .
Naime, za 312 eura povećava se osnovna naknada na 12.096 eura, odnosno dio dohotka koji se ne oporezuje. Ostali ključni parametri porezne stope pomaknuti su za 2,6 posto, tako da više porezne stope stupaju na snagu tek s većim dohocima. Također će se prilagoditi granica izuzeća za solidarni prirez. Ostaje ista samo granica za porez na bogate, koja je još uvijek iznad najviše porezne stope.
Veći doprinosi za osiguranike
Unatoč poreznom rasterećenju, većina njemačkih građana imat će 2025. godine manje novca u džepu, pokazuju izračuni Njemačkog ekonomskog instituta. To je uglavnom zbog povećanja socijalnih doprinosa.
Zdravstveno osiguranje će vjerojatno postati osjetno skuplje za mnoge osobe s obveznim zdravstvenim osiguranjem. Prosječni dodatni doprinos, koji služi kao mjerilo za zdravstvene fondove, sljedeće će godine iznositi 2,5 posto, 0,8 postotnih bodova više nego dosad.
Zdravstvena osiguravajuća društva sama određuju visinu dodatnog doprinosa za svoje osiguranike. Techniker Krankenkasse (TK), najveća u Njemačkoj s preko jedanaest milijuna osiguranika, najavila je povećanje stope doprinosa na 2,45 posto. Za osiguranike dodatno opterećenje može biti i nekoliko stotina eura godišnje. Ako fond poveća stopu dodatnog doprinosa, članovi imaju posebno pravo prestanka.
Doprinosi za osiguranje za njegu i njegu od siječnja će porasti za 0,2 postotna boda na 3,6 posto. S druge strane, dodatak za njegu – naknada za one u potrebi od razine skrbi 2 i više koji se njeguju kod kuće – povećat će se za 4,5 posto.
Ubuduće će se doprinosi za zakonsko mirovinsko osiguranje plaćati do mjesečnog dohotka od 8.050 eura. Svatko tko zarađuje više plaća mirovinske doprinose samo do te granice. Granica doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje i osiguranje za njegu se povećava na 5.512,50 eura mjesečno.
Mnogi privatni osiguranici također moraju očekivati povećanje premije. Prema procjeni Udruge privatnih zdravstvenih osiguranja troškovi će za oko dvije trećine osiguranika porasti u prosjeku za 18 posto.
Mogući veći troškovi za struju i grijanje
Poskupljuje i u drugim područjima života. Od 1. siječnja cijena CO2 raste s 45 na 55 eura po toni, a povećavaju se i mrežarine. To ima posljedice za kupce prirodnog plina. Prema podacima savjetovališta za potrošače, kućanstvo s godišnjom potrošnjom od 20.000 kilovatsati mora biti spremno na prosječno 130 eura dodatnih troškova godišnje.
No, brojni opskrbljivači i dalje žele sniziti cijene od siječnja jer nakon energetske krize plin mogu nabavljati znatno jeftinije. Naknade za električnu energiju također će porasti 2025. I ovdje ovisi hoće li ih davatelji proslijediti dalje. Lož ulje poskupljuje i zbog povećanja cijene CO2: spremnik od 2000 litara košta 64 eura više nego 2024. godine.
Benzin i putovanja vlakom također postaju skuplji
I vozači moraju dublje posegnuti u džep. Prema ADAC-u, zbog nove cijene CO2 benzin će ubuduće biti skuplji za gotovo 3 centa po litri, dok će dizel biti skuplji za dobra 3 centa. Odnedavno se više moralo plaćati za osiguranje motornih vozila. Prema Verivoxu, novi ugovori koštali su gotovo četvrtinu više nego prije godinu dana. Razlog je naglo povećanje cijena rezervnih dijelova i troškova radionica.
Putovanje vlakom uskoro će također koštati više. Prema Deutsche Bahnu, takozvane flex cijene u prosjeku su skuplje za 5,9 posto. Osim toga, otkazivanje fleksibilnih cijena podliježe naplati naknade koja počinje sedam dana prije prvog dana valjanosti. Vozna karta Deutchlandticket iduće godine više neće koštati 49 nego 58 eura.
Više poštarine, veći porez na cigarete
Poštarina za standardno pismo poskupjet će za 10 centi i koštat će 95 centi, a ubuduće će poskupjeti i slanje ostalih vrsta pisama i paketa.
To se također odnosi i na pušenje. Prema industrijskom udruženju BVTE, porezno opterećenje standardne kutije od 20 cigareta povećava se u prosjeku za 15 centi na prijelazu godine. Duhanske tvrtke obično podižu cijene tijekom cijele godine, a poskupljuju i e-cigarete, piše Fenix magazin.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!