Vojni analitičar Igor Tabak gostovao je u Pregledu dana kod Ilije Jandrića gdje je komentirao situaciju u Siriji nakon pada Bašara al-Asada.
Tabak kaže da je zadnjih mjeseci sirijski režim ovisio o ruskoj podršci, ako i o podršci Hezbolaha. “Kada su se ti vanjski elementi našli u problemima otvorio se prostor za oporbu koja je bila sabijena na sjeveru države u jednoj enklavi. Očito je tu veliku ulogu odigrala i Turska”, rekao je.
“Razni igrači su uočili prostor koji sve manje dopušta Rusima da dobacuju dodatne snage, da je vodstvo Hezbolaha desetkovano i činjenicom da se Iran u zadnje vrijeme bavi više vlastitom obranom. To se se vidjelo na terenu i pri tome je bilo iznenađenje koliko je bila slaba režimska strana koja se kompletno oslonila na strane saveznika, a izgubila podršku u manjinama jer odlazak al-Asada slave i Druzi, i Alaviti i kršćani”, dodao je.
Gdje je nestala sirijska vojska?
Napominje da u Siriji ima više pobunjenika i organizacija. “Trećinu zemlje na sjevero-istoku kontroliraju Kurdi koji su bili oporba pa su se dogovorili s al-Asadom i sada nevoljko gledaju na ovo. Počele su borbe njih i pro-turskih oporbenjaka. S druge strane, širom zemlje su još uvijek ruski garnizoni i oni su počeli formirati konvoje i premještati se državom vjerojatno se pripremajući na odlazak. Rusija ima velike interese u Siriji. Ondje im je najveća pomorska baza van Rusije koja je oslonac njihovim bazama u Africi”, istaknuo je Tabak.
Na pitanje gdje je nestala sirijska vojska kaže da su se oni branili na sjeveru oko Alepa, ali da je prema jugu bilo sve više bježanja. “Pretpostavljalo se da bježe prema Damasku pada će Damask biti ozbiljno branjen, ali to se nije dogodilo. Pretpostavlja se da je većina vojske odlučilo da ne žele sudjelovati u toj priči i pokušali su se presvući u civile i nestati”, rekao je.
“Ostaje pitanje što si dio tih ljudi zamišlja nakon toliko dugog terora i građanskog rata, teško je zamisliti da će sve biti zaboravljeno i oprošteno. Bez obzira što se pričalo o nekakvoj amnestiji, mislim da će tu biti dosta vijesti o raznim okršajima”, dodao je.
Libijski scenarij
Upozorava da je oporba malobrojna i da je zauzela većinu velike zemlje. “Sada se priča o barem dvije paralelne vlade i to je veliki kaos. Libijski scenarij je realna opcija. Nadamo se da se uspjet postići neki diplomatski dogovori, ali to je sve daleko”, naveo je Tabak.
Tijek događaja u Siriji pratite OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare