Novi sigurnosni debakl: Trumpova administracija koristila Gmail za povjerljivu komunikaciju

Svijet 02. tra 202515:34 0 komentara
Mike Waltz
Alex Wroblewski / AFP

Članovi Vijeća za nacionalnu sigurnost predsjednika Donalda Trumpa, uključujući savjetnika Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Michaela Waltza, vodili su službene poslove putem osobnih Gmail računa, prema dokumentima koje je pregledao The Washington Post i razgovorima s trojicom američkih dužnosnika.

Primao rasporede i druge dokumente

Upotreba Gmaila, koji je znatno manje siguran od šifriranih aplikacija poput Signala, najnoviji je primjer upitnih praksi zaštite podataka među visokim sigurnosnim dužnosnicima, koji su već pod kritikama zbog slučajnog uključivanja novinara u grupni chat koji se bavio planiranjem i praćenjem vojnih operacija u Jemenu, doznaje Washington Post.

Naime, jedan viši Waltzov pomoćnik koristio je komercijalni e-mail servis za tehničke razgovore s kolegama iz drugih vladinih agencija o osjetljivim vojnim pozicijama i moćnim oružanim sustavima u vezi s tekućim sukobom, prema e-mailovima koje je pregledao The Post. Dok je dužnosnik Vijeća za nacionalnu sigurnost (NSC-a) koristio svoj Gmail račun, njegovi kolege iz drugih agencija koristili su službene državne račune, što se vidi iz zaglavlja e-mailova.

Waltz je na svoju Gmail adresu primao informacije koje nisu bile klasificirane, ali su potencijalno iskoristive, poput rasporeda i drugih radnih dokumenata, rekli su dužnosnici koji su govorili pod uvjetom anonimnosti, opisujući ono što smatraju problematičnim rukovanjem informacijama. Prema njima, Waltz je ponekad kopirao i lijepio raspored u aplikaciju Signal radi dogovaranja sastanaka i rasprava.

Korištenje osobne e-pošte, čak i za neklasificirane materijale, predstavlja rizik, s obzirom na to koliko su komunikacije i rasporedi visokih dužnosnika vrijedni za strane obavještajne službe, upozoravaju stručnjaci.

Glasnogovornik NSC-a Brian Hughes rekao je kako nema dokaza da je Waltz koristio osobni e-mail kako je opisano, te da, kada mu „kontakti iz prošlih suradnji“ pošalju radne materijale, on se pobrine da ih proslijedi i na svoju službenu adresu kako bi se poštivali savezni zakoni o arhiviranju službene korespondencije.

„Waltz nije i ne bi slao klasificirane informacije putem otvorenih računa,“ rekao je Hughes.

Osnovao i vodio i druge Signal grupe

Na pitanje o tome da li je Waltzov pomoćnik raspravljao o osjetljivim vojnim temama preko Gmaila, Hughes je odgovorio da NSC osoblje ima upute koristiti isključivo sigurne platforme za klasificirane informacije.

Waltz je također osnovao i vodio druge Signal grupe s članovima kabineta o osjetljivim temama, uključujući Somaliju i rat u Ukrajini, rekao je visoki dužnosnik administracije. Postojanje tih grupa prvi je objavio Wall Street Journal u nedjelju.

Hughes je rekao da je Signal „odobren i u nekim slučajevima automatski instaliran na službene uređaje“, te dodao da nije namijenjen za klasificirane informacije i da ga Waltz nije tako koristio.

Waltzovo osnivanje grupnog chata na Signalu u kojem su se raspravljale osjetljive informacije, a u koji je bio uključen i Jeffrey Goldberg, glavni urednik The Atlantica i poznati kritičar Donalda Trumpa, izazvalo je frustraciju kod predsjednika i drugih članova kabineta.

Trump je javno izrazio podršku Waltzu, ali se u srijedu sastao s potpredsjednikom JD Vanceom, šeficom kabineta Susie Wiles i drugima kako bi raspravili hoće li ga zadržati. Dan kasnije je rekao suradnicima da Waltza neće smijeniti, djelomično kako ne bi „liberalnim medijima dao skalp“, rekao je visoki dužnosnik.

„Ovaj incident ozbiljno je naštetio Waltzu“, rekao je izvor, dodavši da je savjetniku za nacionalnu sigurnost rečeno kako mora pokazivati više poštovanja prema Wiles.

Mail izaziva najveću zabrinutost

Najveću zabrinutost ipak izaziva korištenje osobne e-pošte, za koju se široko priznaje da je podložna hakiranju, phishingu i drugim oblicima digitalne prijevare.

„Ako ne koristite GPG, e-pošta nije end-to-end šifrirana i sadržaj poruke može biti presretnut i pročitan na više točaka, uključujući Googleove poslužitelje“, izjavila je Eva Galperin, direktorica za kibernetičku sigurnost pri Electronic Frontier Foundationu. Stručnjaci za nacionalnu sigurnost šokirani su tvrdnjom administracije da u procurjelom Signal chatu nije bilo klasificiranih informacija.

Američki dužnosnici tvrde da je Trump više bijesan zbog uključivanja liberalnog novinara u povjerljivi grupni chat nego zbog mogućeg curenja informacija neprijateljima. No, dužnosnici Bijele kuće sve teže vjeruju Waltzovim poricanjima.

Waltz, koji je dodao Goldberga u chat, rekao je za Fox News: „Preuzimam punu odgovornost. Ja sam napravio tu grupu.“ Kasnije je izjavio da su Goldbergovi kontakt podaci „nekako upali“ u njegov telefon te da ga nikada nije osobno upoznao ni razgovarao s njim – iako je u javnost izašla fotografija dvojice muškaraca zajedno na događaju u rezidenciji francuskog ambasadora u Washingtonu.

Isti onaj koji je napadao Clinton

„Govori svima da me nikad nije upoznao niti pričao sa mnom. To jednostavno nije istina“, rekao je Goldberg za emisiju Meet the Press.

„Ovo nije ‘Matrix’. Brojevi telefona se ne ‘usisavaju’ sami od sebe u tuđe mobitele,“dodao je.

Waltz, savjetnik bivšeg potpredsjednika Dicka Cheneya, dugo je javno isticao važnost klasificiranih podataka i oštro kritizirao Ministarstvo pravosuđa jer nije optužilo Hillary Clinton zbog korištenja privatnog mail servera dok je bila državna tajnica.

Direktor FBI-a Kash Patel i glavna tužiteljica Pam Bondi nisu najavili nikakvu istragu protiv Trumpovih dužnosnika zbog korištenja Signala za osjetljive informacije, s tim da je Bondi izjavila da se nije radilo o klasificiranim podacima.

Dok većina Trumpovih dužnosnika umanjuje značaj incidenta sa Signalom, neki su priznali da je to bio ozbiljan propust.

„Očito je netko pogriješio. Netko je jako pogriješio,“ rekao je državni tajnik Marco Rubio novinarima tijekom posjeta Jamajci prošlog tjedna.

Rubio i njegovi suradnici, s višegodišnjim iskustvom u radu s klasificiranim informacijama iz vremena kad je bio zamjenik predsjednika Senatskog odbora za obavještajna pitanja, poznati su po ozbiljnom pristupu operativnoj sigurnosti, rekao je jedan visoki američki dužnosnik. Rubio je rekao da je njegov doprinos u Signalu bio minimalan.

„Govoreći u svoje ime, doprinio sam dva puta,“rekao je Rubio novinarima. „Identificirao sam svoju kontakt osobu, koja je moj šef kabineta, a kasnije sam čestitao članovima tima.“

U nedjelju je Trump odbacio kontroverzu kao politički motivirani napad. „Ne otpuštam ljude zbog lažnih vijesti i lova na vještice,“ izjavio je.

Jedna stvar ide Waltzu u korist

Hughes, glasnogovornik NSC-a, rekao je da „Mike služi na povjerenje predsjednika Trumpa i predsjednik je više puta ovog tjedna izrazio podršku savjetniku za nacionalnu sigurnost.“

I dok su demokrati ovaj incident iskoristili kao dokaz nesposobnosti, neki iz MAGA krila Republikanske stranke napali su Waltza kao neokonzervativca bliskog Georgeu W. Bushu, dijeleći video iz 2016. u kojem je optužio Trumpa da je izbjegao vojnu obvezu te rekao: „Zaustavite Trumpa sada.“

Na pitanje o korištenju Gmaila od strane višeg pomoćnika za vrlo osjetljive teme, Hughes je odgovorio da je „nerazumno tražiti komentar na e-mail koji mi odbijate pokazati.“ The Post je pristao ne objaviti sadržaj e-mailova u cijelosti.

Jedna stvar koja ide u korist Waltzu, rekli su dužnosnici, jest da je incident otkrio medij lijevog centra, a ne konzervativni izvori.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!