Vojni analitičar: Ukrajina iz iskustva zna da jamstva koja dobiva vrijede koliko i toalet-papir

Svijet 25. velj 202521:12 0 komentara
Volodimir Zelenski
Sven Hoppe / POOL / AFP

Vojni anlitičar Igor Tabak u Studiju uživo na televiziji N1 govorio je o diplomatskim pregovorima oko postizanja primirja u Ukrajini te o europskoj obrani.

Oko postizanja dogovora o miru u Washingtonu su razgovarali američki predsjednik Donald Trump i francuski predsjednik Emmanuel Macron. Prije toga je Opća skupština Ujedinjenih naroda izglasala rezoluciju o Ukrajini u kojoj se oštro kritizira Rusiju zbog agresije na Ukrajinu.

O mogućnosti razmještanja europskih vojnika u Ukrajini, Igor Tabak kaže da je to Moskvi apsolutno neprihvatljivo te da bi ti vojnici za Rusiju bili legitimna meta napada.

“SAD se oblizuje na mineralne resurse”

“Kada se to spoji s izjavom američkog ministra obrane Petea Hegsetha od 12. veljače, da ti vojnici ne bi bili obuhvaćeni člankom 5 Ugovora o NATO savezu, to jasno postavlja okvire takve akcije, koji su daleko od ikakve provedivosti”, ustvrdio je Tabak.

Smatra kako je sporazum o Ukrajini puno dalje od onoga što SAD priželjkuje “oblizujući se”, kako kaže, “na ukrajinske mineralne resurse”.

Ukrajina, dodaje Tabak, već ima puno iskustva i s Moskvom, ali i s međunarodnom zajednicom.

“Ukrajina je 1994. napustili svoj nuklearni arsenal s jamstvima raznih država, među ostalima i Rusije, da će imati suverenost i cjelovitost. To dokazuje kako u tom kraju svijeta dokumenti vrijede koliko i toalet-papir. Bez ozbiljnih sigurnosnih jamstava teško da se može doći do mira u Ukrajini, ako nije uvjetovan stanjem na terenu”, smatra.

“Trump Ukrajini ne nudi ništa, a Rusiji sve”

U tim okolnostima, kaže, Trump Ukrajini ne nudi ništa, a Rusiji nudi sve.

“Ne nudi ikakve sigurnosne garancije za trajno zaustavljanje rata, jedino pokazuje apetite za sklapanjem sporazuma koji je u svojim prvim varijantama nedvojbeno bio kolonijalnog karaktera. Tim bi se sporazumom opteretilo Ukrajinu kao da je ona pokrenula rat. To bi je opteretilo više nego što se opteretilo Njemačku mirom u Versaillesu nakon Prvog svjetskog rata”, istaknuo je Tabak.

Drugo je pitanje kako će se postaviti Europa kojoj je ruska vojska na granicama.

“Baltičke države i Poljska utvrđuju svoje granice prema Rusiji i Bjelorusiji. Dolazimo i do pitanja Mađarske, možda i Slovačke, koje u nekim elementima igraju petu kolonu. Veliko je pitanje na koji način se u toj igri, koju igraju veliki, mogu postaviti mali poput Hrvatske. Ne zaboravite da na sastanku u Parizu nije bilo hrvatskih predstavnika, samo videolink. I na sastanku u Kijevu također. Mi u najboljem slučaju budemo u videolink i tu i tamo nas se pozove reda radi.”

“Ukrajina nije na rubu poraza”

Na pitanje voditelja Ivana Hrstića što ako od Trumpovog mirovnog sporazuma ne bude ništa i Ukrajinci budu morali nastaviti ratovati bez izravne američke pomoći, Tabak je kazao da Ukrajina trenutno nije na rubu poraza.

“Ona je u teškoj situaciji i za koji mjesec će biti u još težoj ako međunarodne okolnosti ostanu ovakve, ali ima relativno dobro sređene financije, ima mogućnost zaduživanja i još čitav niz partnera. Nisu im svi okrenuli leđa kao službeni Washington. Tu su Europa, Japan, Australija, Kanada… U godinu dana Rusija je osvojila pola posto ukrajinskog teritorija – s 19,5 došla na 20 posto. Takvim ritmom jako je dalek put do Kijeva. Naravno, ako ne dođe do potpunog raspada fronte. Mislim da je i potpora Volodimiru Zelenskom u zadnje vrijeme došla na razine s početka rata i to sve zbog ponašanja dijela međunarodne zajednice. Ne treba zaboraviti i da je ukrajinska invazija na rusku regiju Kursk bila prva invazija jedne nenuklearne zemlje na jednu nukelarnu silu. A niti nakon nekoliko mjeseci Rusi ih otamo nisu uspjeli izbaciti”, rekao je Tabak.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!