Ministar zdravlja Dario Nakić uputio je u javnu raspravu nacrt novog pravilnika o dopunskom radu zdravstvenih radnika. O toj temi je u Novom danu govorio predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata, Ivica Babić.
Prema ministrovom pravilniku bi mogućnost obavljanja poslova kod privatnog poslodavca mogli imati svi liječnici i drugi zdravstveni djelatnici koji uredno izvršavaju svoje radne obveze u zdravstvenoj ustanovi u kojoj su zaposleni i imaju za to odobrenje ravnatelja.
Mnogim liječnicima je dosadašnjim pravilnikom bilo onemogućeno ostvariti dodatan prihod radom kod privatnika. Podržavate li promjene koje se najavljuju novim pravilnikom?
“Mi u sindikatu podržavamo prijedlog pravilnika. On je na javnoj raspravi i vidjet ćemo što će ona izroditi. Dosadašnji pravilnik je bio diskriminirajući i protuzakonit. Ovaj to nije, već uvodi kontrolu što je bitno i zato ga podržavamo.”
Koje je uvjete važno utvrditi novim pravilnikom?
“Temeljno treba utvrditi vremensko-kadrovski normativ. Tada postaje jasno koliko izvršitelj posla treba obaviti za svoj rad i kako.”
Predviđeno je da odobrenje za dodatan rad treba izdati ravnatelj zdravstvene ustanove. Ako inspekcija utvrdi da liječnik radi bez odobrenja predviđeni su penali u vidu zabrane dopunskog rada u iduće dvije godine. Koji su mogući razlozi da ravnatelj ne izda to odobrenje?
“Jedan od razloga je neispunjavanje redovnih radnih odnosa zbog kojih je s stupio u rad, a drugo je kršenje svih pravila. Jasno je definirano kod koga se radi, koliko se radi i što se radi.”
Hoće li biti otežana organizacija rada zbog, obveza u dopunskom radu? Što je primjerice, s liječnicima koji imaju na klinici liste čekanja po dva, tri mjeseca? Hoće li s time biti otežana organizacija u klinici?
“Ja ne bih govorio samo o klinici već o cijelom sustavu. Temeljno je pitanje je li onaj koji radi kod poslodavca ispunio sve radne obveze. Drugo, zbog čega su liste čekanja – mogu biti zbog liječnikove neaktivnosti ili zato što je on dobar pa je više zainteresiranih za njegove usluge ili su pak zbog toga što nisu stvorene temeljne pretpostavke za obavljanje određenih zahvata. Dokle god liječnik uredno, po opsegu i kvalitetno izvršava obveze ne može mu se prigovoriti. Odlazak kod drugog poslodavca se može riješiti da se kroz socijalni dijalog napravi kvalitetan kolektivni ugovor i definira se cijena prekovremenog rada. Tada se ne bi odlazio raditi kod drugog poslodavca.
Kakva je trenutačno situacija po pitanju odljeva liječnika? Može li dopunski rad pomoći da se odljev, barem malo, zaustavi?
“On će biti jedna kockica u mozaiku, ali to nije dovoljno za rješavanje krucijalnog problema hrvatskog zdravstva, ali i hrvatskog društva. Trend odlaska se nastavlja i pitanje je kako to suvislo, motivirajući stabilizirati. Postoji niz rješenja koja se potencijalno mogu provesti, a koja bi rezultirala smanjenim odlaskom – cijena rada, uvjeti rada, dopustiti ravnopravan odnos rada unutar i izvan radnog vremena. To mora biti uređeno i transparentno, mora se kontrolirati kvaliteta i pretjerani prekovremeni rad kako posljedica ne bi bila smanjena kvaliteta.”
“Odlaze i stariji i mladi liječnici, ali se sada malo trendovi mijenjaju. Prije su odlazili kolege u najboljoj životnoj dobi koji imaju iskustvo i veliko znanje. Danas odlazi sve viđe mladih kolega, onih koji završavaju specijalizaciju ili koji tek trebaju specijalizirati. Očito su strani poslodavci vidjeli kvalitetu, a potrebna im je takva radna snaga i pojavljuju se na ovim prostorima preko agencija. To nije dobro, ali je legalno i legitimno.
S obzirom na velike dugove HZZO-a, među novostima koje najavljuje ministar Dario Nakić je i uvođenje dodatnog zdravstvenog osiguranja te uvođenje nadstandarda. Kako?
“Moramo vidjeti što će konkretno ponuditi pa tek onda možemo komentirati, ali mi moramo u ovom trenutko vidjeti koje su naše potrebe, koje su naše kadrovske i materijalne mogućnosti i uskladiti potrebe s mogućnostima.”
Traju pregovori Vlade i sindikata javnih službi o povećanju osnovice za plaće za šest posto. Mislite li da će doći do odgode povećanja plaće, barem kada je riječ o ovoj godini?
“Prije svega sindikati ne pregovaraju o povećanju plaće. Oni imaju ugovoreno povećanje i tu je, pravno, situacija čista. Ali s obzirom na situaciju u kojoj se država našla mi smo se odazvali na razgovore. Pregovori su u tijeku, ne bih sada javno, ali su sindikati u taj posao ušli s dobrom vjerom. Kad bi bili isključivi ne bi trebali ni sudjelovati u procesu jer imaju ugovor koji jamči sva prava, no kao razumni uvažavamo trenutak u kojem se država nalazi. Vidjet ćemo što će pregovori donijeti. Vjerujem kako će doći do pozitivnih rješenja.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.