Gošća Pressinga u četvrtak je bila ministrica uprave Dubravka Jurlina Alibegović. Intervju je vodio poduzetnik Saša Cvetojević.
Primijetio sam gužvu oko Velesajma, desetak godina nisam primijetio da je tamo bila gužva. Znači li to da se trendovi mijenjaju, da će se više trošiti?
“Citirala bih kolege iz Ekonomskog instituta koji govore o nastavku gospodarskog rasta. Gužva na Velesajmu je prvi pokazatelj.”
Prema posljednjem izvješću Ekonomskog foruma, RH je na 77. mjestu neučinkovitosti javne uprave. Što moženo napraviti po tom pitanju?
“Izvještaj Svjetske banke je izvještaj koji iz godine u godinu pratimo. Ni on nije dao bolje rezultate za Hrvatsku. Neučinkovita javna uprava se spominje iz godine u godinu, zato je Vlada RH krenula u ozbiljne reforme. Cilj je podići razinu učinkovitosti javne uprave na svim razinama. Puno toga treba napraviti. Dovoljno je uzeti pokazatelje u okviru istraživanja Svjetske banke. Loši smo u puno toga.”
Po čemu smo dobri u javnoj upravi?
“Trend poboljšanja je digitalizacija javnih usluga. Dio je već sad dostupan građanima, ministarstvo radi na njihovom unapređenju. Usmjerenost e-usluga prema poslovnom sektoru je sljedeći cilj.”
Najava je bila osnivanje poduzeća elektronskim putem. Jeli to moguće u Hrvatskoj?
To je jedan od ciljeva reformi javne uprave. Cilj je smanjiti kolanje dokumenata, i veliki i nepotrebni odlasci u silni broj javnih tijela kako bi se otvorila tvrtka. U okviru portala E-građani puno se toga može napraviti na jednom mjestu. Cilj je napraviti i tvrtku na jednom mjestu, u kući, u dobrom okruženju, bez trošenja novca i energije.
Je li registracija na Trgovačkom sudu to što odugovlači proces?
Trgovački sud i sve što se tiče tog područja ne spada u domenu javne uprave. Ideja je Ministarstva uprave i Vlade da se kooridiniraju sva vladina tijela. Imamo izuzetno dobru koordinaciju i suradnju s ministarstvima i s tijelima koja u tome sudjeluju. Indikator uspješnosti bi bio kad bi mogli reći da se tvrtka može otvoriti u 24 sata preko interneta. Postoje demo rješenja vezana za e-poslovanje. Oni su pilot projekti koje će moći koristiti poduzetnici. Cilj je tijekom ove godine razvijati niz servisa.
Je li to cilj do kraja 2016. ili koji je vremenski rok?
Ja bih jako rado da to bude u ovoj godini. U Ministarstvu uprave je napravljena strategija e-Hrvatska 2020 i napravljen je akcijski plan. U tom su dokumentu svi ciljevi. Otišao je u Europsku komisiju i ona se pozitivno izrazila o dokumentu. Pristupili smo izradi akcijskog plana, u njemu su definirane sve mjere i rokovi potrebni za provedbu ciljeva. Pažljivim studiranjem i provedbom aktivnosti i mjera doći ćemo do konkretnih rezultata.
Vi ste znanstvenica na mjestu ministrice. Kao znanstvenica ste proučavali i mjerili studije o tome kako reformirati javnu upravu u Hrvatskoj. Neosporno znate što treba napraviti. Kakav je sraz znanstvenog i realnog stanja?
Moje znanje i iskustvo znanja u Ekonomskom institutu, na projektima, znanstvenim člancima, sve su to znanja koja mi apsolutno pomažu u ovom poslu. Bez tih znanja bi mi bilo vrlo teško ući u ovu složenu problematiku djelokruga Ministarstva uprave. Ta uloga traži neka druga znanja koja ja naprosto nemam, vještine, sposobnosti. I ja sam u procesu učenja. Svjesna sam da se određene ciljeve može postići stručnim istraživanjima, a za to je potrebno i drugo. Za reforme je potrebna volja i pozicije i opozicije, podrška medija, akademske zajednice, udruga gospodarstvenika, asocijacija lokalnih i udruga i ostaloga.
Imate li potporu?
Reformska Vlada na prvo je mjesto stavila niz reformi, reforma javne uprave je jedna od ključnih. To su strateški ciljevi oko čega su se dvije strane u sporazumu dogovorile. To su strateški ciljevi od kojih se ne odustaje.
Imate li podršku i Mosta i Domoljubne koalicije?
Apsolutno. To su važni reformski ciljevi. Sporazum između dviju strana se temelji na postizanju strateških ciljeva u mandatnom razdoblju.
Kako sindikati reagiraju na najave ukidanja dodataka na plaće?
Vladi je apsolutni cilj uključiti sve važne dionike u dijalog. On se temelji na argumentima, analizama, brojkama, usporedbama i primjerima prakse drugih zemalja. Dvosmjeran je. I sindikati su upoznati s reformskim ciljevima Vlade. Predstavnici sindikata su vrlo jasno rekli da žele motivirane zaposlene u javnoj upravi, i to je pitanje Vlade.
Jeste li odustali od planiranog smanjenja broja županija?
Ne, na tome se radi, ali radi se na temelju sveobuhvatnih analiza.
Koliko iznosi vaš prosječan račun za službeni mobitel?
200 kuna.
Treba li osmosatno radno vrijeme uključivati i plaćenu pauzu?
Sada tako iznosi, međutim Hrvatska treba uskladiti svoje propise s EU, pa i u tom području. Ne.
Što smatrate vašim najvećim dostignućem u dosadašnjoj karijeri?
Vrlo vjerojatno se može podijeliti na dvije zadaće – dobri znanstveni radovi, a bila bih neskromna i ako bih rekla da sam nezadovoljna što me stranka Most pozvala da obnašam ovu dužnost.
Planirate li uvesti ocjenjivanje službenika od strane korisnika?
Da.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.