Hrvatska je prije godinu dana izrazila želju da uđe u 'šengensko' područje, nakon čega je započet postupak evaluacije spremnosti naše države. Očekuje se da bi do kraja ove godine trebali saznati završnu procjenu spremnosti Hrvatske, no puno je još zadaća za ispuniti.
Hoće li Hrvatska čuvati vanjske granice Europske unije? Da bi to odlučila, Unija radi evaluaciju spremnosti koja je u tijeku.
Hrvatska je prvo lani popunila upitnik s više od 300 pitanja, u veljači ove godine slijedila je prva terenska procjena, u poglavlju zaštite osobnih podataka. No, u lipnju slijedi najveći dio procjene u 4 poglavlja, a jedno od njih je i zaštita vanjskih granica.
Da bi ušla u sustav Schengena, Hrvatska se priprema godinama, dok posljednje tri crpi novac iz za to predviđenog fonda. Dosad je povukla 96 od 120 milijuna eura, a kranji rok korištenja je srpanj ove godine.
Kada je Hrvatska potpisivala izjavu spremnosti, bila je svjesna da još uvijek ne ispunjava baš sve uvjete za Schengen. Naglašavalo se tada da postupak evaluacije traje godinu dana te da će do tada biti. Ipak, ni sada ne izgleda najbolje. Infrastruktura poput željezničkih prijelaza ili luka nisu spremni i kašnjenja će biti.
Hrvatska šengenska priča odvija se paralelno s testom na kojem je sam režim. Izbjeglička kriza
s jedne strane, terorizam s druge potresa Europu. Zemlje članice reagiraju više nacionalno, iako se šalju poruke o potrebnom zajedničkom djelovanju i rješenju. Teško se donose zajedničke odluke. Najnovija ideja u planu je europska granična i obalna straža.
Pogledajte cijelu priču:
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.