Dok hrvatski policijski časnici za vezu u Italiji i Grčkoj pripremaju transfer izbjeglica u Hrvatsku po sustavu kvota Europske unije, odnosno relokacije - u Hrvatskoj mnogi tražitelji azila čekaju odgovor hrvatskih vlasti hoće li im pružiti zaštitu ili ne.
Neki su azil već dobili i sada za uspješnu integraciju moraju naučiti jezik. No to i nije jednostavan izazov.
Azilanti u Hrvatskoj ili oni koji tek čekaju zaštitu – individualno ili u malim grupama svladavaju veliku prepreku.
No, sve je zasad na dobrovoljnoj bazi, kako azilanata tako i volontera učitelja, neslužbeni su to tečajevi u organizaciji Crvenog križa.
A to je obveza i države: između ostalog, osigurati im program hrvatskog jezika, no godinama je upravo to veliki problem.
Uz to, škole su dužne primiti djecu iako ne znaju jezik. Prva osnovna škola u Dugavama tako će ih uskoro primiti petero. Uz pomoć prevoditelja testirat će njihovo znanje i rado im pomoći, no ipak kažu, nije baš da imaju upute što točno da s njima rade.
Novi akcijski plan za integraciju koji je potreban jer uskoro stiže pedesetak novih tražitelja azila iz Italije, Grčke i Turske, a do kraja 2017. još njih više od 1.500. Održavaju se radni sastanci različitih institucija, no predstavnici Ministarstva obrazovanja, doznajemo, jedini se ne pojavljuju.
Pogledajte prilog.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.