Hrvatski sabor u petak nije prihvatio Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za prošlu godinu. O interesima djece u Hrvatskoj i pokazateljima prava djece u državi te o tome što znači neprihvaćanje Izvješća u Novom danu govorila je pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić.
Neprihvaćanje ovog izvješća, kao da je izazvalo manje iznenađenja, budući da nije prihvaćeno niti izvješće pučke pravobraniteljice, a na izvješće pravobraniteljice za ravnopravnost spolova bilo je jako puno primjedbi. Vi ste očekivali takvo glasovanje u Saboru?
“Jesam. Od kad sam došla na dužnost prije nešto više od dvije godine, stalno su dolazile kritike tada oporbe, a sada vladajućeg HDZ-a.”
Jeste li na neki način žrtva političkog kaosa budući da kriza vlasti traje predugo, a i pitanje je imali ili nema kvoruma u Saboru.
“Točno. Ovo jest jedan trenutak krize u državi i da su svi bili na radnim mjestim možda bi Izvješće prošlo, no to nije ključno. Ključno je da imate vlast koja je potpuno neargumentirano odbacila Izvješće. A još su mi gori suzdržani glasovi Mosta. Što znači biti suzdržan? Da niste pročitali Izvješće ili ne želite biti uz HDZ? Dosta shizofrena situacija.”
“To jest prepucavanje vlasti i oporbe to jest politički pritisak. Tu je najmanje riječ o Izvješću. Sasvim sa siguran da velika većina zastupnika nije u cijelosti ni pročitala Izvješće.”
“Mi nismo tijelo koje donosi konkretne odluke. I u Saboru su to pokazali pitanjima “zašto niste to i to riješili” i tu su pokazali da uopće ne poznaju tematiku.”
Očekujete li smjenu?
“Ja je na neki način očekujem od početka. Ja sam kritizirala temeljni propis po kojem radim. Ako si po odredbi neovisno radno tijelo, a onda piše da te svake godine netko može smjenjivati bez argumenata. To se treba promijeniti. Posve mi je jasno da se silom vlasti može što hoće, ali pitanje je političke kulture i demokracije. Ne znam hoće li biti smjene. To je najmanje bitno. Nije pitanje mene osobno nego kako ova vlast poima funkcioniranje neovisnih isntitucija i samih ljudskih prava.”
S kim sve surađujete u izvršnoj vlasti?
“Mi vladinim tijelima i ministarstvima šaljemo preporuke, prijedloge i 30-ak posto tih preporuka se usvaja. Zanimljivo da je Vlada na ovo Izvješće dala pozitivan odgovor, a u Saboru ga ruše. Tu se vidi to shizofreno ponašanje.”
Izvješće je na 230 stranica ove godine. Sadržaj su raličite prijave povrede prava, normativne aktivnosti, izvanredni događaji, opis rada ureda, financijsko izvješće…”
Kako biste tu prošlu godinu ocijenili? Jesu li prava djece napredovala?
“Teško je dati generalnu ocjenu, u nekim segmetima su napredovala u nekim su lošija. Reteriramo u svim pravima bazično zbog siromaštva. To se reflektira na socijalu, udžbenike. To bi se trebalo raditi drugačije. Ulaganje dugoročno u djecu je ulaganaje u budućnost, a ne trošenje novca.”
Pučka pravobraniteljica Lora Vidović naglasila je jedno opće nepovjerenje institucije.
“Apsolutno. Gotovo identična situacija je i kod nas. Vlada nepovjerenje u sve sustave, ali najviše u pravosuđe. Ljudi često ne znaju kojim se institucijama trebaju javiti, no to ne čudi uz ovakvo ponašanje. Kako bi građani imali povjerenje u bilo što u ovoj zemlji.”
Obraćaju li vam se i djeca?
“Da, ali to je negdje dva, tri posto. U pravilu se obraćaju roditelji, bake i djedovi, pedijatri, učitelji… A primamo i anonimne prijave.”
Koji su najčešći problemi koje vam dojavljuju?
“Povrede prava na roditeljsku skrb, povrede u sustavu obrazovanja, povreda zdravstvenih prava i nasilje među djecom i nad djecom. Posebno zabrinjava porast nasilja nad djecom i diskriminacija djece u sustavu obrazovanja.”
“Nekih pojava je bilo uvijek i bit će ih, ali bit će ih koliko sustav reagira. U državi gdje je sve relativno, gdje se relativiziraju i moral i pravo i propisi…”
Čime ste osobito zadovoljni, a čim niste u svom radu?
“Nisam zadovoljna poštivanjem preporuka koje šaljemo izvršnoj vlasti, a zadovoljna sam načinom na koji smo funkcionirali u smislu jasnoće. U javnosti nije bilo dvojbi što kako shvaćamo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.