Karlovačko Gradsko vijeće sljedećeg bi tjedna trebalo raspravljati o sklapanju ugovora o prepuštanju brige o napuštenim psima skloništu u Cerju Pokupskom u Sisačko-moslavačkoj županiji, a predstavnici udruge Prijatelja životinja od Karlovca su zatražili da osnuju vlastiti azil, a ne da napuštene životinje šalju u 50 km udaljen azil u drugu županiju
Gradonačelnik Damir Jelić i njegova zamjenica Marina Kolaković primili su srijedu predstavnike nekoliko udruga koje se brinu o dobrobiti životinja s Lukom Omanom iz udruge Prijatelja životinja na čelu te su saslušali njihove zahtjeve, no zaključaka nije bilo.
Prijatelji životinja žele da svaki grad ima svoje sklonište za napuštene pse i da se brinu o dobrobiti životinja, a ne o komercijalnim interesima tvrtaka koja drže azile, te se bore da i Karlovac osnuje svoj azil, i to tzv. “no kill” azil u kojem bi psi koji ne nađu udomitelje prvih 60 dana mogli i dalje živjeti, a ne da ih se usmrćuje. “Sažetak je to zahtjeva koje smo predočili gradonačelniku Karlovca Jeliću jer smatramo da se Karlovac može na svojem zemljištu i uz svoje zaposlenike brinuti o psima neprofitno, a ne prepuštati brigu o traumatiziranim psima onima koji zarađuju na njima i zato ne gledaju prije svega njihovu dobrobit”, rekao je Oman. Istaknuo je kako odvoženje napuštenih pasa 49 kilometara od Karlovca neće pridonijeti tome da vlasnici pronađu izgubljenog psa ni tome da obitelj koja to želi udomi nekog napuštenog psa.
Oman je nakon sastanka rekao za Hinu da je u Hrvatskoj samo šest “no kill” azila, da je samo onaj u Zagrebu u vlasništvu grada, da su azili poput onih u Čakovcu i Osijeku primjeri da se može bolje jer su vlasnici grad i udruge koje se o životinjama dokazano brinu, te da je Karlovac grad koji ima snage trajno se i kvalitetno brinuti o psima koje su napustili neodgovorni građani.
Sastanak nije rezultirao zaključcima, rekao je Oman, ali uz uvažavanje međusobnih stajališta, dodao je kako smatra da to nije njihov posljednji sastanak te da će u budućnosti pronaći kvalitetnija rješenja za životinje umjesto za bogaćenje pojedinaca. Također je ponovio kako traže izmjenu Zakona o dobrobiti životinja i da se prestanu usmrćivati psi po koje nakon 60 dana boravka u azilu nitko ne dođe ili ih ne udomi.
Marina Kolaković rekla je za Hinu da grad u cijelosti poštuje zakonske odredbe te da su proteklih devet godina imali ugovor s azilom u Utinji, u blizini Vojnića, za koji su na godinu izdvajali oko 700.000 kuna, a u postupku javne nabave za tu vrstu komunalne djelatnosti najjeftinijom se pokazala ponuda azila u Cerju Pokupskom. U javnoj nabavi cijena nas veže, a Cerje Pokupsko traži 37.000 kuna na mjesec. Budući da je to u gradskom proračunu ušteda oko 250.000 kuna, naravno da ćemo Gradskom vijeću predložiti da donese takvu odluku, rekla je Kolaković, dodajući kako – osim za sklonište – grad izdvaja novac i za rad udruga koje se brinu o životinjama i o tome educiraju djecu i građane.
Oporbena vijećnica Marina Novaković-Matanić (SDP), koja je ujedno i potpredsjednica Gradskog vijeća, najavila je da će u raspravi o prihvaćanju dnevnog reda za sjednicu tog vijeća tražiti da se ta točka skine te da se “zajedničkim snagama s udrugama za zaštitu životinja” postigne svima prihvatljivo rješenje za sklonište za životinje.
Mi ćemo glasati protiv te točke dnevnog reda i inzistirati da se provede javna rasprava o otvaranju azila za cijelu Karlovačku županiju, to jest mjesta gdje bi se dobro brinulo o napuštenim psima za područje županije, a da općine i gradovi budu suvlasnici i participiraju u trošku, rekla je Novaković-Matanić.
Suvlasnica azila u Utinji Vesna Lemić rekla je kako mediji nisu prenosili njezine poruke da je vrijeme da se “prestane s ubijanjem pasa nakon šezdeset dana jer su to smatrali njezinim interesom za profitom”. Dodala je kako ima mjesta za proširenje te da se cijena “ne bi trebala formirati po broju zbrinutih pasa, nego paušalno budući da broj pasa varira, a trošak u vrijeme kad je manje pasa nije bitno manji”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.