Mađarski dio uprave Ine je bez znanja hrvatskih članova uprave, odlučio noćas prevesti čak 600 tona sirove nafte iz Siska u Rijeku. Nafta je prevezena željeznicom, suprotno stavu hrvatske Vlade i Ministarstva gospodarstva. Potvrdio je to za N1 i tehnički minstar Tomislav Panenić.
”Suprotno naputku koji sam dao prema mađarskoj strani da se ne donose odluke oko transporta nafte iz Siska u Rijeku bez dogovora dioničara tj. vlade i MOL-a pod okriljem noći je poduzeta aktivnost o kojoj nisu obaviješteni hrvatski članovi Uprave. To je provedeno mimo struktura upravljanja tvrtkom. Pravovremeno nisam dobio informaciju da zaustavimo utakanje nafte u cisterne nego sam saznao tek kad je bila na putu tako da je došla do rafinerije u Rijeci”, kazao je Panenić za N1.
Panenić je kazao kako će provesti konzultacije s članovima Uprave i Nadzornog odbora oko postupanja koje je napravljeno noćas te kako će pokušati utvrditi zašto se postupilo na ovaj način.
”Kad budem sve imao informacije moći ću i konkretnije govoriti”, kazao je Panenić.
Upitan je li ovo korak prema zatvaranju rafinerije Sisak Panenić kaže da do zatvaranja ne može doći bez ”jasnog dogovora o svim relevantnim činjenicama”.
”Ovo je odrađeno i udar je na ovu situaciju gdje se formira vlada i gdje se trebalo sačekati da se formira nova vlada”, rekao je Panenić.
Osim tehničkog ministra Panenića ovaj slučaj oštro je komentirao i Sindikat Nova solidarnost. U priopćenju naslovljenim “Mađari i mađaroni su radnicima Ine i građanima RH ‘čestitali’ Dan neovisnosti”, navode da je noćas “pod okriljem noći, suprotno odluci aktualnog ministra gospodarstva Tomislava Panenića, prevezena domaća nafta iz Graberja Ivanečkog u Rijeku”.
Sindikat podsjeća da je još početkom srpnja upozoravao “na sve opasnosti i suludost ovakvih akcija”, kao i da je tada u Ministarstvu gospodarstva održan sastanak s ministrom Panenićem, hrvatskim članovima Nadzornog odbora Ine i Uprave Ine, uz prisustvo svih sindikata koji djeluju u Ini.
Nakon tog sastanka, koji je održan 14. srpnja, ministar Panenić je izjavio kako smatra da je bez konačnog dogovora dvaju najvećih dioničara u Ini – hrvatske države i mađarskog MOL-a – neprimjereno donositi odluke kao primjerice o slanju sirove nafte na preradu iz sisačke rafinerije u riječku, što bi mogla biti naznaka o gašenje sisačke rafinerije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.