Vlasnici pasa mogli bi od iduće godine plaćati za svog ljubimca, konkretnije psa, državi porez od 100 eura. Na tu je temu gost N1 televizije bio Luka Oman, predsjednik udruge Prijatelji životinja.
Najavljeni porez njegova je udruga podržala.
“Podržali smo to iako je to na prvu još jedan porez, ali kad govorimo o njemu bitno je kome i iz kojeg razloga se on naplaćuje. Podržavamo porez na pse jer može spasiti životinje od smrti i patnje. Govorimo o napuštenim životinjama koje se ubijaju u skloništima. Želimo spasiti te životinje i uvesti veću pravednost. U Hrvatskoj postoji obveza mikročipiranja, a ispoštovalo ju je samo 70% vlasnika pasa, bez obzira što je zakon jasan i prijeti im kazna od 6.000 kuna”, kazao je Oman.
Kaže da bi porez prvenstveno išao na one koji kupuju pse: “Ako imaju tisuću eura za kupiti psa po želji, a u isto vrijeme ih na stotine umire u skloništima, onda mogu platiti i proez”.
Omanova udruga podršku daje samo u smjeru da se oporezuju oni koji su pse kupili, odnosno da oni koji su ih udomili imaju povlastice.
“Cilj tog poreza na bi trebao biti lupanje po džepu, nego uvođenje reda. Kroz taj porez mora doći i do provedbe zakona. To je prava svrha”, objašnjava Oman.
Trenutno je u hrvatskoj čipirano oko 300.000 pasa te je još veliki broj oni koji nisu. “Nama je cilj veće udomvljavanje i naravno uvođenje reda da svi budu mikročipirani”, tvrdi Oman.
Ako se uvede taj porez to bi bilo oko tri milijuna eura godišnje.
“Ako ide namjenski, da završi za zbrinajvanje životinja onda je to dobro. Može pomoći programima kastracije, edukacije… To bi bio dragocjen novac, primjerice za pse u romskim naseljima. Tamo još tisuće pasa čeka kastracije i pali su u zabrav. Porez na pse može uvesti reda, ali treba paziti na koji način bude propisan”, rekao je Oman.
U porez trenutno ulaze samo psi, a Oman kaže da ga je nemoguće uvesti za druge ljubimce jer se zasad mikročipiraju samo psi.
Veliki problem su i uzgajivači pasa.
“To je ključna stvar. Nažalost, dok se u skloništima ubijaju životinje, očito biznis za štancanjem životinja raste u Hrvatskoj. Kako legalan, tako i ilegalan i nema kontrole. Uzgojem se smatraju samo oni koji imaju tri i više ženke. Imamo apsurd da građani ne smiju peći rakiju u dvorištu, ali mogu štancati živa bića”, upozorava Oman.
U međuvremenu se oglasilo i Ministarstvo poljoprivrede rekavši da ne uvode porez na kućne ljubimce, javili su iz Ministarstva.
“Iako je Udruga Prijatelji životinja predložila uvođenje poreza na pse, pitanje porezne politike nije u nadležnosti Ministarstva poljoprivrede – stoga taj prijedlog nije uvršten u tekst nacrta Zakona o zaštiti životinja.”, poručuju iz MInistarstva.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.