Kolinda Grabar Kitarović: Odgovorila sam portalu Srednja.hr

Vijesti 17. stu 201613:01 > 13:04
N1

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović je dala izjavu nakon Okrugolog stola "Žene u STEM-u", odnosno u znanosti, tehnologiji, inženjerstvu i matematici.

“Mogu reći da mi je govor bio fokusiran na dvije temeljene poruke. Prva je važnost STEMA-a, odnosno područja prirodnih znanosti, odnosno tehnologije. To je područje na koje se fokusiraju moderne i prosperitetne države, jer one nose dodanu vrijednost, inovativnost i veća zarada, kao i tehnološki razvoj i razvoj gospodarstva i napretka.
Drugoo je pitanje sudjelovanje žena i djevojčica, koje ulaze u STEM područje, i općenito u našem društvu, u politici, gospodarstvu”, kazala je.

Možemo zaključiti, nastavlja, da u Hrvatskoj postoji zakonodavstvo koje omogućuje ravnopravnost, a u školama smo “maknuli stereotipe i fotografije iz knjiga, ali nismo uspjeli uništiti stereotipe u vlastitom, svakodnevnom životu”. Zato je pozvala roditelje, lidere i članove zajednice, “da se zamislimo da li vlastitim postupcima obeshrabrujemo djevojčice, da li stvaramo te stereotipe, da li ih guramo u tu nekakvu ‘žensku skupinu’ zanimanja”.

“Istraživanja pokazuju da su djevojčice puno uspješnije i kad je riječ o Hrvatskom, odnosno u čitanju i u matematici, u osnovnoj i srednjoj školi. Međutim, jako malo njih ulazi u STEM zanimanja. Podaci od ove godine kažu da je gotovo 80 posto muškaraca upisalo FER, a samo 20 posto djevojčica. Ukoliko su one bolje u matematici i u prirodnim zanostima, što se to događa? Gdje gubimo djevojčice?”, pita Grabar Kitarović.

Navela je i da, ako kao pojedinac koristitiie samo pola znaja, iskustva, energije, kreativnosti, mozga – možete dobiti samo polovične rezultate.

“Jednako tako, kao društvo, da bismo uspjeli i da bismo postigli najbolje rezultate, moramo uključiti sve – i djevojčice i žene. Moramo kod njih njegovati ambicije, i dječacima i djevojčicama govoriti da nema muških i ženskih zanimanja, moramo kod svakoga prepoznati snage i njegovati ih u školstvu. Treba nam reforma školstva i supstantnivna i mentalna. Moramo pripremati duštvo za to, ali moramo uključiti i privatni sektor kako bi omogućio integraciju i napredovanje žena, jer se one još uvijek susreću s pitanjima balansiranja obitelji i karijere, što je često razlog što odustaju od takvih zanimanja”, kazala je predsjednica.

“O ženama moramo govoriti ne samo kao o žrtvama nasilja, što je iznimno bitno pitanje, nego kao o čimbenicima promjene u društvu, kako bi se moglo unaprijediti i gospodarstvo i naše stanje u društvu.

Upitana je i što se dogodilo s kabinetom za mlade, koji je najavljivala u kampanji, a iz njenih prijepora s portalom Srednja.hr proizlazi da se u praksi nije dogodilo ništa, odnosno, ne bi li to bio faktor koji bi mogao pomoći mladim ženama.

“Svakako. Razmišljam o različitim opcijama, jer problematika mladih i demografije općenito je doista ključno pitanje razvoja Hrvatske. Ovo posljednje razdoblje mijenjanja vlada i izbora, dovela su do toga da nismo išli na posebna imenovanja, da se to ne bi shvatilo da radimo konkurenciju Vladi. Želimo raditi u sinergiji s njom. Sada razmišljamo o jednom konceptu krovnog vijeća za strateški razvoj Hrvatske, koje bi sadržavalo i vijeće za gospodarstvo i posebno vijeće i savjet za mlade i demografiju, a koje bi se bavilo promicanjem ovakvih rasprava kakve smo čuli na ovom – nismo ga nazvali okrugli, nego uglati stol, upravo zbog problema koji postoje”, kazala je, dodajući da se puno na ovim pitanjima može napraviti u sinergiji s vladom i nevladinim organizacijama.

Upitana je zatim je li odgovorila išta portalu Srednja.hr.

“Je, odgovorili smo, poslali smo. Imamo jako puno pitanja koja dobivamo. Doista, na svaki upit koji dođe, mi odgovaramo”, kazala je Grabar Kitarović.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.