Gošća subotnjeg Novog dana bila je bivša predsjednica Vlade Jadranka Kosor, koja je komentirala otkup MOL-ovih dionica Ine prodajom 25 posto dionica HEP-a, ali i odnose Hrvatske sa Slovenijom i Srbijom te najnovnije rezultate CRO Demoskopa.
Bivša premijerka zabrinata je oko Vladine najave o privatizaciji HEP-a i otkupu dionica INA-e.
“Vlada je nakon iznimno kratkog vremena izašla s tako nevjerojatno hrabrim – ili iza toga stoji nešto drugo – najavama, odnosno krupnim koracima za koje po meni trebaju mjeseci strpljivoga rada sa stručnjacima, ali i sve moguće simulacije. Ako kupimo Inu, što onda? Sama kupnja ne znači da je to kraj obaveza države, tek onda treba uložiti veliki novac”, kazala je Kosor te dodala da su tako dvije velike najave u samo dva dana šokirale javnost.
Kosor također tvrdi da argumenti Vlade da će se prodajom 25 posto dionica HEP-a zapravo ojačati ta tvrtka, ne stoje.
“Imamo teška iskustva s privatizacijom, posebice Ine. Mislim da bi u svakoj prodaji jedne dionice HEP-a trebalo biti osobito pažljiv i sve podatke dati na uvid javnosti.avnosti. S političkog aspekta to je zanimljiva najava. Otkako postoji HDZ njegovi osnovni stavovi su da se ne prodaje ono što se smatra strateškim interesom, a to su oduvijek bile šume, vode i HEP. To je bilo i u programu stranke na posljednjim izborima. Otvara se važno političko i stranačko pitanje. Ovo znači djelomično odstupanje od programa te stranke kroz desetljeća”, upozorava Kosor.
Treba se koncentrirati na drugu arbitražu
Ministar zaštite okoliša i energetike, MOST-ov Slaven Dobrović za Točku na tjedan N1 televizije rekao je da je ova ideja došla isključivo od HDZ-a, odnosno potpredsjednice Vlade Martine Dalić.
“Indikativno je bilo što gospodin Božo Petrov u intervjuu jednoj televiziji ni na koji način nije spomenuo HEP, a pričao je o Ini da bi odmah potom Andrej Plenković na jednoj drugoj televiziji izašao s grandioznom najavom privatizacije HEP-a. Ako je to precizno analizirano, dogovoreno, neobično je što Petrov nije izašao s tom idejom. Druga indikativna stvar je da od tog trenutka gospodina Petrova nije bilo čuti ni vidjeti u javnosti, a kamoli da bi što rekao o toj transakciji. I ova izjava ministra Dobrovića, u čijem je sektoru energetika… Otvara se bezbroj pitanja i dilema, tu su i oštre reakcije radnika iz HEP-a, koji su više nego ogorčeni. Vlada o svemu tome mora voditi računa, ali najvažnije je jasno predočiti što to znači”, smatra Kosor.
Postavlja se i pitanje hoće li uopće prodaja 25 posto dionica HEP-a biti dovoljna za kupnju Ine. Kosor ističe da bi Hrvatskoj bilo bolje da se koncentrira da drugu arbitražu.
“Trebalo je proći razgovore sa stručnjacima i raditi simulacije. Drugo pitanje, želi li MOL uopće prodati svoje dionice? U ovako bolnoj situaciji ostao je niz bolnih pitanja. Mislim da je Vlada trebala svoje znanje i snagu usmjeriti na drugu arbitražu. Vidimo da o ovoj, koju smo izgubili, javnost nije saznala ništa. I naš predstavnik je na kraju glasao za MOL, što je skandal samo po sebi. Ne znamo koji su argumenti zbog kojih je tako odlučeno.”
Komentirajući odnose sa Srbijom, odnosno blokiranje pa odblokiranje srbijanskih pregovora s Europskom unijom Kosor je rekla da postoji puno pitanja na koje nemamo odgovore i puno najsnih i čudnih stvari.
“Očito su za Srbiju znatno labaviji kriteriji nego što su bili za neke druge zemlje prilikom pregovora s EU. Hrvatska kao članica EU, koja je ne samo bila žrtva velikosrpske agresije, nego je i ta ideje ostala u klicama u određenim politikama u Srbiji i danas, o tome mora govoriti i dalje”, ističe.
Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec rekao je da će se Hrvatska uskoro naći pod pritiskom zbog arbitraže. Za Kosor je to prošlo svršeno vrijeme.
“Gospodin Erjavec je puno toga izrekao. Slovenija je nečasnim djelima udarila i na jedan od temelja EU, a to je vladavina prava. Hrvatsku nitko ne može natjerati natrag u arbitražu. Za Hrvatsku je to prošlo svršeno vrijeme. Očekivala sam da će Slovenija biti jedna od prvih zemalja koje će posjetiti Plenković. I zbog arbitraže i zbog žice koju je Slovenija postavila na granici.”
Predsjednica sramoti državu
Posljednje istraživanje CRO Demoskopa pokazalo je da je premijer popularniji od predsjednice Kolinde Grabar Kitarović. Dosad nikad premijer nije bilo popularniji od predsjednika države. Kosor vjeruje da će popularnost predsjednice i dalje padati.
“Mislim da su građani pa i oni koji su glasali za nju razočarani načinom na koji predsjednica razumije politike, ali i svoju dužnost. Ovlasti predsjednika su relativno male, ali ono što je iznimno važno je svakodnevno čuvanje digniteta te institucije. Ovo što se događalo, od fotografiranja listića pa dalje… Predsjednik države se mora upravo suprotno ponašati, čuvati dostojanstvo vlasitog izbora. Izbori su tajni. Ta gesta je bila gesta koja je jako dobro oslikala tu dužnost. Čokolade uopće neću komentirati. Mislim da će nakon putovanja u Ameriku rejting biti još niži. Građani moraju znati gdje je predsjednica, kamo se kreće s kim razgovara. Na ovaj način se unižava funkcija, ta institucija. Tužno je jer se na taj način ponižava i država. Tužno, meni osobno je tužno”, rekla je Kosor.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.