Devet znanstvenika, prema pisanju Jutarnjeg lista, dalo je podršku ministru obrazovanja i znanosti koji je, prema mišljenju nadležnog Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju napravio - plagijat. Je li to dovoljno podrške, na koju se Barišić pozvao u četvrtak, da bi ostao ministar? Takav rasplet jedan je znanstvenik prognozirao u studenom.
Oni se, naime, zalažu za njegov ostanak na mjestu ministra obrazovanja.
Među navedenih devet uglednih znanstvenika Jutarnjeg “koji smatraju da ministar Barišić nije plagijator i da ne treba podnijeti ostavku” su javnosti vrlo poznati Miroslav Radman i poricatelj globalnog zagrijavanja Vladimir Paar, a tu je i Aleksandar Jakir, s Filozofskog fakulteta u Splitu.
Pored ove trojke, preostali znanstvenici koji podržavaju Barišića imaju jake veze sa Znanstvenim centrima izvrsnosti kojima je ministar Barišić čim je zasjeo obećao sredstva, a pet od njih devet u tim centrima imaju glavne, odnosno vodeće pozicije.
Ovo je zamijetio doktor fizike Antonio Šiber, koji je u studenom prognozirao da će se priča o plagijatu razvodniti i nestati.
Naveo je i funkcije tih šestero znanstvenika u Centru, koje se lako mogu provjeriti na njihovim stranicama:
Prof. dr. dr. h. c. Vlasta Bonačić-Koutecký – voditeljica Znanstvenog centra izvrsnosti za znanost i tehnologiju (STIM)
Dr sc. Stipan Jonjić – voditelj Znanstvenog centra izvrsnosti za virusnu imunologiju i cjepiva
Prof. dr. Miloš Judaš – voditelj Znanstvenog centra izvrsnosti za temeljnu, kliničku i translacijsku neuroznanost
Prof. dr. Slobodan Vukičević, jedan od dva neovisna voditelja Znanstvenog centra izvrsnosti za reproduktivnu i regenerativnu medicinu
Dr. sc. Mile Ivanda – jedan od četiri neovisna voditelja Znanstvenog centra izvrsnosti za napredne materijale i senzore – CEMS i novi predsjednik UVa Instituta za fiziku imenovan od ministra Barišića.
Akademik Mislav Ježić – suradnik u Znanstvenom centru izvrsnosti za integrativnu bioetiku kojeg voditelj centra, prof. dr. Ante Čović, uvijek posebno ističe.
“Iskoristio bih ovu vijest da ukažem svima koji ne razumiju zašto reagiram kako reagiram na zbivanja u znanosti i obrazovanju i koji od mene očekuju ‘nešto više’ da sam ja još 13. studenog prošle godine (!) predvidio upravo ovakav razvoj situacije”.
A ovako je glasila njegova ranija prognoza, nakon što je ministar Barišić odlučio raspisati natječaj.
“Imam blagi dojam da će se buka oko ministra Barišića ubrzo stišati. Naime, prekjučer je ministar obećao voditeljima centara izvrsnosti, među kojima je i prorektor Čović, da će se natječaj za 50 milijuna eura, na kojem će oni biti jedini kandidati u najskorijem roku nastaviti. U ime ‘centara iz područja društveno-humanističkih znanosti, profesor Čović, iskazao je potrebu nastavka financiranja ova tri centra u okviru državnoga proračuna’. Ako je vjerovati onima koji po znanstvenoj zajednici identificiraju lobije, ovo bi trebalo odgovarati i jednom i drugom lobiju pa će, ako su dotični u pravu, vrlo vjerojatno doći do gašenja priče. Možda uz koju simboličnu žrtvu. Znanost je u nas posebno ljepljivo područje djelovanja. Nikad ne znaš na koga ćeš se poskliznuti i tko će ti zabiti nož u leđa – zato treba pratiti tokove novca 🙂 Eto ti politike”.
Zanimljivo je da, kada govorimo o toku novca, ne možemo ne primijetiti da je također jedna od prvih odluka Pave Barišića bila ona o kupnji nove zgrade za Filozofski fakultet u Splitu, također u studenom.
Je li to ta podrška na koju je Barišić mislio kada je rekao da nije stigao pročitati pismo Ivana Đikića premijeru Andreju Plenkoviću?