Plagijati i karijere na tuđi račun nisu svojstveni samo našem području, a tome svjedoči niz primjera iz visoke svjetske politike. No uz jednu bitnu razliku, svi uhvaćeni u prepisivanju redovito podnose ostavke budući da se u razvijenim zemljama plagijat na području znanstvenog rada smatra vrlo teškim etičkim prekršajem.
U kojoj je mjeri problem plagijata raširen u svijetu, ponajbolje govori kako je u njemačkom gradu Sollingenu prije deset godina otvoren Muzej plagijata akademskog naziva na latinskom jeziku Museum Plagiarius koji čuva plagijate iz svih dijelova svijeta, a koji je nastao iz potrebe da se sačuvaju brojni predmeti pristigli na negativni natječaj za nagradu za plagijat godine koja se pod nazivom Plagiarius Award dodjeljuje još od 1977. godine, piše tportal.
Upravo je Njemačka zemlja u kojoj su zbog plagijata padale glave u visokoj politici. O tome svjedoči činjenica da je bivši njemački ministar obrane Karl-Theodor zu Guttenberg 2011. podnio ostavku nakon što se doznalo kako je njegov doktorat s područja pravnih znanosti zapravo plagijat. Stoga su ovog rođaka izumitelja tiskarskog stroja u njemačkom tisku prozvali ‘barun von Googeleberg’ i ‘copy-paste ministrom’.
Bivšu njemačku ministricu obrazovanja u vladi kancelarke Angele Merkel Annettu Schavan razotkrio je jedan njemački bloger koji je utvrdio kako je ona još 1980. prepisala svoj doktorat, i to doslovno u slovo, pa je po hitnom postupku smijenjena.
Plagijata ima i među američkim političarima pa je tako nedavno konzervativna komentatorica televizijske kuće Fox News Monica Crowley, koju je Trump izabrao za glasnogovornicu Vijeća nacionalne sigurnosti, odustala od pozicije nakon više optužbi za plagiranje.
Republikanski senator iz Kentuckyja Paul Rand našao se na zidu srama nakon što su novinari otkrili kako se njegova knjiga ‘Government Bullies’ gotovo u cijelosti temelji na već objavljenim člancima u časopisu Forbes te nizu znanstvenih radova. Rand još uvijek tvrdi kako se radi o njegovom autorskom radu te kako ga napadaju politički neistomišljenici, ali je kasnije ipak priznao kako je ‘posuđivao dijelove tuđih radova zaboravivši ih spomenuti u fusnotama i popisu izvora’.
Prepisivanjem se bave i političari u našem susjedstvu pa je tako bivši mađarski predsjednik Pal Schmitt 2012. uhvaćen u nemoralnom činu koji datira iz 1992. Ovaj bivši olimpijski pobjednik u mačevanju je, naime, na budimpeštanskom Kineziološkom fakultetu obranio doktorat tako što je od ukupno 215 stranica njih 200 prepisao iz drugih izvora. I tu muljažu razotkrili su novinari pa je Schmitt podnio ostavku.
I bivši rumunjski premijer Victor Ponta je uhvaćen s prstima u pekmezu. Njegov copy-paste doktorat razotkrio je bivši rumunjski predsjednik Traian Basescu pa je 2014. Ponta morao dati ostavku, piše tportal.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.