Morbidna deložacija kostiju boraca NOB-a u Vinkovcima

Vijesti 25. sij 201715:44 > 15:45
Vinkovci.hr

Kosti petnaestero ubijenih antifašističkih boraca s područja Vinkovaca i okolice izvađene su iz spomen-kosturnice u centru grada i već dvije godine čekaju na polaganje na zasad neizvjesnu lokaciju.

Štoviše, slijedi im utvrđivanje identiteta, a jedino što je zasad izvjesno jest da neće biti vraćeni u kosturnicu, koja je trebala biti njihovo posljedenje počivalište. Ministarstvo kulture smatra, naime, da nije potrebno obnavljati tu kosturnicu u cjelini, a u Gradu navode da se one ne mogu vratiti onamo i pritom se pozivaju na niz zakona, bez nabrajanja članaka koji priječe njihovo polaganje natrag u kosturnicu. Ministarstvo je, naime, putem odluke Konzervatorskog odjela u Vukovaru 2015. godine i krenulo u uklanjanje postojeće spomen kosturnice.

Ekshumacija se dogodila u svibnju 2015. godine prilikom radova na obnovi parka na Trgu bana Josipa Šokčevića i provođenja arheoloških radova.

Na ploči spomenika ispisana su imena rodoljubima i komunistima koje su 1942. godine ubile ustaške vlasti: Eugena Hefka, Ivana Čavara, Laure Klajn, Jove Bošnaka, Antuna Martinovskog-Babe, Žarka Kneževića, Nikole Bogdana, Steve Vujčića, Sofije Rončević, Bogdana Bojanića, Angeline Nalčić, Martina Tilija, Steve Bogdanovića, Ilije Vučenovića i Ilije Grujića.

Kosti su i dalje na Odjelu patologije u Vukovaru

Usprkos tome, ali i činjenici da na službenim stranicama grada jasno piše da se radi o zaštićenoj spomen kosturnici, prije dvije godine su lokalne vlasti, koliko policija, toliko i Grad, iz nerazjašnjenih razloga poručile kako ne znaju o kakvim se kostima radi pa su u medijima ostavili prostor da su ondje pokopane kosti – ustaša. Tvrdlo se da nema dovoljno povijesne građe da bi se utvrdilo čije kosti ondje leže, no to nije točno.

Screenshot net.hr i Glas Slavonije

Po ovom smo se pitanju obratili policiji, koja je preuzela posmrtne ostatke poginulih boraca, gradskom uredu za kulturu, ali i Ministarstvu kulture.

Policija navodi da su djelatnici tvrtke „Sokol“ d.o.o. Vinkovci dana 5. svibnja 2015. godine prilikom rekonstrukcije kosturnice na Trgu bana J. Šokčevića u Vinkovcima pronašli – ljudske kosti.

“Policijski službenici PU vukovarsko-srijemske o navedenom istog dana izvijestili su Županijsko državno odvjetništvo u Vukovaru, koje je izdalo nalog policijskom istražitelju za provođenje dokazne radnje očevida na mjestu događaja. Po završenom očevidu istog dana u 19.45 sati posmrtne ostatke (15 tijela) izuzete očevidom preuzelo je pogrebno poduzeće ‘Sjena’ Vukovar, a koji su ih prevezli na Odjel patologije i sudske medicine OŽB Vukovar, gdje se i sad nalaze”, navela je policija, dodajući da su o poduzetim radnjama izvijestili Načelnicu Sektora za žrtve Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja iz Ministarstva branitelja gđu. Tanju Antunović i pročelnika Upravnog ureda za kulturu i turizam Grada Vinkovaca.

Prilikom nadzemne rekonstrukcije nitko nije spomenuo kosti, pa nisu znali da su ondje!?

N1

Nisu se upuštali u ocijenu kako je moguće da gradske vlasti i policija nisu bile sigurne radi li se o posmrtnim ostacima antifašističkih boraca, iako je Ministarstvu kulture itekako poznato tko je ondje pokopan. Naime, svim spomenutim institucijama dostavili smo rješenje Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Osijeku o registraciji spomen-kosturnice palim borcima NOR-a doneseno 14. svibnja 1971. godine, a upravo ga je Ministarstvo dostavilo građaninu koji se zanimao za ovaj slučaj.

Ministarstvo navodi da se ono odnosilo na “spomenik koji je izgrađen 1950. godine ispod kojeg su sahranjeni posmrtni ostaci 15 poginulih boraca iz Vinkovaca i okolice”, te nastavlja: “Dakle ne radi se o stratišnom mjestu već o posmrtnim ostacima koji su doneseni iz drugih dijelova Vinkovaca i okolice. Na pločama postavljenim na grobnici su se nalazila uklesana imena poginulih.”

“Inicijativnom Općinskog odbora Saveza udruženja boraca narodno oslobodilačkog rata, Vinkovci naručen je i izrađen Projekt rekonstrukcije spomen kosturnice u parku na Trgu Republike u Vinkovcima. Autor idejne dokumentacije bio je Ivan Križanac, akademski kipar, a projekt je izradio Graditelj iz Vinkovaca 1986. godine. Na predmetni projekt tadašnji Regionalni zavod za zaštitu spomenika kulture u Osijeku izdao je rješenje za izvođenje radova 4. kolovoza. 1986. godine. Tim projektom je bilo obuhvaćeno i rušenje postojeće spomen-kosturnice koja je bila zaštićena rješenjem iz 1971. godine. U tom projektu se nigdje nije spominjalo postojanje posmrtnih ostataka, tako da se u sadašnjem rješenju Konzervatorskog odjela U Vukovaru uvjetovalo utvrđivanje da li su na postojećoj lokaciji kosturnice prisutni posmrtni ostaci pokojnika. Ukoliko se istraživanjem pokaže da su prisutni (a pokazalo se) sukladno posebnim uvjetima lokaciju je potrebno primjereno obilježiti radi očuvanja povijesnog sjećanja”, navelo je Ministarstvo kulture u svom odgovoru.

“Nije potrebno” obnavljati spomenik kao cjelinu

Kako se Vinkovci nalaze na ruševinama antičke Cibalije, tim se nalazima daje primat, a kosturnica više neće postojati, nego će se obnoviti samo zdenac.

“Budući da je cijeli ansambl spomen-kosturnice iz 1987. godine, autora akademskog kipara Ivana Križanca, nije moguće niti potrebno obnavljati kao cjelinu, smatramo da je primjereno obnoviti sačuvani zdenac koji je bilo dio spomen-obilježja i zadržati ga na postojećoj ili obližnjoj poziciji. Potrebno ga je popraviti i naručiti nedostajuće medaljone s likovima i imenima poginulih u NOR-u. S obzirom na otkriće značajnih nalaza ostataka antičke arhitekture na području Parka u budućnosti treba predvidjeti prezentaciju in situ”, piše Ministarstvo kulture.

Kosti ne mogu biti vraćene, a iz projekta obnove kosturnice – nije vidljivo da su ondje kosti

Iz ureda Maria Banožića, pročelnika Upravnog odjela za kulturu i turizam Grada Vinkovaca doznajemo da su kosti predane na postupanje Državnom odvjetništvu te da će tek biti upućene na DNK analizu, iz čega proizlazi da skoro dvije godine nisu utvrdili identitet.

Pronađeni posmrtni ostaci, tvrde, “ne mogu biti vraćeni na isto mjesto”. Pritom se Gradski ured poziva na Zakon o grobljima, Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti i Pravilnik o uvjetima i načinu obavljanja prijenosa, pogreba, i iskopavanja umrlih osoba.

“Stoga će se za one posmrtne ostatke za koje se ne bude mogao utvrditi identitet odnosno one koji ne budu predani potomcima osigurati dostojno i trajno zbrinjavanje na vinkovačkom groblju”, navodi pročelnik Mario Banožić.

Na pitanje kako je moguće da ne znaju kakve su kosti ondje bile pokopane, pa su, kako rekosmo, ostavili prostor u javnim izjavama da se radi o pronalasku posmrtnih ostataka ustaša, pročelnikov ured pozvao se na rekonstrukciju iz 1986. godine. Navode, naime, je u projektu tvrtke Graditelj bilo “vidljivo da na tom mjestu nema posmrtnih ostataka”, iako se radi o kosturnici. Nisu nam odgovorili na zamolbu za dodatno pojašnjenje oko ove tvrdnje, kao ni zašto te kosti nisu poslane na analizu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.

Ministarstvo kulture, čitateljica N1

Ministarstvo kulture, čitateljica N1
Ministarstvo kulture, čitateljica N1