Hrvatski pacijenti na preglede čekaju do 657 dana

Vijesti 22. velj 201706:59 > 07:05
Ilustracija

Na MR mozga u OB-u Dubrovnik čeka se svega 26 dana, za razliku od KBC-a Sestre milosrdnice u Vinogradskoj cesti u Zagrebu gdje pacijenti čekaju 495 dana...

U Općoj bolnici Gospić nema čekanja na CT abdomena kojim se, primjerice, može dijagnosticirati karcinom trbušne šupljine.Na taj isti pregled u KBC-u Split čeka se čak 378 dana.

U tom periodu neki pacijenti će možda izgubiti šansu za ozdravljenjem. Na MR mozga, pretrage koja osim tumora potvrđuje razne neurološke bolesti, u OB-u Dubrovnik čeka se svega 26 dana, za razliku od KBC-a Sestre milosrdnice u Vinogradskoj cesti u Zagrebu gdje pacijenti čekaju 495 dana. Službeni su to podaci HZZO-a te zdravstvenih ustanova koje su 24 sata uvrstili u analizu.

Mnogo je faktora koji utječu na to koliko se čeka na prvi pregled, dijagnostiku ili operaciju – od broja zaposlenika do starosti opreme, ali i organizacije posla u bolnici. Liste čekanja analizirali smo u 15 zdravstvenih ustanova u Hrvatskoj, a analizom smo obuhvatili čekanje na CT abdomena, MR mozga, gastroskopiju, kolonoskopiju i koronografiju te operaciju katarakte, odnosno mrene. Pacijenti te pretrage mogu obaviti i izvan mjesta stanovanja, tj. u zdravstvenoj ustanovi koja je u nekom drugom gradu, pa, primjerice, Zagrepčani mogu na neku pretragu i u Gospić.

Pacijenti imaju pravo na obavljanje pretrage ili operacije u drugom gradu u cilju smanjenja liste čekanja, rekli su u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. U takvim slučajevima troškove prijevoza do drugoga grada pacijentma snosi HZZO.

– Putni nalog izdaje izabrani obiteljski liječnik koji u pacijentov karton upisuje podatak da je putni nalog izdan u svrhu smanjivanja liste čekanja. Nakon toga evidentira potvrdu o narudžbi u ugovornoj zdravstvenoj ustanovi koja je dala dalji termin te potvrdu ugovorne zdravstvene ustanove koja je dala raniji termin – pojašnjavaju u HZZO-u.

Primjer Zagreba i Gospića samo je ilustrativni, a kombinacije su moguće unutar svih zdravstvenih ustanova u Hrvatskoj. Od svih brojki, odnosno dana čekanja, u oči odmah upada onaj od čak 657 dana koje pacijenti moraju strpljivo brojiti kako bi došli na red za operaciju katarakte u Kliničkoj bolnici Sveti Duh u Zagrebu. Razlog gotovo dvogodišnjeg čekanja vjerojatno leži i u reputaciji liječnika u toj bolnici jer imaju dugogodišnje iskustvo, kvalitetu i stručnost. Istodobno, u Općoj bolnici Pula na red za operaciju katarakte klasičnom metodom može se doći za samo 30 dana, dok se na ultrazvučnu metodu ipak čeka dulje, oko šest mjeseci.

U KB-u Merkur i Općoj bolnici Gospić ovu operaciju uopće ne rade, pa su Ličani zbog operacije mrene primorani ići u druge gradove.

Jedna od najtraženijih pretraga i dalje je CT abdomena. Kad je ta pretraga u pitanju, najviše pate stanovnici Splitsko-dalmantinske županije, koji na nju moraju čekati čak 378 dana, dakle više od jedne godine.

S druge strane, u Općoj bolnici Gospić čekanja uopće nema pa pacijenti odmah dolaze na red. Jasno je da u splitskoj bolnici gravitira znatno veći broj ljudi nego u gospićkoj, ali sigurno je objašnjenje i u organizaciji.

I u zagrebačkim bolnicama, u koje dolazi mnogo ljudi, dugo se čeka na CT abdomena, ali su brojke ipak znatno manje nego u Splitu. Osim toga, splitski uređaji se i često kvare, o čemu se više puta pisalo u medijima.

U listopadu prošle godine KBC Split je nakon dugog čekanja i obećanja konačno dobio dva nova CT uređaja, čime se njihov ukupan broj popeo na četiri. Unatoč tome, liste čekanja i dalje su ostale.

Kad je u pitanju magnetna rezonancija mozga, na taj se pregled također dugo čeka.

U zagrebačkom Kliničkom bolničkom centru Sestre milosrdnice ovu pretragu obavljaju na dvije lokacije – u Vinogradskoj i u Klinici za traumatologiju u Draškovićevoj. Dok se u potonjoj na MR mozga čeka 260 dana, u Vinogradskoj se lista čekanja čini beskonačnom – iznosi čak 495 dana, pišu 24 sata