Ivan Prskalo (Ordo Iuris) i Ivan Munjin (U ime obitelji) ušli su u radnu skupinu Ministarstva demografije i obitelji za ratifikaciju Istanbulske konvencije, navela je Sanja Sarnavka iz udruge B.a.B.e. gostujući na N1, koja je također pozvana u radnu skupinu. Sarnavka je njihovo pozivanje u radnu skupinu Ministarstva osudila.
Konvencija Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, donesena u Istanbulu 11. svibnja 2011. godine, no hrvatske vlasti ni šest godina kasnije nisu je još ratificirale.
“Vlada je ovim najbolje pokazala što misli – ne možemo biti ondje Neva Tolle i ja i te udruge koje nemaju veze s nasiljem nad ženama”, kazala je Sarnavka, dodajući da se radi o udrugama koje niječu ljudska prava. Podsjetila je i na imenovanje Ladislava Ilčića za pomoćnika ministra vanjskih poslova za ljudska prava.
Radi se o predstavnicima ekstremno desnih, klerikalnih udruga koje se bore protiv uvršavanja rodne problematika u antidiskriminacijske zakone. Naime, Ordo Iuris pokušao je progurati u Poljskoj potpunu zabranu pobačaja, zbog čega su na ulice poljskih gradova krajem prošle godine izašli deseci tisuća žena,, ali i muškaraca koji su im pružili podršku.
Ivan Munjin iz udruge U ime obitelji, pak, smatra da su žene zapravo žrtve Istanbulske konvencije, jer bi se konvencijom “ozakonila rodna ideologija”.
“Nije zlostavljanim ženama u Hrvatskoj potrebno potpisivanje Istanbulske konvencije kojom se na račun žena koje netko fizički i psihički zlostavlja – nameće rodna ideologija – njima će pomoći dosljedno provođenje već postojećih zakona i odredbi”, navodi on na stranicama udruge.
“Ključan je problem Istanbulske konvencije što ona u paketu s odredbama koje reguliraju sprječavanje nasilja donosi novu vrstu nasilja – nametanje rodne ideologije u javnom prostoru, državnim politikama i obrazovanju (čl. 3., 11., 12. i 13. Konvencije). Kao i komunistička ideologija, koja je socijalne i društvene nejednakosti promatrala kao borbu među klasama, rodna ideologija promatra nasilje nad ženama kao proizvod sukoba među spolovima – kao da su muški i ženski spol međusobno suprotstavljeni, a ne komplementarni i upućeni jedno na drugo”, navodi on.
Drugi član radne skupine je Ivan Prskalo iz Ordo Iuris, inače pravne organizacije koja pruža pravnu pomoć konzervativnim poljskim udrugama organiziranih u inicijativu Stop abortusu. Oni su također i zatražili izgon hrvatskog redatelja Olivera Frljića iz Poljske.
Konzervativci nas bacili 60-ak godina unatrag
“Mislilo se da će se žene za 116 godina izjednačiti po primanjima, ali zahvaljujući konzervativizmu taj rok je pomaknut na 170 godina”, kazala je također Sarnavka. Naglasila je da žene nikada zapravo nisu došle do temeljnih radnih prava za koje se čovječanstvo bori već stoljećima, sažetim u 8x8x8. Radni dan žene, naglašava, ne završava odlaskom s posla – ona nastavlja raditi i kod kuće. U imaginariju ta žena koja neplaćeno radi kod kuće više nije srednjovječna, s viškom kilograma i viklerima na glavi, navela je Sarnavka, ali njena uloga je ista.
“Ona super izgleda, jako je zgodna, liječnica je, ali i dalje ta žena koja čisti”, kazala je Sarnavka. Broj prijava nasilja prema ženama se smanjuje, no to ne znači da se smanjuje nasilje. U prošloj godini 19 godina ubile su bliske osobe, uglavnom bivši ili trenutni partneri, navela je za Hrvatsku. Pozvala je sve građane na Noćni marš.
“Očekujem i žene i muškarce, koji shvaćaju da ih žene ne ugrožavaju, niti da ih trebaju opsluživati, već nam je svima puno bolje kada se zajedno suočavamo sa svim nedaćama”, kazala je Sarnavka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.