"Dobavljači su svoje rekli, banke bi trebale biti razumnije"

Vijesti 12. tra 201713:02 > 13:45
N1

Predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) Matija Brlošić, koji je u ime malih dobavljača i proizvođača imenovan u privremeno vjerovničko vijeće Agrokora, gostovao je na N1 i komentrirao razvoj događaja oko Agrokora nakon imenovanja Vladina povjerenika za taj koncern Ante Ramljaka.

Razgovarali ste s Vladinim povjerenikom Antom Ramljakom, što vam je rekao?

Imali smo priliku razgovarati s njim, on ima puno obaveza i želi nam prenijeti točne informacije kako bismo ih mi mogli prenijeti dalje.

Je li upoznat sa situacijom oko malih dobavljača?

Upoznat je, ima nas tisuće, i to u dva segmenta, oni koji su direktno radili s Konzumom i Agrokorom te oni koji su radili sa svojim dobavljačima i imat će i različite načine namirivanja.

Koliko iznose vaša potraživanja?

Još nije sve zbrojeno, riječ je o potraživanjima zbog jaja, mlijeka, mesa, voća i povrća, a ohrabruje ono što je rečeno da se prvo treba isplatiti male, obiteljska gospodarstva, da kad novac sjedne ide malim dobavljačima. Tako je dogovoreno i nadam se da će se to i dogodiiti.

Kada bi trebala biti isplaćena prva tranša?

Očekuje se da bude isplaćena danas prema trgovcima za meso i da se mesom napune trgovine pred Uskrs.

Prozvođači i dobavljači koji su vezani na Agrokor, imaju li oni alternative, osim izvoza?

Imaju mogućnost ići u druge lance, na tržište, prodavati doma na svojim obiteljskim gospodarstvima. Ali nisu to količine koje se plasiraju kroz Agrokor i riječ je o ozbiljnim gospodarstvima i sva ta hrana je proizvedena u blizini potrošača.

Agrokoru se prigovara da je kasnio s plaćanjem, a neki su bili u nemilosti i opstojnost nekih OPG-ova je dovedena u pitanje. Možemo li reći da naši poljoprivrednici nisu tako snalažljivi na tržištu?

Poljoprivredna proizvodnja je proizvodnja na duže razdoblje i samo vrijeme traje od sjetve dok ne naraste i kreditirana je na neki način i od samog poljoprivrednika. Neki rade sa samo jednim dobavljačem, stječe se povjerenje, neki se boje vezati samo uz jednog dobavljača … u 20 godina puno smo toga prošli i bilo je jako teških godina za poljoprivredu, primjerice slučaj Đakovština, neki ni dan danas nisu dobili novac.

U zadnjih desetak godina, kada je riječ o žitaricama, Agrokor je ipak izašao s najboljom cijenom i prozvođači su bili najsigurniji u tim tvrtkama.

One imaju vrijedno zemljište, što će s njim događati ako uđe u stečaj i promijeni vlasnika, što tu zakon nalaže?

Tih 30-ak tisuća hektara su neka od najvrijednijih zemljišta, imaju vrhunske prinose i ta je zemlja u vlasništvu Hrvatske, tvrtke imaju samo zakup ili koncesije na dug rok od 20, 40 ili 50 godina ovisno kada su ugovori potpisivani, ali zemlja je vlasništvo Republike Hrvatske.

Pravo na zakup se prenosi na novog vlasnika?

Država kao vlasnik u svakom trenutku može odlučiti hoće li mu dati nastavak ugovora o kocesiji.

Što je s nepoštenom praksom u Hrvatskoj, što bi to bilo poštena praksa?

Zakon bi trebao regulirati kad prozvođači predaju hranu, da ju otkupljivač otkupi i ne da u nekom vremenu ona bude vraćena prozvođaču.

Bi li ih to zaštitilo?

Uvoz je dosada načinio štetu, uvozilo se zdravstveno neispravnu hranu i dobili bismo bolji pravilnik i onemogućavanje zdravstveno neispravne hrane u Hrvatsku, a na kraju bi svi imali koristi.

Oko edukacije kupaca se nešto i učinilo, ali pitaju li se i proizvođači oko češnjaka iz Kine? Kod nas se nekako uvijek prvo gleda cijenu, ali jesu li i kupci svjesni toga što je domaće i kako se osjećaju proizvođači?

Mi smo pod strogim kontrolama, izbačeni su herbicidi koje se ne smije koristiti i pitanje je kako onda opravdati cijenu, a oni nemaju takva ograničennja. Ova hrana je zdravija, ima manje aditiva, ali postavlja se pitanje smije li se to njima dozvoliti i smije li se prelaziti granicu ako to ne smijemo koristiti. No i potrošače zasigurno treba educirati.

Proces dogovoranja je, dakle, u tijeku?

Trenutno ide proljetna sjetva i sav novac koji će doći bit će investiran u repromaterijal i pokretanje nove proizvodnje.

U privremenom ste vjerovničkom vijeću Agrokora- hoće li se dinamika razgovora s Ramljakom nastaviti?

Dat ćemo mu vremena da upozna situaicju i naći ćemo se i ovaj tjedan, a idući ćemo se sastajati na dnevnoj bazi i očekujemo plan od njega pa ćemo vidjeti kome što odgovara. Dobavljači su svoje rekli, banke još uvijek nešto razmišljaju, ali bi trebale biti razumnije jer i poljoprivrednik daje svoju robu kao i banke novac.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.