U Sinju se danas trči 302. Alka - viteška igra kojom se slavi pobjeda nad osmanskim osvajačima 14. kolovoza 1715. Natjecanju nazoče predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, premijer Andrej Plenković i predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković te brojni dužnosnici i gosti.
Tko od alkara na trkalištu dugačkom 160 metara u najviše 12 sekundi uspije prikupiti najviše punata, ponijet će titulu slavodobitnika.
“Neka pobijedi najbolji, oko sokolovo i čvrsta desnica”, poručila je Grabar Kitarović, koja je prije početka Alke posjetila crkvu Čudotvorne Gospe Sinjske i prošetala središtem Sinja, javlja HRT.
U Sinj je stigao i Božo Petrov koji je dio djetinjstva proživio u Sinju te je istaknuo da u Sinj nije došao skupljati političke bodove, a na Alku je došao u društvu kolege iz Mosta saborskog zastupnika Mire Bulja, Sinjanina i bivšeg alkarskog momka.
Vojvoda Ante Vučić održao je govor i poručio: “Kroz Alku šaljemo poruku domoljublja, junaštva, mira i ljubavi, kao i poruku da je Alka bila simbol odlučnosti hrvatskog naroda za obranu svoje domovine. Jučer smo u Kninu proslavili pobjedu u vojno-redarstvenoj akciji Oluja, koja nam je omogućila pobjedu u Domovinskom ratu, i ostvarenje višestoljetnog sna o samostalnosti. Te vrijednosti potrebne su nam danas kako mladost više ne bi odlazila iz Hrvatske, nego ostala na rodnoj grudi. Vjerujem da čelnici države vode politiku da tako i bude”.
“Stoga u ime svih nas dajem podršku predsjednici i premijeru da štite interese Hrvatske i Hrvata izvan domovine. Ponovit ću povijesnu izreku prvog predsjednika dr. Franje Tuđmana: “sve za Hrvatsku, Hrvatsku nizašto”, podsjetio je Vučić i posebno pozdravio vodstvo države, ali najveći pljesak dobio je Ivica Tucak, izbornik vaterpolo reprezentacije Hrvatske, svjetskih prvaka.
Alka je pojedinačno viteško nadmetanje u kojem može sudjelovati najmanje 11 i najviše 17 konjanika alkara, a slavodobitnik je onaj koji u tri utrke gađanjem u alku prikupi najviše punata, odnosno bodova.
Alkar u punom trku mora proći trkalištem dužine 160 m za najviše 12 sekundi, kopljem gađa središte željezne alke koja visi iznad trkališta na 3,32 metra.
Svaki pogodak “u sridu” slavi se oglašavanjem limene glazbe te pucnjima iz “mačkule” – starinskog topa. Trče se tri trke i bodovi se zbrajaju. Alkar s najviše osvojenih bodova postaje slavodobitnik.
Slavodobitnik Alke je bogato nagrađen, a Sinjani i narod Cetinske krajine do sljedeće ga Alke slave kao svojega najboljeg junaka i viteza.
Sinjskom alkom se obilježava pobjeda nad osmanskim osvajačima 14. kolovoza 1715. kod Sinja. Na taj dan 700 hrvatskih branitelja iz Sinja odbilo je navalu turskoga zapovjednika Mehmed-paše Čelića, čija je vojska brojala 60.000 vojnika.
U znak priznanja za poticanje domoljublja i očuvanje povijesnih, kulturnih, etnografskih i drugih vrijednosti, Sinjska alka je po međunarodnim mjerilima proglašena pokretnim spomenikom kulture najviše kategorije 1979., a 15. studenog 2010. upisana je na UNESCO-ov popis nematerijalne svjetske baštine u Europi.
U prilogu pogledajte kako su tekle pripreme za ovogodišnju Alku.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.