Lokacije s ambrozijom mogu se prijaviti i tijelima lokalne vlasti, koje bi se trebale pobrinuti za daljnje postupanje, kao i putem besplatne aplikacije 'Alergični na alergije!' tako da se fotografiraju staništa ambrozije.
U sklopu akcije, svim komunalnim službama u Hrvatskoj u nekoliko navrata godišnje šalje se obavijest o aplikaciji putem koje na svom području mogu provjeriti vrlo precizno naznačenu lokaciju i sukladno tome djelovati. Upravo zahvaljujući prošlogodišnjoj prijavi staništa ambrozije na zagrebačkom savskom nasipu, ta korovna biljka uklonjena je s popularne lokacije na kojoj mnogi Zagrepčani inače ne bi mogli uživati u rekreaciji.
Na državnoj razini, stručnjaci Savjetodavne službe, javne ustanove za savjetodavnu djelatnost u poljoprivredi, ruralnom razvoju, ribarstvu te unapređenju gospodarenja šumama i šumskim zemljištima šumoposjednika, kao i mjerodavni zaposlenici u tijelima lokalne vlasti dužni su upoznati obveznike Naredbe kako o njihovim obvezama, tako i kaznenim odredbama u slučaju neprovođenja istih.
Inspekcijski nadzor provode fitosanitarna inspekcija i šumarska inspekcija sukladno Zakonu o biljnom zdravstvu, te poljoprivredna inspekcija sukladno Zakonu o poljoprivrednom zemljištu, kojim su propisane kazne od 10.000 do 30.000 kuna za pravnu osobu koja ne održava poljoprivredno zemljište pogodnim za poljoprivrednu proizvodnju i ne obrađuje ga sukladno agrotehničkim mjerama umanjujući njegovu vrijednost, te za odgovornu osobu u pravnoj osobi od 500 do 15.000 kuna. Za fizičku osobu novčana kazna iznosi od 500 do 15.000 kuna.
U cilju uklanjanja ambrozije, Grad Zagreb početkom kolovoza dogovorio je aktivnosti u suradnji s Vodoprivredom, HŽ infrastrukturom, HEP-om i tvrtkom Zrinjevac, koja će ambroziju – osim na površinama koje redovito održava – kositi i na graničnim parcelama, gradskim livadama i građevinskim zemljištima. Na sastansku s gradonačelnikom Milanom Bandićem dogovoreno je i da će se vlasnicima privatnih površina na kojima raste ambrozija slati obavijesti o potrebi uklanjanja tog korova.
Jure Leko, tehnički direktor Zrinjevca, upozorio je da su problem rubni dijelovi grada poput Sesveta i Brezovice, ali i privatni posjedi na kojima ta tvrtka nije ovlaštena iskorjenjivati korov. Područja koja nisu u nadležnosti Zrinjevca, dodao je, ‘odradit’ će nadležno komunalno redarstvo koje će vlasnicima slati obavijesti o potrebi košnje ambrozije. Leko tvrdi da je košnja ambrozije jednako učinkovita kao i čupanje da bi se ta biljka uklonila s gradskih površina do prvih nižih temperatura.
Pročelnik Ureda gradonačelnika Miro Laco istaknuo je da se oko 90 posto vlasnika na čijim je površinama uočena ambrozija odazvalo upozorenju komunalnih redara i uklonilo korov, a protiv onih koji se ogluše na poziv pokreće se postupak i naplata kazne od 500 kuna za privatne do čak 200.000 kuna za pravne osobe, piše tportal.