Strogo kontrolirana granica: Jesmo li spremni za Schengen?

Vijesti 15. sij 201518:44 > 16. sij 2015 19:16
N1

Nakon tragedije u Parizu, hrvatska granična policija na posebnom je oprezu - pojačano prate kretanje osoba Europske unije koje imaju običaj putovati u Siriju.

Uz to, ubrzano se pripremaju za ulazak u Schengen. Hrvatska je vlada odlučila da će aplicirati 1. srpnja ove godine pa za pripremu nije ostalo mnogo vremena. Između ostalog, nabavili su senzore koje ilegalci ne bi smjeli prevariti jer čim ih policajci postave na kamione otkrivaju i otkucaje srca.

Osam takvih uređaja vrijednih gotovo dva milijuna kuna raspoređeno je na granične prijelaze u sklopu projekta Schengen.

Da nema tog uređaja granična policija bi morala ulaziti u svaki kamion te detaljno pregledati cijeli tovarni prostor.

Dosad je Hrvatska nabavila mnogo opreme za graničnu policiju iz  Schengen Facility fonda Europske unije koji ima rok trajanja do 2016. godine. Granični policajci pak imaju još dugu nabavnu listu. Planirana je nabava manjeg broja plovila, izgradnja infrastrukture i dr.

Od vrtoglavih 120 milijuna eura koliko imamo na raspolaganju, 2013. i 2014. potrošeno je tek 1,5 milijuna eura što nije ni dva posto.

Dosad je ugovorena jedna trećina, dakle oko 40 milijuna eura, a svi ostali novci su trenutno u tijeku javne nabave.

Hrvatska je pak dosad izgradila i rekonstruirala četiri najveća granična prijelaza. To treba učiniti s još njih 34, a tek za dva ima građevinsku dozvolu, dok ih za ostale tek treba dobiti krajem ovog mjeseca.

Tranzitni centar za strance u Trilju još se gradi, a u Tovarniku je tek u početnoj fazi. Već se dugo planira proširenje graničnog prijelaza Tovarnik, ali i izgradnja prihvatnog centra za strance. Iako se bliži rok za apliciranje u Schengen kojeg je sama sebi postavila Vlada, na spomenutom području još uvijek se nalazi livada.

Prokopano je zemljište no ozbiljna gradnja tek treba početi. navodno je dugo trajao postupak otkupa privatne zemlje.

Apliciranje za ulazak u Schengensku zonu u srpnju ove godine Vlada je proglasila strateškim ciljem.

Nakon što Hrvatska izjavi deklaraciju spremnosti, ima dva mjeseca za ispunjavanje upitnika čime dobiva još malo vremena, a tada počinje dugotrajna procjena EU stručnjaka.