Komunikacijski stručnjak, Marko Rakar, gostovao je u Novom danu i komentirao aktualnu političku situaciju.
Može li ovaj sukob između HDZ-a i HNS-a uzrokovati novu krizu vlasti?
Čini mi se da su se vratili s godišnjeg i sad treba dignuti tenziju i protrgovati nešto, dobiti neke ustupke, podsjetiti HDZ na obećanja koja su dali. Ja ne vidim pretjerano veliki potencijal da se to pretvori u krizu vlasti.
Zašto je došlo do ovoga?
Očigledno je netko izvukao tu ploču da podsjeti na problem, nekakvi rokovi su bili obećani. Bošnjaković je izašao s totalno sramotnom izjavom. Oporba nije ništa rekla, pozicija, manjine i HNS našli su se prozvanima ili ih je netko gurnuo da nešto kažu i tako smo dobili ovu mini-krizu.
Kakva će biti reakcija premijera Andreja Plenkovića?
On sigurno neće biti impresioniran time, on će minimalizirati priču, pokušat će se sastati sa svima, neutralizirat će temu do razine dosade. Problem je u tome što HDZ na čelu s Plenkovićem treba biti desni centar, ali članstvo HDZ-a, uključujući Mohikance poput Bošnjakovića i Brkića stranku guraju u taj nacionalistički desni kut i oni sami svojim ponašanjem ugrožavaju stabilnost Vlade. To rade zato što misle da mogu i smiju, ali dugoročno je to štetno i za HDZ i za državu u cjelini.
Kakva je tu pozicija HNS-a?
Nikakva. Oni de facto ne postoje, oni su preminuli prije tri mjeseca. HNS je kao takav gotov, oni ne mogu preživjeti izborni ciklus, kad bi se dogodio. U dijelovima Hrvatske gdje su bili jaki također su se fragmentirali. Kao politički faktor vrijede do kraja ovoga mandata, nakon toga ih više nema.
Kakva je pozicija ministrice obrazovanja?
To je jako teško za reći, ministrica nije političarka, ona je iz stručne javnosti povučena u Vladu i koliko će uspješno ili neuspješno plivati unutar toga, teško je za reći. Ja razumijem njezinu poziciju, ali kroz istupe svih oko kurikularne reforme, vidi se da nema nikakvog kompromisa. Stvar će se peglati točno onako kako se radila i dosad i teško da će tu biti nekakvih promjena, a hoće li ministrica imati dovoljno karaktera da tome stane na kraj i istupi, to ćemo tek vidjeti.
Bi li odlazak ministrice obrazovanja značio i kraj Vlade?
Vjerojatno da, ali imamo mi još ministara koji su problematični. Ministrica znanosti definitivno može prouzrokovati krizu Vlade i pitanje je bi li se Vlada mogla održati nakon toga. Imamo ministra zdravstva koji je neiscrpan izvor nekih fantastičnih rješenja i zaključaka i, naravno, uvijek imamo problem Agrokora, kao i odgovornost ministra Marića. Sad će kroz jesen izaći cijeli niz stvari o tom cijelom predmetu i ta priča će ponovno postati aktualna. U 11. mjesecu izlazi 6 mjeseci kad se ne smije ponovno glasati o ministru, pa krajem godine možemo očekivati istu ili sličnu aktivnost.
Je li za Vladu Andreja Plenkovića opasnija ploča HOS-a u Jasenovcu ili kriza u Agrokoru?
Kratkoročno je ta ploča problem i, nažalost, u HDZ se posljednjih godina, uključivo i bivšeg predsjednika stranke, Tomislava Karamarka, kao i Plenkovića sada, nisu jasno odredili o tim stvarima i to je suludo da mi u 2017. moramo raspravljati o tim stvarima, ali očigledno neki nisu naučili svoju lekciju. To njihovo oklijevanje će ih u konačnici na duže staze koštati puno. Što se tiče Agrokora, mi ćemo negdje krajem rujna početi dobivati revizorska izvješća, morat će predati izvješće za 2016. godinu, znat ćemo koliko je Agrokor dužan. Ta je priča solidnim dijelom ograđena, ne vjerujem da će se to pretvoriti u masovnu reakciju na tržištu, ne vidim potencijal, ali Agrokor je iz sfere ekonomije ušao u solidni politički problem, kojim će se trebati ozbiljno baviti.
Kako ta situacija utječe na rejting stranaka?
Na sreću HDZ-a – oporba de facto ne postoji. Odnosno postoji, ali je totalno disfunkcionalna, nismo vidjeli smislenu aktivnost ili izjavu oporbenih čelnika u proteklih nekoliko mjeseci. U toj situaciji vlast može raditi što god hoće i koriste tu situaciju. Hoće li se oporba sastati sama sa sobom to ćemo tek vidjeti, ali postojeća vladajuća garnitura je u iznimno dobroj pozicji u ovom času, dok se u oporbi nešto ne promijeni.
Razlika u popularnosti među strankama je velika…
Da, ali treba sagledati i druge primjere. Zamislimo da padne Vlada iz nekog razloga, izbore imamo krajem desetog mjeseca, dobit ćemo informacije o Agrokoru. Onaj, tko je na poziciji, gubit će zbog toga. Imamo HOS i ‘Za dom spremni’ i sama činjenica da je to toliko zanimljivo govori da javnost ima interes u tome. Imat ćemo pitanje arbitraže sa Slovenijom, treba zauzeti i stav oko toga. Slijedi nam i arbitraža Ina-MOL… Nisam siguran da si Andrej Plenković može dopustiti nove izbore.
Postoji li mogućnost za novo preslagivanje?
Ja je ne vidim. Mislim da je HDZ ispucao apsolutno svaku moguću kombinaciju i da tu nema više neke druge šanse. U politici je teško i opasno reći nikad i nemoguće, ali mislim da je pitanje ima li Plenković danas većinu. Poziciju čini 5-6 stranaka, nezavisni zastupnici, to je jato pačića koje je nemoguće držati na hrpi. Nasreću, ne izglasava se povjerenje Vladi svaki dan pa ne znamo u kakvoj su oni poziciji ili nisu.
Kakva će biti situacija s Božom Petrovom i Mostom?
Mislim da je vrijeme Mosta završilo i ako će postići neki rezultat, postići će ga tamo gdje su jaki, to su 9. i 10. izborna jedinica. Teško da će u Zagrebu proći prag. Mislim da su oni dijelom zbog svog nesnalaženja u politici i nejasnih stavova izgubili fokus javnosti na sebe i izgubili su uporište koje su imali. U godinu i pol nisu uspjeli ostaviti solidan trag ili pobjedu koja bi doista bila njihova. Oni su više promatrači onoga što se događalo, ali da su aktivno sami nešto napravili, to je teško reći.
Što će biti sa Živim zidom?
Oni su isto negdje na rubu svog kapaciteta što mogu dobiti. Ovisno o tome kako će nastupati u budućim mjesecima vidjet ćemo koliko će se držati na ovim razinama. Njihova taktika, koliko god se dobrim dijelom činila smiješnom i da ne valja, oni znaju kome se obraćaju i zašto, pa njihova poruka biračima ima smisla. Ja ih ne bih ignorirao, smatram da će zadržati svoju poziciju ako ovako nastave , ali bazen ljudi iz kojega oni mogu pecati glasove ograničen je.
Postoji li prostor za promjenu SDP-a?
Naravno da postoji, SDP bi po svim parametrima morao biti druga stranka u zemlji. Oni su fragmentirani u nastupima, kakofonija glasova im nikako ne pomaže. Hoće li to uspjeti dovesti pod kontrolu ili ne, hoće li kriza unutar samog SDP-a proći vidjet ćemo.
SDP inzistira na stavu oko Ustavnog suda i Povjerenstva za Agrokor. Hoće li to biti središnje pitanje?
To ne znamo, oni imaju stav, imaju pravo inzistirati što god žele. Povjerenstvo ako se i osnuje, postojat će mjesecima, ali neće ništa napraviti. Ne znam što bi SDP dobio da se i osnuje to povjerenstvo.
Jesu li mogući prijevremeni izbori do kraja godine?
Meni je teško reći, po ovome što smo vidjeli zadnjih dana, mislim da je to unutarnje podsjećanje na obveze i da se neke stvri isporuče, a ne dublji sukob. Ja bih rekao 40 posto šanse za nove izbore, 60 posto da ćemo ostati tu gdje jesmo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.