Predsjednik Združene ljevice u Sloveniji, Luka Mesec, bio je gost Novog dana Tihomira Ladišića.
Mesec je rekao da slave ovu pobjedu kao svoju te da je još za vikend došao u Atenu kako bi dao podršku Syrizi.
Komentirao je predizborna obećanja Syrize i koliko su ostvarenja istih moguća.
“Grčka vlada će imati vrlo teške razgovore s europskim elitama i financijskim tržištem i ovisi koliko će dobiti manevarskog prostora s otplaćivanjem duga. To je Tsiprasov prvi cilj. Ako ne uspiju ti razgovori bojim se da Grčka neće imati druge ozbiljne šanse, nego da istupi iz eurozone”.
Mesec smatra da Tsiprasova pozicija nije toliko snažna. “Angela Merkel je rekla da je spremna za izlazak Grčke iz eurozone. Pregovaračka pozicija Tsiprasa nije toliko snažna, ali najsnažnija karta koju ima u rukama je prijetnja izlaskom iz eurozone”.
“U Hvatskoj se uspinju nove populističke snage”
Komentirao je i nove političke opcije koje nastaju kao posljedica gospodarske krize.
“Svuda kroz europske periferije vidimo sličan razvoj krize, kao i političke krize koja slijedi. Svuda su tradicionalni lijevi i desni blokovi u velikoj krizi, ali sada imamo različite ljudske odgovore na tu krizu. Uspinju se neke lijeve stranke. Vidimo i u Hrvatskoj uspon nekih populističkih snaga poput Ivana Sinčića, ali i lijevih alternativa poput Radničke fronte”.
Mesec smatra da nove političke opcije nisu prijetnja domaćem ‘establishmentu’, nego upravo suprotno.
“Ove stranke nisu najopasnija prijetnja za nove snage. Najopasnije prijetnje su domaće kapitalističke oligarhije i europski centri moći. Nove političke snage će najveći problem imati s njima”.
Lider Združene ljevice osvrnuo se i na vrtoglav rast franka i kredite u toj valuti.
“Mi smo u Združenoj ljevici predložili u parlamentu da banke trebaju dio gubitaka preuzeti na sebe. Banke su špekulirale, a ne građani koji su podizali kredite. Cijeli rizik su prebacile na građane”.
Mesec je komentirao i mogućnost izlaska Grčke i drugih zemalja iz eurozone.
“To ćemo još vidjeti. Nadam se da ćemo naći neko rješenje u okviru eurozone i EU. Ako to nije moguće, mislim da ćemo se svi na periferijama Europe morati pripremiti na vraćanje nacionalnim valutama”.