"Iduće godine počinje gradnja retencije kod Ogulina"

Vijesti 18. ruj 201710:27 > 10:34
N1

Nakon što je premijer Andrej Plenković u poplavljenom Ogulinu u nedjelju kazao da investicije obrane od poplava treba proglasiti strateškom projektima, direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković u razgovoru za N1 najavio je da iduće godine napokon počinje gradnja retencije kod Ogulina.

Došlo je do faze rasterećenja i ovdje na području Đulina ponora što je omogućilo povlačenje voda, no čuli smo i najavu novih oborina i zato smo tu i u Kriznom stožeru da bismo i tijekom idućih godina mogli pružiti pomoć građanima, kazao je Đuroković u razgovoru za N1. 

Vrlo je teško braniti, a u ovim uvjetima i eskremno teško, gotovo nemoguće, ali postoji prostor u kojem se može pomoći obraniti kuće vrećama pijeska ili ako je ljudima potreba evakuacija, dodao je.

Danas je održan i sastanak Kriznog stožera, koji je, kaže Đuroković, bio operativne naravi i za dogovor oko budućnosti. Naime, Ogulin se dobro sjeća poplave 1999. godine, a građani upozoravaju da se od tada nije krenulo u rješavanje ukupnih problema.

Đuroković je u razgovoru za N1 najavio da je iduće godine krenuti izgradnja retencije Ogulin, iz 75 posto EU sredstava čime će se smanjiti dotok vode prema Ogulinu, a velika korist bit će što će retencija zadržati silne količine naplavina i neće više gušiti kapacitete Đulina ponora.

S gradom smo dogovorili i da dodatno očistimo Đulin ponor, unutarnje spiljsko područje, kazao je Đuroković dodavši da ih iduće godine čeka puno posla.

No, građani upozoravaju da o izgradnji retencije slušaju već godinama, a svjestan je toga i Đuroković, koji je potvdio da se o izgradnji govori već 15-ak godina: “No, uspjeli smo napraviti velik pomak, prošle godine smo otkupili 70-ak posto zemljišta za gradnju za 10 milijuna kuna, a pozvat ćemo i vlasnike da na području retencije Ogulin otkupimo i preostalih 30-ak posto čestica i korektno ćemo platiti što će ubrzati izgranju koja kreće iduće godine”.

Hrvatske vode su zadužene za upravljanje vodama i građani s pravom očekuju pomoć od Hrvatskih voda, priznao je Đuroković, ali se i požalio da je riječ o ekstremnim prilikama u kojima su količine vode i do četiri puta veće: “Moramo se prilagođavati klimatskim promjenama, nadograđivati sustave, molim razumijevanje svih i trebalo je proći dosta godina, ali sustavi se rade u dužem razdoblju, grade ih generacije i moramo žurno odgovoriti klimatskim promjenama”.

Upozorio je da područje oborinske odvodnje u gradovima nije zadovoljavajueć riješeno, bila su potrebna velika sredstva za pitku vodu, sada se priprema aglomaracije putem Ministarstva zaštite okoliša i Ministarstva regionalnog razvoja za priključivanje na sustav kanaliizacije i preradu otpadnih voda da bi se zaštitilo okoliš.

Treba raditi po gradovima koji su u zadnjim desetljećima izrazito urbanizirani i potrebe su velike, a teško se u njima braniti – “moramo vodu zaustavljati negdje prije nego što krene prema gradovima, uzvodnije, teško je pronaći prostor za to, ali vjerujem da ćemo uspjeti”, uvjeren je Đuroković.

U međuvremenu, najavljene su nove velike oborine, ali Đuroković podsjeća da je noćas došlo do opadanja i rasterećenja te da zahvaljujući dobrim prognozama nije bilo veće ugroze. No još sva voda nije uspjela otići i nove moguće kiše prijete novim porastom, no ipak su nešto blaže i ne bi trebalo biti problema, ali moramo biti spremni za svaki slučaj i uložili smo dodatne napore, kazao je Đuroković u razgovoru za N1 te dodao da su u Ninu sanirali dio nasipa te je u potpunosti očišena Ričina.

Nije ovo kod nas nešto drugačije od ostatka svijeta, mi čak imamo i zadovoljavajući sustav obrane od poplava, sve je to proces, ali nadam se da smo na dobrom putu, imamo i projekt za Karlovac – u cjelini moramo graditi 50 kilometara novih nasipa, a ministarstva su to definirala kao strateški projekt, koji će kao takav biti i realiziran, najavio je Đuroković.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.