"Protiv smo da se Agrokor vezuje s izborom ustavnih sudaca"

Vijesti 28. ruj 201708:18 > 11:05
N1

Vlada bi na sjednici u četvrtak, između ostalog, trebala prihvatiti i uputiti u saborsku proceduru Prijedlog zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, koji bi trebao stupiti na snagu 1. siječnja 2018.

Sjednicu Vlade, koja počinje u Banskim dvorima u 10 sati, možete pratiti UŽIVO.

Na početku sjednice premijer Andrej Plenković osvrnuo se na aktualna društveno-politička pitanja, između ostalog, oko Agrokora te je ponovio da je Ivica Todorić bio taj koji je zatražio sastanak s Vladom.

Prije šest, sedam, osam, devet mjeseci bili smo suočeni s situacijom gdje je najveća kompanija došla u ozbiljne teškoće, podsjetio je Plenković te kazao da su iznašli rješenje u vidu izvanredne uprave koja ne dira u formalno vlasništvo, nego facilitira proces koji treba dovesti do cjelovite nagodbe koja će omogućiti daljne poslovanje, zadržavanje radnih mjesta.

Četiri scenarija bila su u tom dijalogu: jedan je da su privatne kompanije izložene tržištu i što bude bude. Druga je bila da izađemo u susret i na neki način koji nama nije bio realan pronaći sredstva koja bi možda premostila krizu. Ni taj nije bio održiv. Treći je bila nacionalizacija kompanije, a to nismo mogli uzeti u razmatranje. Posljednja je ono što smo napravili preko zakona koji je napravljen preko analize onoga što su napravile druge zemlje, ponovio je Plenković.

Mislim da smo uspjeli u ovoj fazi jer nije došlo do prelijevanja efekta, zadržana su radna mjesta, isplaćeni su mali dobavljači, isplaćuju se ostali po pravičnom sustavu i najvažnije – mi smo time omogućili opskrbu tijekom najbolje turističke sezone otkako je neovisne RH, istaknuo je.

“Sabor ima obavezu izabrati ustavne suce”

Ni Vlada, a konkretno ni HDZ nema nikakav problem da se sve istraži vezano uz ovu kompaniju i predstavi javnosti, no protiv smo bilo kakvog povezivanja tih tema s drugima poput izbora ustavnih sudaca, poručio je premijer i naglasio da Sabor ima obvezu izabrati ustavne suce.

I sukladno zakonu rad istražnih pojerenstava ne može ometati rad istražnih tijela što smo i višekratno ponavljali. Stoga očekujem da izvanredna uprava nastavi rad u zadanom vremenu, poručio je Plenković kazavši da je to važno za rejting Hrvatske.

Izrazito obazrivo vodimo ove osjetljive procese, to je modus operandi Vlade da štitimo državne interese, hrvatskih poreznih obveznika i svih građana te financijskog sustava, a poštujemo u cijelosti diobu vlasti u zemlji i zna se što radi koja vlast, naglasio je premijer kazavši da tijela progona rade bez ikakva utjecaja vlasti neovisno o kojem je slučaju riječ. 

Plenković je podsjetio i da je jučer bio na konferenciji Dan Velikih planova te poručio: “Nastavit ćemo politiku rasterećenja građana i poduzetnika”, a osvrnuo se i na lavinu reakcija koju je izazvao prijedlog Obiteljskog zakona.

Više čitajte OVDJE.

Što se tiče novog zakona o financiranju jedinica lokalne samouprave, kako je nedavno govorio ministar financija Zdravko Marić, cilj je pojednostaviti sustav i osnažiti proračune jedinica lokalne samouprave.

Prijedlog je bio 40 dana u javnoj raspravi, tijekom koje su pristigli konstruktivni i dobri komentari, kazao je i dodao da u načelu sav prihod od poreza na dohodak ide jedinicama lokalne i područne samouprave.

Zakonom se namjerava na jednostavniji, razumljiviji i pravedniji način definirati sustav raspodjele prihoda od poreza na dohodak, sustav fiskalnog izravnanja jedinica lokalne i područne, odnosno regionalne samouprave te sustav financiranja decentraliziranih funkcija.

Također, namjera je definirati sustav koji će svim jedinicama lokalne i područne, odnosno regionalne samouprave osigurati potencijal za pružanje usporedive razine javnih usluga, dok će se u okviru drugih zakonskih propisa poticati regionalni razvoj i demografska obnova.

Među 23 točke, koliko ih je na dnevnom redu otvorenog dijela sjednice Vlade, nalazi se i Prijedlog odluke o osnivanju upravljačkog odbora i izvršne radne skupine za izradu Nacionalne razvojne strategije Republike Hrvatske do 2030. godine.

Pred ministrima će se naći i Prijedlog Strategije socijalne skrbi za starije osobe za razdoblje do 2020. godine, kao i  Izvješće o korištenju sredstava Proračunske zalihe za srpanj ove godine te Nacrt konačnog prijedloga zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma.

Iz Vlade su uobičajeno napomenuli da postoji i mogućnost uvrštenja pojedinih točaka na dnevni red na samoj sjednici Vlade, a na zatvorenom dijelu Vlada će dati i odgovor na tužbu u upravnom sporu protiv Rješenja tuženika Povjerenika za informiranje radi prava na pristup informacijama.

Slučajno (ili ne), upravo je danas Međunarodni dan prava na pristup informacijama, a podsjetimo, povjerenica za informiranje upozorila je Vladu Andreja Plenkovića da krši Zakon o pravu na pristup informacijama nepravovremenim objavama dnevnog reda i materijala za sjednice Vlade, a s tom praksom Vlada marljivo nastavlja i dalje. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.