"Javnost ima pravo znati tko su prave gazde u Hrvatskoj"

Vijesti 10. lis 201716:43 > 16:52
Pixabay

Registar stvarnih vlasnika tvrtki u Hrvatskoj ne bi smio biti tajan, nego dostupan cijeloj javnosti koja ima pravo znati tko su stvarni vlasnici trgovačkih društava, zaklada, fundacija i trustova koji djeluju u Hrvatskoj, upozoravaju iz GONG-a uoči saborske rasprave o Konačnom prijedlogu Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma.

“U zemlji koja je sustavno izložena korupcijskim rizicima, građani, novinari i nevladine organizacije trebaju moći pravovremeno i u primjerenim formatima pristupiti informacijama, među ostalim, o financijerima izbornih kampanja i stvarnim vlasnicima medija”, poručili su iz GONG-a  te pozvali saborske zastupnike da zatraže otvaranje Registra stvarnih vlasnika tvrtki u Hrvatskoj za cijelu javnost kako bismo znali “tko su prave gazde u Hrvatskoj”.

Konačnim prijedlogom Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, o kojemu će raspravljati saborski zastupnici, u hrvatsko zakonodavstvo se ugrađuje tzv. četvrta EU Direktiva o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma koja je inspirirana aferama proizišlim iz „Panama Papers“ , a Nacrt Europskog parlamenta za reviziju ove Direktive već predlaže potpunu objavu Registara stvarnih vlasnika u svim državama članica EU, podsjećaju iz GONG-a.

Konačni prijedlog Zakona definira Registar stvarnih vlasnika, koji će voditi Fina, kao središnju elektroničku bazu podataka koja sadrži podatke o stvarnim vlasnicima trgovačkih društava, podružnica stranih trgovačkih društava, udruga, zaklada, fundacija i ustanova lokalne samouprave kojima Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave nije jedini osnivač, kao i trustova i s trustom izjednačenih subjekta stranog prava koji su obveznici OIB-a u Republici Hrvatskoj.

Zašto se stvara podloga da se pristup javnosti onemogući?

Međutim, prema članku 34. Konačnog prijedloga Zakona, podaci iz Registra bit će dostupni samo ovlaštenim službenicima Ureda za sprječavanje pranja novca, ovlaštenim osobama državnih tijela, ovlaštenoj osobi i zamjeniku ovlaštene osobe obveznika i drugim zaposlenicima obveznika, ovlaštenim osobama kada provode mjere dubinske analize stranke na temelju ovog Zakona te ‘pravnim i fizičkim osobama koje dokažu opravdani pravni interes’.

“Ovakvim prijevodom Direktive stvara se podloga da se pristup javnosti u potpunosti onemogući jer se umjesto ‘opravdanog interesa’, uvodi ‘opravdani pravni interes’ zbog čega odluke Ministarstva financija o (ne)davanju pristupa informacijama u Registru ne bi bilo moguće osporavati na temelju Zakona o pravu na pristup informacijama (u procesima pred Povjerenicom za informiranje i pred Upravnim sudom) u odnosu na meritum spora, već samo u odnosu na poštivanje procedure”, upozoravaju iz GONG-a.

Stoga da bi potaknuli saborske zastupnike i zastupnice da promijene ovu odredbu, ova organizacija civilnog društva ujedno šalje i prijedlog amandmana kojim bi se postojeći članci 34. i 35. izmijenili tako da glase: “Registar stvarnih vlasnika dostupan je javnosti u skladu sa Zakonom o pravu na pristup informacijama“.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.