Znate li koja je razlika između istražnog zatvora i pritvora

Vijesti 20. lis 201709:18 > 09:21
N1

Akcija Agrokor, između ostalog, dobar je primjer učenja novog Zakona o kaznenom postupku u praksi kada govorimo o pravnoj terminologiji. Naime, koja je razlika između istražnog zatvora i pritvora i zašto je sudac istrage samo Ivici Todoiću odredio istražni zatvor?

DORH je za osumnjičene u slučaju Agrokor zatražio istražni zatvor, a ne pritvor. Sudac istrage ga je odobrio samo za Ivicu Todorića.

Zakon o kaznenom postupku (ZKP) do 2008. godine previđao je samo pritvor, odnosno nakon privremenog zadržavanja sud bi okrivljeniku odredio 30 dana i išao bi u pritvor, a onda je novi ZKP promijenio to u istražni zatvor, objasnila je za tportal odvjetnica Lidija Horvat.

“Nekadašnji pritvor postao je istražni zatvor, a nekadašnje policijsko zadržavanje sada se zove pritvor”, dodala pa se tako sada istražnim zatvorom naziva ono što kolokvijalno ljudi zovu pritvorom, dakle situaciju kad je netko prije odsluženja kazne ili prije presude lišen slobode.

Istražni zatvor određuje se kao najteža mjera koja se može odrediti okrivljeniku u kaznenom postupku i riječ je o najotegotnijoj mjeri osiguranja prisutnosti okrivljenika. Posebno je osjetljiv jer se određuje prije pravomoćnog utvrđenja nečije krivnje, što je protivno presumpciji okrivljenikove nedužnosti.

Prije istražnog zatvora postoji privremeno policijsko zadržavanje, razdoblje od trenutka kad je policija osobu lišila slobode do odluke suda o daljnjem postupanju, a ono se sad zove pritvor.

“Zadržavanje 15 okrivljenika na Oranicama bio je pritvor, a nakon toga bi, da je bio određen, uslijedio istražni zatvor”, kazala je Horvat. Da je dostupan vlastima, Ivica Todorić sada bi preskočio pritvor i odmah uskočio u istražni zatvor.

Okrivljenik izlazi iz istražnog zatvora kad prestanu razlozi zbog kojih je određen, a istražni zatvor bez presude može trajati do 12 mjeseci.

O “pravom” zatvoru govorimo kad se ide na izdržavanje kazne poslije presude i nakon održanog suđenja.

Što se pak tiče činjenice da je sudac istrage odbio DORH-ov zahtjev za istražnim zatvorom za osumnjičene u slučaju Agrokor zatražio istražni zatvor odobrivši ga samo za Ivicu Todorića, odvjetnik Ljubo Pavasović Visković podsjetio je za N1 također na promjene ZKP-a.

“Svi smo se navikli da u ovakvim aferama dođe do istražnog zatvora, ali dogodilo se nešto prije nekoliko mjeseci – prije tri mjeseca je promijenjen Zakon o kaznenom postupku (ZKP) i mi smo u prijašnjim slučajevima imali to da se nekom odredi istražni zatvor, ali on traje desetak dana – taman dok se ne riješe formalnosti oko jamčevine. No ZKP je izmijenjen i te opcije više nema i vjerujem da je sudac istrage ozbiljno razmotrio zahtjev jer bi njegova drugačija odluka značila da se u istražni zatvor ide na nekoliko mjeseci, naime više opcije jamčevine nema. Prije, ako bi se i odredio istražni zatvor, on bi trajao desetak dana i sudac bi mislio – ako sam i pogriješio, nisam previše, a sada se treba se temeljito posvetiti analizi oko određivanja istražnog zatvora u trajanju od nekoliko mjeseci”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.