Znači li pravomoćna odluka o istrazi u aferi Agrokor i kraj rada saborskog istražnog povjerenstva, kako su najavili u HDZ-u? Može li oporba koja se protivi gašenju povjerenstva nastaviti ispitivati već pozvane svjedoke? Stoji li iza najave o gašenju povjerenstva isključivo poštivanje zakona ili pokušaj prikrivanja istine o Agrokoru?
PItanja su to koja se nameću nakon što je u ponedjeljak i službeno istraga protiv Ivice Todorića postala pravomoćna. Predsjednik povjerenstva Orsat Miljenić komentirao je izjavu predsjednika Kluba HDZ-a u Saboru Branka Bačića da istražno povjerenstvo prestaje s radom i ustvrdio. “Ja mislim da gospodin Bačić potpuno krivo čita zakon, to smo vidjeli iz njegovih riječi. U zakonu stoji da će Povjerenstvo prestati s radom o onim pitanjima o kojima je pokrenuta istraga. U rješenju o istrazi se točno vidi o čemu se ona vodi i nema nikakve logike da povjerenstvo prestane s radom ako se otvori istraga o jednoj tisućini onoga što je Sabor stavio povjerenstvu u zadatak da radi.”
Dodao je i da je državni odvjetnik kazao da rad povjerenstva ni na koji način ne ometa tijek istrage. “Zaključak je jasan, HDZ potpuno pogrešno tumači zakon i iskoristit će svoju većinu da pokušaju zaustaviti povjerenstvo”, naglasio je Miljenić. “Meni se čini da zato jer smo počeli postavljati pitanja i dovoditi svjedoke koji ukazuju na vezu HDZ-a s Agrokorom i s Todorićem”, istaknuo je Miljenić gostujući na Hrvatskom radiju s kolegama iz Povjerenstva Nikolom Grmojom i Stjepanom Čurajem.
Nikola Grmoja najavio je oštru i beskompromisnu borbu da povjerenstvo nastavi s radom. “Možemo stvarati pritisak preko javnosti, preko medija, upozoravat ćemo i u hrvatskom Saboru da je nedopustivo da se gasi saborsko istražno povjerenstvo koje je Sabor osnovao. Mi ne mislimo odustati od povjerenstva”, rekao je.
Međutim, gašenje je bilo izvjesno, upozoravaju mnogi, a Grmoja odgovara: “To je bila očita namjera. Oni su očekivali da se to dogodi i da onda oni krenu u gašenje, a kroz cijelo ovo vrijeme oni su mogli izmjeniti odluku o osnivanju povjerenstva ili da idu u izmjene zakona o osnivanju istražnog povjerenstva. No, oni ne žele niti jednu opciju koja bi srušila njihovu ionako tanku argumentaciju da povjerenstvo ne može raditi”.
Stjepan Čuraj komentirao je izjavu državnog odvjetnika da rad povjerenstva ni na koji način ne ometa tijek istrage. “Prije svega državni odvjetnik mora biti neutralan. Bilo bi dosta čudno da on kaže da mu bilo koje drugo tijelo može ometati posao. Mi ne znamo u kojem smjeru će ići istraga. Zakon je tu vrlo jasan. Dakle ako se o bilo kojem pitanju zbog kojeg je ono osnovano pokrene istaga, ono mora prestati s radom”, rekao je Čuraj. Dodao je i kako smo “do sada vidjeli da je rad povjerenstva više usmjeren prema zabavljanju javnosti i političkim nadmudrivanjima”.
Govorio je i o tome zašto povjerenstvo nije nastavilo raspravljati o onim pitanjima koja nisu obuhvaćena istragom te ponovio da se ne zna u kojem će smjeru ići istraga i da bi zato tu moglo doći do “određenog paralelizma jer se ne zna o čemu će pozvani na povjerenstvu govoriti”.
Predsjednik povjerenstva Orsat Miljenić ustvrdio je da se onemogućava rad povjerenstva od strane vladajućih koji ne dozvoljavaju da se pozovu određene osobe kao što su Ante Ramljak i Martina Dalić, a kako oni upravo razgovorom s ključnim ljudima žele istražiti spregu politike s nastankom Agrokora i s Todorićem. “Rješenje o istrazi je javno i iz njega se točno vidi što je postalo pravomoćno i o čemu povjerenstvo ne smije raditi. O svemu drugome mora raditi sve dok ga Sabor ne ukine”, naglasio je.
Orsatu Miljeniću je oponirao Čuraj kazavši da Sabor ne treba ukidati povjerenstvo te da ono prestaje s radom kada se za to ispune zakonski uvjeti i da je tako bilo i s radom prethodnih povjerenstava. Nije se izjasnio o tome hoće li ispitati pet svjedoka koji su najavljeni za sutra.
Na pitanje što očekuje od sutrašnjeg dana za kada je sazvana sljedeća sjednica povjerenstva Nikola Grmoja kazao je da očekuju da će ispitati sve svjedoke koji su pozvani. Dodao je da se nakon svjedočenja guvernera Rohatinskog “pokazala jedna veza Ivice Todorića i HDZ-a”.
Miljenić je govorio i o stavu HDZ-a prema radu povjerenstva od njegovih početaka. “Izglasate nešto, pošaljete poruku javnosti da ste za, pristanete u tome sudjelovati, a od početka imate figu u džepu. To nije u redu”, zaključio je.