Dok pljušte reakcije na odluku INE da zatvori dio postrojenja u sisačkoj rafineriji, oglasila se i Vlada, odnosno ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić dao je izjavu za medije vezano uz Rafineriju nafte Sisak i poručio da tamošnji radnici ne trebaju strahovati i najavio da se ishod druge arbitraže s MOL-om očekuje krajem ove godine.
Most tvrdi da je krajnji cilj MOL-a potpuno zatvaranje rafinerije, a predsjednica Republike upozorava da bi to bila katastrofa za tisuće ljudi.
To nije početak gašenja cjelokupne proizvodnje u Sisku, nastavlja se rafinerijski biznis u Sisku dalje, poručio je ministar Ćorić.
Činjenica da jedno postrojenje u Sisku, takozvani FCC, neće raditi u narednom razdoblju je prije svega posljedica činjenice da je u poslovnom planu za 2018. predviđeno integriranje sisačke i riječke rafinerije u kontekstu rafinerijskog biznisa što bi u konačnici prema tom planu trebalo značiti unaprijeđenje tog biznisa između 90 i 100 milijuna kuna , istaknuo je Ćorić.
O tom poslovnom planu je Uprava obavijestila Nadzorni odbor i on je u tom kontekstu podržao taj poslovni plan, dodao je te se osvrnuo na strahove radnika.
Ono što je važno za radnike sisačke rafinerije pa i ovog pogona je da će im biti ponuđena adekvatna mjesta, odnosno otpremnine i u tom kontekstu oni ne trebaju strahovati za svoju budućnost, poručio je Ćorić kazavši da su zamjenska radna mjesta alternativa.
Naš stav je da rafinerijski biznis na razini cijele Ine treba unaprijediti i u tom kontekstu cilj Vlade je osigurati vertikalno integriranu kompaniju sa svim njezinim komponentama, ako se vratimo na ovaj zaseban slučaj, ovo samo postrojenje, s obzirom na trendove, na rezultate i potrebe, imamo poslovni plan za 2018. unutar kojega je predstavljeno da ovakav potez nosi bolji poslovni rezultat, kazao je ministar dodavši da nema razloga sumnjati u odluku Uprave i Nadzornog odbora.
Što se tiče situacije s MOL-om podsjetio je da Vlada od samog početka ima namjeru pokušati raščistiti stanje u Ini i krenuti u pozitivnom smjeru. Držimo da su i naše dosadašnje aktivnosti oko otkupa Ine, odnosno otvaranja procesa s konzultantima da sve ide, krene u tom smjeru koji bi bio optimalan, a to je vertikalno integrirana kompanija sa svim svojim komponentama i ulogom koju je imala i otprije 10 do 15 godina na tržištu regije, naveo je Ćorić, koji je rekao i da se krajem ove godine očekuje ishod druge arbitraže s MOL-om.
Podsjetimo, Ina je pripremila prijedlog organizacijskih promjena u Rafineriji nafte Sisak, koji podrazumijeva prijevoz naftnih poluproizvoda između rafinerija Sisak i Rijeka i prekid rada postrojenja u sisačkoj rafineriji, što znači i smanjenje broja radnika za maksimalno 40 u drugoj polovici ove godine. Iz Stožera za obranu sisačke rafinerije poručuju da je ovo samo prvi korak u gašenju cijele rafinerije, oporba i predsjednica su zabrinuti, a premijer nije uznemiren. Više pogledajte u prilogu Mirne Brekalo: