N1 ima dokument koji baca novo svjetlo oko Agrokora

Vijesti 02. velj 201817:00 > 17:28
N1

Pitanjima oko Agrokora nema kraja, a naš reporter Hrvoje Krešić donosi dokument u kojem se preciziraju planirani honorari za konzultante Agrokora - riječ je o ponudi Vjerovničkom vijeću od 23. siječnja protiv koje su bili predstavnici dobavljača pa na kraju nije prihvaćena.

Mnogo je pitanja oko Agrokora, a jasnih odgovora nedostaje, pogotovo nakon što su mediji otkrili da su kao konzultanti u Agrokoru na izrazito visokim ugovorima angažirani Ramljakovi dugogodišnji bliski suradnici.

Činjenica je to koju je jučer kritizirao predsjednik Sabora HDZ-ov Gordan Jandroković, a premijer i šef HDZ-a Andrej Plenković odgovore je na novinarska pitanja danas izbjegao.

N1 posjeduje dokument koji je bio na stolu, ali je odbačen, a pokazuje prijedloge vrtoglavih cifri za savjetovanje, naime, navodi se, između ostalog, tko bi sve mogao savjetovati, kakve su sve naknade, a pritom nisu zanimljive samo cifre, nego i razlike između stranih i domaćih konzultanata, otkrio je Krešić.

Za primjerice domaći odvjetnički ured Buterin i Posavec navodi se plaćanje prema domaćoj tarifi – koju se, doduše, ne navodi, a PJT – savjetnička tvrtka koja je do sada predstavljala američki Knighthead u privremenom vjerovničkom vijeću Agrokora, mjesečno bi trebala primati 100.000 eura, za transakcijsku naknadu navodi se 3,5 milijuna eura te kao diskrecijska naknada 500.000 eura.

Tu je i McKinsey, za čije bi se usluge, kako se predlagalo, tjedno trebalo plaćati 120.000 eura te Caper u kojem je Željko Perić, koji bi mjesečno trebao dobivati 35.000 eura s ograničenjem na 140.000 eura, a spominje se i naknada za uspješno završenje od 1,4 milijuna eura.

N1

Premda je riječ o prijedlogu, koji je odbačen, zaista se radi o vrtoglavim iznosima, upozorio je Krešić. Naime, N1 doznaje da je ovaj dokument kao ponudu savjetovanja Vjerovničkom vijeću podnio PJT, koji je, podsjetimo, bio član privremenog Vijeća koji je predstavljao Knighthead, ali je Vijeće napustio i razišao se s Knightheadom i potom su ovaj dokument podnijeli Vijeću kao ponudu da nastave savjetovati privremeno Vijeće na račun Agrokora. 

Na posljednjoj sjednici vijeća 23.1., protiv te ponude bili su predstavnici dobavljača – Marica Vidaković i Matija Brlošić – i dali su pisano izdvijeno mišljenje. S obzirom na to da Vijeće nije bilo jednoglasno oko toga, Izvanredna uprava je odbila to prihvatiti. Inače, konzultanti koji se spominju u dokumentu – Željko Perić (Caper) i Buterin – već savjetuju velike dobavljače i oni ih plaćaju, a ne Agrokor.

Ilustracija

Potpredsjednica Vlade Martina Dalić, koja je sinoć održala sastanak s članovima izvanredne Uprave, danas je pred mikrofone i kamere ipak stala, ali bez jasnih i konkretnih odgovora umjesto kojih je propitivanje izbora savjetnika nazvala političkim cirkusom.

A na sada već mitsko pitanje – tko su ljudi (i jesu li to (i) ti konzultanti) sudjelovali u izradi Lexa Agrokor, odnosno tko ga je uopće pisao – Martina Dalić i dalje odbija odgovoriti.

N1

Podsjetimo, građani, koji u ovom slučaju imaju ne samo interes, nego i pravo znati, od travnja prošle godine imaju pitanja oko angažmana Agrokorovih savjetnika i njihovih plaća pa ne čudi kako su u javnosti, opet zahvaljujući medijima, odjeknuli podaci o stotinama tisuća kuna koliko tjedno uzimaju tvrtke koje nikada prije nisu izdavale tako visoke fakture ili radile tako dobar posao.

Komentirala je to čak i predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović kazavši da je “ostala šokirana nakon što je to pročitala i poručila da to treba provjeriti” te naglasila: “Ako je tako, to je duboko nemoralno. Taj iznos je puno veći od onoga koji prosječni hrvatski radnik zaradi u godini”.

“Kad netko radi za najveću kompaniju, onda zarađuju po njihovim cijenama. Naravno da može biti korupcija, ali to ima veze s policijom”, kazao je predsjednik Reformista Radimir Čačić, a slično razmišljaju i neki drugi, no iz dokumenta koji posjeduje N1, a koji baca novo svjetlo na angažman savjetnika u Agrokoru, vidljivo je da se savjetnike raznoliko plaća.

Jer – ponovimo – zašto bi se onda primjerice domaći odvjetnički ured Buterin i Posavec plaćalo prema domaćoj tarifi – koja se, doduše, ne navodi, a PJT – savjetnička tvrtka koja je do sada predstavljala američki Knighthead u privremenom vjerovničkom vijeću Agrokora bi mjesečno trebala primati 100.000 eura, za transkacijsku naknadu navodi se 3,5 milijuna eura te kao diskrecijska naknada 500.000 eura? 

Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Podsjetimo također, Izvanredna uprava u Agrokoru bliži se kraju i Ramljak ima još nekoliko mjeseci da pripremi nagodbu kojom će se okončati njegov angažman u spašavanju posrnulog koncerna, a navodno bi švicarska agencija za headhunting Egon Zehnder, najbolja europska kompanija za traženje vodećih menadžera, kako su objavili mediji,trebala naći novog šefa Agrokora i pet članova Nadzornog odbora te se doznaje da su se za posao headhuntera prijavile i agencije Pedersen&Partners, Korn Ferry i Heidrick Struggles, a sve su ponude dale na procjenu tvrtki PJT Partners, koja je sada savjetnik privremenog vjerovničkog vijeća Agrokora.

Posao potrage za novim glavnim izvršnim direktorom (CEO) Agrokora trebao bi ih stajati oko 280.000 eura, kazao je Krešić, naime, članovi uprave i predsjednik Nadzornog odbora trebali bi stajati, ovisno o rangu, između 50.000 i 70.000 eura, a imajući na umu i druge troškove te PDV ukupna brojka mogla bi se približiti i šest milijuna kuna.