Vučić stiže u RH: Niz pitanja čeka pomak u odnosima država

Srpski predsjednik Aleksandar Vučić u ponedjeljak dolazi u dvodnevni službeni posjet Hrvatskoj na poziv hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović.

Vučić u Hrvatsku stiže u vrijeme napetih odnosa Beograda i Zagreba koje je nedavno dodatno zaoštrila izložba koju je o ustaškom logoru Jasenovac u sjedištu UN-a u New Yorku organizirala Srbija, a posljednjih je dana dodatno došlo do iskrenja u odnosima nakon izjava s obje strane oko prozivanja za ustaštvo i četništvo.

Sastanak na vrhu nije tražila neka treća država, nego se radi isključivo o inicijativi Grabar-Kitarović da se s mrtve točke pomaknu dugogodišnja otvorena pitanja, kažu njezini suradnici.

“Često se ovakvi susreti nazivaju povijesnima, no mi smatramo da se radi o pozitivnom iskoraku. Hoće li biti povijesni ili ne, vidjet će se nakon posjeta”, rekao je dužnosnik.

Policija moli građane za razumijevanje: Zbog Vučićeva dolaska moguće otežano prometovanje u Zagrebu

Zbog provođenja mjera sigurnosti, u vrijeme posjeta tijekom sljedeća dva dana – ponedjeljka i utorak 12. i 13. veljače posebno u zonama gdje će se održavati službeni sastanci, u kojima će se provoditi posebne mjere osiguranja bit će uspostavljena posebna regulacija prometa na području Zagreba i Velike Gorice zbog čega postoji mogućnost da će se promet u pojedinim dijelovima gradova otežano odvijati, obavijestila je policija i kao i inače tijekom posjeta različitih dužnosnika zamolila građane za razumijevanje.

Vučića čeka bogat program i mnoštvo susreta

Posjet počinje svečanim dočekom u Uredu predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, a nakon toga je predviđen tête-à-tête susret dvoje predsjednika te bilateralni sastanak službenih izaslanstava. Nakon sastanka dvoje predsjednika dat će izjave za medije.

U ponedjeljak će se Aleksandar Vučić sastati i s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem te predsjednikom Hrvatskog sabora Gordanom Jandrokovićem, a dvoje predsjednika posjetit će Mitropoliju zagrebačko-ljubljansku gdje će se susresti s mladima.


Prvog dana službenog posjeta dvoje predsjednika obratit će se i sudionicima Hrvatsko-srpskog gospodarskog foruma u Hrvatskoj gospodarskoj komori, na kojemu će uz Grabar Kitarović i Vučića biti i predsjednik HGK Luka Burilović te predsjednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.

U organizaciji Privredne komore Srbije na forumu se očekuje sudjelovanje predstavnika 20-ak vodećih tvrtki iz Srbije, koji su zainteresirani za suradnju s hrvatskim gospodarstvenicima.

Dan kasnije Vučić će posjetiti općinu Gvozd, naselje Vrginmost te nazočiti skupštini Srpskog narodnog vijeća u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski.

Valja reći i da je u hrvatskom izaslanstvu dvoje ministara – Marija Pejčinović Burić i Oleg Butković te pomoćnik ministra branitelja i predstavnici udruga nestalih i Državne komisije za nestale, a u srpskom izaslanstvu će biti ministrice Jadranka Joksimović i Zorana Mihajlović te predstavnik Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov.

Na stolu će se naći brojna otvorena pitanja koja Hrvatsku i Srbiju muče više od 20 godina

Od razgovora državnih izaslanstava, podsjetimo, očekuje se da na najvišoj razini potaknu rješavanje brojnih otvorenih pitanja, među kojima su pitanja nestalih, ostvarivanja prava nacionalnih zajednica Srba i Hrvata u obje zemlje, pitanja granice, imovine i mirovina.


Da bi s Vučićem trebalo razgovarati i o ratnoj odšteti, izjavio je prošloga tjedna Plenković, a ispriku uoči dolaska u Zagreb zatražio je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević.

Udovice hrvatskih branitelja i veterani prosvjedat će zbog dolaska Vučića na Markovu trgu

Prosvjed na Markovu trgu zbog dolaska Vučića najavila je Udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, a podržat će ih HVIDRA.

Relaksiranju atmosfere zasigurno nisu doprinijele ni izjave poput one srpskog ministra obrane Aleksandra Vulina koji je rekao da ustaštvo i ustaše nikada nisu izašle iz politike i javnog života Hrvatske i da očekuje da će Vučića u Zagrebu dočekati ustaše na trgovima i pokušati doći do njega

Njegove su riječi izazvale osudu u javnosti u Hrvatskoj i među političarima koji su ionako podijeljeni oko njegova dolaska – jedni oštro osuđuju predsjedničin poziv dok se drugi nadaju da će Vučić zaorati brazdu suradnje – a čak je i srpska premijerka Ana Brnabić rekla da zapaljive izjave nisu dobre i da bi trebalo stati na loptu.

Plenković i Vučić ipak o odšteti? Vlada: Sve teme na stolu; Stručnjaci podijeljeni 

U uredu Predsjednice kažu da ratna odšteta nije među temama koje su proteklih dana usuglašavali Pantovčak i Banski dvori i koje su tihom diplomacijom dogovorene s Beogradom.

Prema usuglašenom dnevnom redu, dvoje državnika razgovarat će o otkrivanju sudbine 1.945 nestalih osoba, povratu kulturnog blaga opljačkanog u Hrvatskoj za vrijeme rata, suradnji u progonu osumnjičenih ratnih zločinaca, položaju manjina i neriješenoj granici.

No iz Vlade RH na upit N1 hoće li premijer Plenković i Vučić razgovarati o ratnim odštetama odgovoreno nam je: “Sve teme koje su važne u odnosima dviju zemalja, a što je i naznačio predsjednik Vlade, trebaju biti osnova za početak njihova rješavanja”.


Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković poručio je u Točki na tjedan da odštetu trebamo tražiti jer nisu rušeni srpski, nego hrvatski gradovi od Vukovara do Dubrovnika. No, mnogi pravni stručnjaci upozoravaju da za to nema učinkovitih pravnih mehanizama.

Analitičari pak napominju da je za početak u odnosima Srbije i Hrvatske važno uspostaviti redovitu komunikaciju na najvišoj razini jer bi to omogućilo rješavanje otvorenih pitanja.