Premijer Zoran Milanović na početku današnje sjednice Vlade komentirao je prijedloge o devalvaciji kune, o čemu se pričalo na nedavnoj HDZ-ovoj ekonomskoj konferenciji. Milanović je već ranije izrazio snažno protivljenje takvom prijedlogu, što je na sjednici ponovio.
“Što se tiče tečaja kune i stava ove Vlade, tečaj kune je nešto što Hrvatska 20 godina brani i to radi relativno lako. Ogromni je ulog u tome, to radi i HNB, ima dobre devizne rezerve”, rekao je Milanović.
“S obzirom da smo čuli da neki u Hrvatskoj misle o rušenju u odnosu na euro, ponovit ću dvije stvari. To bi uzrokovalo ogromne probleme zaduženima u eurima i švicarcima, a ono što je možda još veći problem je stvaranje iluzije da se na taj način može postići konkurentnost hrvatskog gospodarstva. To je pogrešno”, istaknuo je Milanović, dodajući da to mogu raditi na počecima industrijskog razvoja, što Hrvatska nije, te da su to radile države poput Grčke i južnoeuropskih zemalja prije nego što su ušle u euro pa su to skupo platile. Milanović je rekao da Hrvatskakonkurira, naročito u turizmu, te da nam trebaju stabilna kuna, konkuretnost i ulaganja.
“Ovo je ozbiljna stvar i molim one koji se s time olako poigravaju da shvate posljedice svojih izjava. Dakle, ne se igrati s kunom. Tu mantru slušamo već 20 godina i nećemo nikada krenuti tim putem”, poručio je, dodajući da bi se time izjednačili s nekim afričkim državama, što, kako je rekao, možda i odgovara nekim konzultantima. “Ispričavam se na ovom predavanju, ali je potrebno i treba ga ponavljati stalno. Tko želi drugim putem, neka to jasno kaže. To je put nazavodanja. Ovo je jedini pravi put”, rekao je Milanović.
Usvojen je Prijedlog zaključka o prihvaćanju Izjave o spremnosti za početak postupka Schengenske evaluacije. MInistar unutarnjih poslova Ranko Ostojić je rekao da je pristupanje Schengenskom području strateški cilj Hrvatske te da će izjavu o spremnosti predati 12. ožujka. “1. srpnja 2015. je prvi dan kada možemo aplicirati za Schengen”, rekao je Ostojić. “To je jako važna stvar, naše obećanje građanima, ne prazno obećanje. To znači da se vanjske granice Europske unije, to jest Schengenskog područja pomiču na vanjske granice Hrvatske”, naglasio je Milanović.
“Hrvatska je mala država, ne predstavlja veliki ni ozbiljni emigracijski faktor za druge članice. Ni za vrijeme rata nismo ugrožavali te države”, objasnio je Milanović i dodao: “Neću reći da držimo palčeve, ali idemo taj posao ozbiljno napraviti do kraja”.
Usvojeni su i Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radnom vremenu, obveznim odmorima mobilnih radnika i uređajima za bilježenje u cestovnom prijevozu te Nacrt prijedloga zakona o izmjeni Zakona o prikupljanju, obradi, povezivanju, korištenju i razmjeni podataka o primicima i javnim davanjima po osiguranicima, s Nacrtom konačnog prijedloga zakona.