Tvrtka u kojoj je provedena sumnjiva privatizacija i koju je SOA prijavila Državnom odvjetništvu, a koja se spominje u izvješću Agencije, je Atlantska plovidba, potvrđeno je Večernjem listu iz izvora bliskog Vladi.
SOA je prikupila podatke o privatizaciji Atlantske plovidbe, u kojoj je država značajan suvlasnik, a otkrilo se da su odgovorne osobe zlorabile položaj i ovlasti. Knjigovodstveno su prikazivali da je tvrtka posudila stotinjak milijuna kuna drugim tvrtkama, a onda su taj novac koristili za kupovanje dionica društva za svoj interes. Kupovali su ih čak na svoje ime, kao i na imena pouzdanika. Nelegalno stečenu financijsku korist rabili su i za daljnju kupovinu dionica tvrtke na otvorenom tržištu, a vraćanje duga prikrili su odlukama o uplati dividende u temeljni kapital društva, piše Večernji list.
Potpisali šutnju
Sumnjiva privatizacija spominje se, ali bez imena tvrtke, u Izvješću SOA-e za 2014., koje je javnost uglavnom dobro prihvatila, no stručnjaci su podijeljeni oko toga je li SOA uopće trebala podastrijeti dio svojih tajni. Jedan od utjecajnih insajdera, koji je želio ostati anoniman, tvrdi da je štetno objaviti “mete” koje prati naš obavještajni sustav. “Priznavanje” da se u ukrajinskim oružanim snagama bori osam Hrvata, primjerice, daje prigodu Rusima da pitaju zašto to nismo spriječili.
Stručnjak za sigurnost Vlatko Cvrtila potvrđuje da su oko toga podijeljeni i sami pripadnici sigurnosno-obavještajnog sustava, no on smatra da SOA treba dijeliti svoje informacije i s gospodarstvenicima i građanima. Gospodarstvenici imaju pravo znati kad im prijeti opasnost zaključivanja poslova s problematičnim stranim tvrtkama. I građani imaju pravo saznati na što se troši njihov novac, kaže Cvrtila. On smatra da mi još nismo, poput Britanaca i Nijemaca, navikli na otvorene razgovore o sigurnosnom sustavu, a tu pojavu zgodno naziva “kulturom Udbe”. Smatra dobrim da je SOA upozorila na aktiviranje četničkih organizacija, budući da se radi o riziku koji može prouzročiti opasnost u RH.
“Tjerate me na kršenje zakona”, odgovara Miroslav Tuđman, predsjednik Odbora za nacionalnu sigurnost. Članovi Odbora su dobili izvješće SOA-e i prije objave. Istina, u proširenom opsegu, no potpisali su obvezu čuvanja tajnosti. Jedan sudionik sjednice Odbora kaže da je Tuđman prigovorio zašto kao prijetnja nije navedena procjena EK da će iz RH otići i do 212.000 mladih ljudi? Odgovoreno mu je da SOA nije imala takve smjernice. Koje, pak SOA-i daju predsjednik RH i premijer. A oni su, očito, kao glavnu “metu” za istraživanje SOA-i odredili prijetnje od terorizma.
Balvanaši prijete
Profesor na zagrebačkom FER-u i umirovljeni general Krešimir Ćosić kaže da je objava podataka SOA-e “dobrodošao potez i treba postati stalna praksa, jer će građani bolje razumjeti vanjskopolitičke prijetnje. Žao mu je što SOA ne spominje i neutemeljene optužnice koje stižu protiv hrvatskih generala iz susjednih zemalja.
“Za neke je prijetnje hrvatska javnost povjerovala da su nestale, no isti oni koji su 1990. postavljali balvane, nažalost, opet su sve aktivniji”, kaže Ćosić. Upozorava da strane obavještajne službe mogu instrumentalizirati i incidente poput onoga sa svastikom na Poljudu.
Reakcija iz Atlanske plovidbe
Iz Atlanske plovidbe kažu da nemaju nikakve informacije o tome, odnosno da ih nitko nije kontaktirao te da je neozbiljno razgovarat o nečemu što nije potvrđeno, jer takvo što može ozbiljno naštetiti rejtingu kompanije koja ima oko 800 zaposlenih –radnika i pomoraca. – Ali ako i je istina da smo mi predmet istrage, uistinu ne znamo o čemu je riječ. Ja osobno sam kupio dionice za gotovinu – kaže tajnik i član uprave društva Ivica Šurković. Jedino ako bi išta moglo biti sporno, iako ne zna što, je provođenje ESOP-a 2004. godine kada je u dva kruga gotovo 300 zaposlenika kupilo dionice. Od tada, kaže, poredak deset najvećih dioničara – fizičkih osoba, je gotovo nepromijenjen. Najveći pojedinačni dioničar je Croatia osiguranje, pa država a zatim fizičke osobe. Među njima je najveći dioničar Želimir Uskoković koji ima funkciju zamjenika predsjednika Nadzornog odbora, pa Vlaho Lonza koji je predsjenik NO.
U izvješću se navodi da su odgovorne osobe tvrtke zlorabile svoj položaj i ovlasti, te stekle znatan broj dionica na štetu tvrtke i postali značajni dioničari. SOA u izvješću koje je objavljeno u nedjelju navodi da je u knjigovodstvu tvrtke prikazano kako je tvrka posudila oko sto milijuna kuna drugim tvrtkama, a za što su se kupovale dionice Atlanske plovidbe. Vraćanje duga, odnosno prikrivanje takvih radnji, prikazano je, tvrdi se kroz uplatu dividende u razdbolju od sljedećih nekoliko godina u temeljni kapital. Atlanska plovidba nakon 2004. Godine pa do krize je imala dobit, ali nakon toga, posljednjih šest do sedam godina, posluje s gubitkom, pa niti nije mogla išta stavljati u temeljni kapital. Prošle godine su zbog obnove flote Adris grupi prodali Hilton, a i lanjsku godinu su završili s gubitkom od 750 milijuna kuna.