Uoči organizacije vojnog mimohoda povodom 20. godišnjice akcije Oluja, Centar za mirovne studije podijelio je proglas članovima Vlade Republike Hrvatske u znak protesta. Poručuju: "Rat je gotov: Ne vojnom mimohodu.
U Centru za mirovne studije upozoravaju kako Hrvatska nikada nakon proživljenih ratnih stradanja nije prestala slaviti rat i koristiti simbole militarizma za partikularne političke potrebe, a nažalost ta potreba nije prestala ni nakon 20 godina. Sve je za N1 komentirao Gordan Bosanac iz Centra za mirovne studije.
Zašto želite obustavu vojnu parade?
“Ne vidimo smisao te parade. To je samo produbilo podjele u društvu. Time ne rješavamo probleme, nego se vrtimo u spirali prošlosti, a ne dolazimo do rješenje. Žao nam je što je i u Srbiji prošle godine održana parada. Žao nam je što naši političari ne shvaćaju da totalitarizam nije rješenje za probleme.
Organizacija vojne parade već je izazvala podjelu unutar glavnih političkih aktera u Hrvatskoj, ali i na relaciji Hrvatske – Srbija ponovno su podignute tenzije oko Oluje? Je li to sve upravo ono na što upozoravate?
“Sada se pojavila još veća distanca. Trebamo se sjetiti mirne reintegracije koja je bez ispaljenog metka riješila probome. To je točka koja nas spaja i koja je poptupno zanemarena.
Ne želite samo obustavu vojnog mimohoda već i molite za prestankom militarizacije hrvatskog društva, što pod time mislite?
“Zabrinula nas je rasprava o uvođenju ponovnog vojnog roka, elementi militarizacije su sve prisutniji u Hrvatskoj koja iza sebe ima težak rat. Militarizacijom društva nećemo riješiti probleme.
Iz Centra za mirovne studije za kraj poručuju kako je graditi mir mnogo teže, hrabrije i domoljubnije od rata i kako bi se umjesto mahanja zastavama trebale rasvijetliti činjenice o nestalima, stradalima i raseljenima u Oluji.